آبروداری با جهیزیه سنگین/ رقابت‌های کاذب و چشم و هم‌چشمی آفتی برای شروع زندگی‌های‌ مشترک - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 60867
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۴ - ۱:۴۵
شاخص گزارش می‌دهد
شاخص : رقابت‌های کاذب، چشم و هم‌چشمی، فخرفروشی، خودنمایی و رسم و رسومات پرهزینه، موجب شده که لیست اقلام جهیزیه از لوازم ضروری و غیرضروری و تجملی فراتر برود و در بین برخی خانواده‌ها بحث و جدل بر سر مارک کالاهای تهیه شده برای جهیزیه بالا بگیرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، امروز در مسیر برگشت به خانه با خانمی آشنا شدم که با دست و دلی پٌر، از بازار برمی‌گشت سر صحبت را که باز کردیم از گرانی جهیزیه و اجباری که در خرید برخی وسایل وجود داشت می‌گفت، اینکه اگر نباشد آبروی خانواده پیش فامیل می‌رود.

خانم مسن دیگری هم از گذشته‌ها می‌گفت اینکه ازدواج به این دشواری‌ها نبود و جهیزیه عروس با چند تکه وسایل ضروری آماده می‌شد؛ وسایلی همانند سماور، دوست کامی یا همان استکان‌های کمرباریک خودمان، جام، سینی، زیرجام، سوزنی و ظروف مسی؛ در عرض چند روز عروس و داماد به خانه بخت می‌رفتند. اما امروز مشکلات زیاد شده که بیشتر آن ناشی از چشم و هم‌چشمی است.

اما خانم دیگری می‌گفت همه این مسائل بستگی به نوع نگاه افراد دارد؛ برخی خانواده‌ها هستند که به دور از همه چشم و هم‌چشمی‌ها زندگی مشترک را آغاز می‌کنند و در حال حاضر هم زندگی خوبی دارند.

۱۳۹۲۰۷۱۶۱۷۵۷۳۸۲۹۶۱۳۱۸۸۲۴

جهیزیه مانعی برای آغاز زندگی

حمد عسگری جامعه شناس می‌گوید: این روزها و در شرایطی که بیشتر خانواده‌ها وضعیت اقتصادی و مالی متوسطی دارند، فراهم کردن هزینه‌های جهیزیه، خود از موانع ازدواج به حساب می‌آید.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: برخی خانواده‌هاحاضر به پذیرش عروس بدون جهیزیه و اصولا خواستگاری از دختری که ممکن است جهیزیه نداشته باشد، نیستند و افزایش انتظارات و چشم و هم‌چشمی به مانعی جدی برای آغاز زندگی جوان‌ها تبدیل شده است.

به گفته عسگری رقابت‌های کاذب، چشم و هم‌چشمی، فخرفروشی، خودنمایی و رسم و رسومات پرهزینه، موجب شده که لیست اقلام جهیزیه از لوازم ضروری و غیرضروری و تجملی فراتر برود و در بین برخی خانواده‌ها بحث و جدل بر سر مارک کالاهای تهیه شده برای جهیزیه بالا بگیرد.

زهرا امینی یکی از کسانی که هنوز بعد از ۴ سال زندگی مشترک خود را آغاز نکرده است و دلیل این تاخیر رو کامل نشدن جهیزیه‌اش به خاطر تشریفات و گرانی می داند.

خانم امینی می‌گوید که برای خرید همه این لوازم حداقل ۵۰ میلیون تومان پول لازم است که در این مدت تنها توانستم با گرفتن وام از چند جا فقط به اندازه ۱۵ میلیون خرید کنم.

امیر اکبری جامعه شناس می گوید: امروزه خانواده داماد و گاه خود دختران انتظار دارند که در آغاز شکل‌گیری زندگی همه ابزار و لوازم جدید خانه، شامل آنچه که به صورت روزمره استفاده می‌شود و آنچه که ممکن است در دوران زندگی چندبار بیشتر مورد استفاده قرار نگیرد، به عنوان جهیزیه تهیه شود.

۸۱_big

علی کیایی فروشنده لوازم خانگی در این رابطه گفت: همیشه شاهد جر و بحث بین خانواده دختر و پسر یا عروس و داماد هستم که بر سر شکل و مارک اجناس با هم بگومگو می کنند.

رضا حقیقت‌جو هم یکی دیگر از فروشندگان لوازم خانگی و جهیزبیه عروس از خریدارانی می‌گوید که اجناسی برای جهیزیه به صورت قسطی بردند اما نتوانستند اقساط را به موقع پرداخت کنند.

جهیزیه و عوارض دردناک آن

ولی خلخالی استاد جامعه شناس می‌افزاید: تحمیل جهیزیه بر خانواده عروس همیشه عوارض دردناکی داشته که اضطراب و فشار روانی، گرایش به سمت زن سالاری، بالا رفتن سن ازدواج، اسراف، تجمل‌گرایی و باز کردن محلی برای سوء استفاده فرصت طلبان، از آن جمله است.

