آب آلوده سهم روستاییان زحمت کش شده است
کد خبر: 117713
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۲
اهالی روستای آلتین‌کش از توابع طارم سفلی در قزوین:
شاخص : یکی از اهالی روستای آلتین کش با بیان اینکه اهالی با مصرف آب آلوده به بیماری‌های گوارشی مبتلا شده‌اند، گفت: هفته گذشته در انشعاباتی که به منازل مردم می‌رود حدود ۴ مورد گرفتگی لوله داشته‌ایم که از همه آن‌ها قورباغه خارج شده است.

.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، با وجود اینکه نزدیک به ۷۰ درصد از سطح زمین را آب فرا گرفته است ولی «بحران آب» در بسیاری از کشورهای جهان از جمله کشورهای واقع در کمربند خشک زمین مثل ایران، روز به روز ابعاد پیچیده تری به خود می گیرد.

همان‌طور که بارها و بارها در خبرها آمده قزوین با کم‌آبی روبروست؛ نه تنها مسئله کمبود این نعمت الهی در نقاط مختلف شهری و روستایی فراگیر شده بلکه معضل آلودگی آب‎ها هم در کنار آن قرار گرفته و شرایط بحرانی را در برخی مناطق به وجود آورده است که سلامت جامعه را تهدید می‌کند.

با کمی مقایسه کیفیت آب در مناطق مختلف پی خواهیم برد که متاسفانه هر چه به مناطق محروم یا کم‌تر توسعه یافته پیش می‌رویم این نعمت خدادادی با نازلترین کیفیت در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

به طوری که شاید مناطق شهری پیشرفته از بهترین کیفیت آب بهره مند هستند در حالی که بسیاری از مناطق روستایی یا دچار بی آبی بوده و یا آب آشامیدنی آلوده‌ای را مصرف می‌کنند.

استان قزوین هم جزء استان‌هایی است که علی رغم کشاورزی و صنعتی بودن همچنان با بحران آب دست و پنجه نرم می‌کند و اگر پای صحبت‌های روستاییان بنشینید تامین آب سالم آشامیدنی یکی از الویت‌های مشکلات آن‌ها است که خواهان رسیدگی مسئولین هستند.

روستای آلتین کش یکی از روستاهای غربی و جزو ۴ روستای بزرگ طارم سفلی در شهرستان قزوین با ۴۰۰ خانوار است که اهالی روستا این روزها از مصرف آب شرب آلوده و بی کیفیت رنج می‌برند.

یکی از اهالی روستا طی تماس‌های مکرر و ارسال عکس و فیلم از وضعیت موجود به شاخص نیور خواستار رساندن صدای اهالی به گوش مسوولین شده است تا شاید گره از کار آن‌ها باز کند.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، با بیان اینکه منبع‌های آب روستا ۳۵ سال پیش توسط خود اهالی درست شده است، اظهار کرد: این منبع‌ها همچنان به همان شکل بوده و هیچ رسیدگی به آن‌ها صورت نگرفته و با اینکه بیش از ۸ سال است که این روستا کنتور آب دارد اما هیچ نوعی بازسازی و تعمیری از سوی شرکت آب انجام نشده است.

مسئولین به حرف‌های ما می‌خندند

اهل روستای آلتین کش ادامه داد: آب آشامیدنی با طعم قورباغه می‌خوریم؛ در یک هفته گذشته در انشعاباتی که به منازل مردم می‌رود نزدیک به ۴ مورد گرفتگی لوله داشته‌ایم که از همه آن‌ها قورباغه خارج شده است.

این ساکن روستا اضافه کرد: ما ۴ تا منبع ذخیره آب داریم که فقط به یک مورد آن رسیدگی جزئی شده و مابقی به حال خود رها شده‌اند به طوری که درب منبع‌ها کاملا باز است و هر حیوانی به راحتی می‌تواند وارد آن شود.

وی با اشاره به اینکه بارها برای رفع مشکل به ادارات نامه نگاری کرده‌ایم اما هیچ مسئولی به آن رسیدگی نمی‌کند و تنها به حرف‌های ما می‌خندند، توضیح داد: ما سرچشمه داریم که آب از آن جاری شده و در منبع‌ها جریان می‌یابد که در نهایت همه در یک منبع ذخیره می‌شود.

منابع و انشعابات آب روستا فرسوده‌اند

این هم استانی عنوان کرد: با این وجود اهالی هم در رسیدگی به این مشکل مشارکت دارند و ۹۰ درصد ترکیدگی‌ها را به ناچار خود آن‌ها تعمیر می‌کنند اما دیگر توان مالی ندارند که بخواهند منابع را تمیز و بازسازی کنند، از طرفی اداره آب از ما پول کنتور می‌گیرد و موظف به رسیدگی است.

اهل روستای آلتین کش ابراز کرد: با توجه به فرسودگی بیش از حد لوله‌ها فقط یک نقطه نیاز به تعمیر ندارد بلکه در همه جا شاهد خرابی هستیم و مردم روستا نمی‌توانند به طور کلی به همه آن رسیدگی کنند.