فشار روانی و افزایش سن ازدواج

یه گفته این جامعه شناس به محض تولد دختر فشارهایی همچون تامین جهیزیه بر شانه‌های والدین سنگینی می‌کند که  این فشار روانی بر خانواده‌هایی که دختر دارند با نزدیک‎‌تر شدن سن ازدواج بیشتر شده و تا جایی که برخی از خانواده‌ها به دلیل ناتوانی از خرید جهیزیه از ازدواج دختران خود جلوگیری می‌کنند و موجب افزایش سن ازدواج می‌شوند.

این جامعه شناس می‌گوید: در سال ۹۳ سن ازدواج دختران به ۳۰ سال رسیده است.

گرایش به سمت زن سالاری و دگرگونی ارزش‌ها

خلخالی گفت: امروزه بسیا ری از زندگی‌های جدید در حالی تشکیل می‌شود که سهم زنان در تشکیل خانواده بیش از مردان و گاهی هم تمام این سهم مختص زنان است به همین منظور، بخشی از امتیازات و وظایف مردان تغییر می‌کند و از هیبت و صلابت مردانه آن‌ها کاسته می‌شود و برای بازگرداندن زن و مرد به جایگاه‌ها شان باید در بسیاری از امور عرفی و سنت‌های رایج جامعه از جمله جهیزیه تجدیدنظر کرد.

اسراف و تجمل‌گرایی در جهیزیه

وی اضافه کرد: در مراسم مفصلی که جهیزیه به نمایش گذاشته می‌شود به نوعی مهر تایید بر این کار است و این کار موجب خواهد شد که اسراف‌گرایی افزایش پیدا کند؛ لذا اگر قرار است اصلاحات جدی در این زمینه صورت گیرد باید از براندازی همین مراسم شروع شود.

۱zdyb2s

جهیزیه و بازار داغ سوءاستفاده

به گفته وی تهیه جهیزیه با رعایت چشم و هم‌چشمی‌ها، و خریدهای غیرضروری و مدگرایی، همیشه بازار داغی را برای کلاهبرداری، گرانفروشی و سوءاستفاده فرصت‌طلبان باز کرده و همواره هزینه ‌های زیادی برای تهیه لوازم غیرضروری و بلکه کاملا بلااستفاده از جیب خانواده‌ها به جیب این افراد فرصت‌جو می‌رود.

دلایل تجمل‌گرایی در ایران

دکتر محمدرضا ربیعی‌نژاد روانشناس نقش رسانه‌ها را در افزایش تجملات موثر می‌داند و تاکید دارد که تبلیغات وسایل گران قیمت در تلویزیون و یا فیلم گرفتن از خانه‌های مجلل و تبلیغ آن‌ها، سطح توقعات مردم را بالا برده است.

به گفته وی بیشتر فیلم‌ها و سریال‌هایی که در تلویزیون و سینما پخش می‌شود نمایانگر زندگی‌های خوب و رو به بالا است در صورتی که قشر قابل توجهی از مردم ما زندگی متوسط رو به پایین و ضعیف دارند.

ربیعی‌نژاد اضافه کرد: هم‌چنین تبلیغاتی که در تلویزیون انجام می‌شود افراد شاد در کنار این وسایل گران قیمت هستند، این تداعی را بوجود می آورد اگر در جهیزیه دختری این وسایل نباشد، دختر احساس بدبختی خواهد کرد.

این روانشناس افزود: اگر یک فیلم در مسیر رشد و تعالی جامعه قدم برندارد و تنها موجب سرگرمی مردم شود، نه تنها به فرهنگ جامعه خدمت نکرده است شاید بتوان گفت به آن جفا کرده است.

چشم و هم‌چشمی

دکتر ربیعی نژاد می‌گوید: کسانی که گرفتار کمبودهای روحی و روانی هستند و احساس عقده حقارت و نقص دارند، برای جبران این نقیصه به تجمل‌گرایی دامن می‌زنند و با نمایش گذاشتن زندگی دروغین از طریق تجمل‌گرایی می کوشند تا حقارت خویش را بپوشانند و خود را بزرگ جلوه دهند.

عکس-جهیزیه-عروس-جدید-۱۸

افزایش طلاق

در این میان فراهم شدن، همه لوازم خانه در حد اعلاء، بدون زحمت عروس و داماد، به‌گفته برخی از بزرگترها سبب شده که جوانان قدر زندگی را ندانند و با مفهوم تلاش برای فراهم کردن لوازم زندگی آشنا نشوند و به این دلیل با کوچک‌ترین دلخوری راه دادگاه را برای طلاق در پیش بگیرند.