وی خاطرنشان کرد: آخرین باری که فیلم و عکس خرابی‌ها را برای مسوولین بردیم، رییس اداره آب روستایی گفتند فیلم و عکس‌هایتان را هر کجا که دوست دارید ببرید.

این روستایی عنوان کرد: مرکز بهداشت شهید بلندیان قزوین در پی تماس‌هایی که داشتیم برای بازدید وضعیت آمدند و از ما فیلم و عکس خواستند که ما هم فرستادیم که آن‌ها طی یکی دو هفته گذشته فیلم و عکس را همراه با یک نامه به فرمانداری، بخشداری و اداره آب قزوین ارسال کرده‌اند اما تاکنون جوابی نداده‌اند.

پول فاضلاب می‌پردازیم نه پول آب!

اهل روستای آلتین کش اذعان داشت: مسوولین همیشه می‌گویند چشم! اما در عمل هیچ کاری انجام نمی‌دهند متاسفانه اهالی روستا مشکلات و بیماری‌های گوارشی پیدا کرده‌اند باید گفت  ما پول فاضلاب می‌پردازیم نه پول آب!

وی ادامه داد: کسانی که از شهر به روستا می‌آیند حتی با یک بار خوردن آب دچار مشکل می‌شوند پس ببینید اهالی روستا با چه وضعیتی زندگی می‌گذرانند.

قبض‌های آب نجومی برای روستاییان می‌آید

این هم استانی یادآور شد: با کمبود آب هم مواجه هستیم و در تابستان شاید ۸ یا ۹ ساعت قطعی آب داریم.

اهل روستای آلتین کش بیان کرد: اخیرا برخی از اهالی با قبض‌های آب با قیمت‌های یک میلیون تومانی مواجه شده‌اند که متناسب با مصرف آن‌ها نبوده و موجبات نارضایتی و اعتراض اهالی را به دنبال داشته است چراکه در یک منطقه روستایی نباید با این موارد روبه رو شد.

وی گفت: به عنوان مثال برای یک خانواده یک دوره ۲۵ هزار تومان هزینه آب شده و در دوره بعد به ۵۰۰ هزار تومان رسیده که غیر منتظره است.

این هم استانی عنوان کرد:حدود ۸ ماه است یک پیرزن ۷۰ ساله که قدرت حرکت هم ندارد به دلیل ترکیدگی لوله آب تا ارتفاع یک متری منزلش را فرا گرفته و موجب خساراتی شده که هیچ کس نیست جوابگوی او باشد.

اعتبارات برای روستا فقط روی کاغذ است

اهل روستای آلتین کش ادامه داد: ادارات هم هر بار بهانه‌ای برای رفع مشکل کمبود آب می‌آورند ، می‌گویند اعتبار نداریم یا اینکه روستاهای دیگر اجازه آبرسانی نمی‌دهند.

این روستایی ضمن نارضایتی از اعتبارات تخصیص شده به روستا گفت: ۲ سال پیش گفتند ۸۰ میلیون بودجه برای شما آمده اما خبری نشد و امسال هم گفته‌اند ۷۰ میلیون بودجه برای این روستا داریم اما به مرحله عمل که می‌رسد می‌گویند این اعتبارات فقط روی کاغذ بوده است.

وی در پایان افزود: تاکنون چنین بودجه‌ای دریافت نکرده‌ایم و هر بار به بهانه‌ای از آن شانه خالی می‌کنند و تا به امروز  هیچکدام از این اعتبارات اجرایی نشده است، نمی‌دانیم چه کسی پاسخگوی ما خواهد بود.

فیلم ارسالی اهالی روستا را اینجا ببینید downloadr

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

2 پاسخ به “منابع و انشعابات آب روستا فرسوده‌اند/ رییس اداره آب روستایی گفت فیلم و عکس‌هایتان را هر کجا که دوست دارید منتشر کنید”

 1. مهری گفت:

  اگه یک ماه آن مسئول محترم از همین آب استفاده کنه مطمئن باشین اولین اولویت زندگیش رفع مشکل آب این روستا میشه

 2. یوسف احمدی گفت:

  جوابیه :
  با سلام و احترام
  پیرامون گزارش درج شده فوق موارد ذیل جهت تنویر افکار عمومی ارسال می گردد . امید آنکه با در نظر گرفتن رسالت رسانه یکطرفه به قاضی نرفته و این نگاشت را منتشر نمایید .
  شایان ذکر است که روستای آلتین کش از سال ۱۳۸۸ تحت پوشش خدمات شرکت آب و فاضلاب روستایی استان قزوین درآمده و در حال حاضر ۴۴۵ مشترک از آب شرب روستایی بهره مند هستند . عملیات اجرایی در این روستا شامل خط انتقال ۲۰ کیلومتری( احداثی از سوی سازمان جهاد سازندگی وقت ) ، حفر و تجهیز یک حلقه چاه دستی ، تعویض بخشی از لوله های خط انتقال و ۹ کیلومتر شبکه توزیع می باشد .
  ((منابع و انشعابات آب فرسوده اند