خانم سمیعی از جمله افرادی است که دو ماه پیش طلاق گرفته است و می‌گوید که برای شروع زندگی به میزان ۸۰ میلیون تومان جهیزیه تهیه کردم اما موجب خوشبختی من نشد و به علت اعتیاد همسرم مجبور به ترک زندگی شدم.

پیروی از دین اسلام راه حل نجات از تجملات

اگر خودمان را پیرو واقعی دین اسلام و اهل بیت (ع) می دانیم باید با الگو گرفتن از سیره زندگی حضرت علی(ع) و فاطمه(س)، ابعاد زندگی را در مسیر توصیه‌های آن بزرگان قرار دهیم.

 آموزش و خودشناسی از مهم‌ترین راهکارهای مهم ازدواج آسان است و اگر زوجین ارزش ازدواج و حیاتی را که خداوند به آنها عطا کرده، بدانند و پیرامون آن به مطالعه بپردازند و مقداری هم از ظواهر مادی دنیا فاصله بگیرند، متوجه می‌شوند که جهیزیه سنگین موجب خوشبختی نمی‌شود .

انتهای پیام/۷۲۳۱/گ۲/م

مطالب مرتبط

4 پاسخ به “آبروداری با جهیزیه سنگین/ رقابت‌های کاذب و چشم و هم‌چشمی آفتی برای شروع زندگی‌های‌ مشترک”

 1. حقيرحجه الاسلام ميلادقليپور گفت:

  سلام
  نمیدونم شاید تا نوبت خودم نرسیده بود واقعا نمیفهمیدم ک واقعا علت اصلی فساد وفحشا در جامعه امروز وکمبود جمعیت کمترشدن رفت وامدهاوبسیاری مسله های دیگر ریشه از دورشدن ازسبک زندگی اسلامی و وارد شدن به هزینه های گزاف و پر درد ازدواج دارد ک با وجود این تجملات درازدواج واقعا جامعه را به سمت وسوی ببرد ک جوان ایرانی تاب وتوان ازدواج را نداشته باشد از خرید عروسی تا رزو هتل تتا بقیه خرج مخارج علکی واقعا ادم رو از ازدواج پشیمان میکنه و همینطور هست ک خیلی جوون ها دنبال بحث ازدواج نمیرن وارضا شهوت رو از طرق مختلف پیگیری میکنند
  تمام اینها ریشه در فراموشی اسلام داره و واقعا متاسفم برای این خانواده ها…..

 2. حسام گفت:

  راستشو بخاین بنده ۳ ماهه طلاق گرفتم دلیل اصلیشم چشم و هم چشمی خانواده خانمم بود الان نزدیک ۳ ماهه دارم زجر میکشم بهم گفتند خونتو عوض کن بخاطر دوست داشتن اون دختر کردم کگفقتند طلا بخر به این اندازه کردم بعدشم دیدند که زور عروسی ابرودار ندارم گفتند بیا طلاق توافقی بگیر در ضورتی که اونا خونشون سمت دولت آباد بود بنده سمت تهرانپارس بودم همه چیم کامل بود فقط پول عروسی نداشتم اونم بخاطر اینکه تازه خونه خریده بودم-خلاصه ازدواج تو ایران جز خیالاته چون ادمی که بخواد با شرایطت بسازه کم پیش میاد هیچوقت حد وسط نداره یا همه خیلی مسلمون دو اتیشه اند یا خیلی لامذهب و بی قیدند

 3. خطاب به حسام گفت:

  سلام عزیزم خوبی غصه نخور واسه آقایون عیب نیست همه ی خانما هم عین هم نیستند اونایی که خ بالا بالا رو میبینن ندید پدیدن خب شد همون طلاق ش دادی دختره ی بی چشم و رو! دختر زیاده مهم اینکه اهلش باشه ایشالا یکی از خوباش واست پیش میاد

 4. سارا گفت:

  سلام به همفکرهای من .منم یه عروس با سابقه در خرید جهیزیه هستم .بیشتر از ۱۵ ماهه که عروسی کردم ۶ ماه هم عقد و نامزدیمون بود .واقعا هر کی توی این جور مسائل سخت بگیره یه تازه به دوران رسیده هست .یا ترسو و بدون اعتماد به نفس که حاضر نمیشه با ضروریات جهیزیشو جمع و جور کنه .بابا ما که برای مردم زندگی نمیکنیم .من با پولی زیر ۲۰ تومن همه جهیزیمو خریدم و هیچ حرفی هم نبود و نیست .ما زندگی خودمونو داریم .حالا مارک چینی هام فلان نباشه یا فلان وسیله برقی بی مصرف رو نخرم .نتیجش چیزی جز آرامش نیست .باور کنین .بعد از چند ماه همه چی تو چشمتون عادی میشه و میبینید که اینا فقط تیر و تخته هست .هر کی اینا رو بکنه ارزش واقعا زندگیشو باخته به تمام معنا.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار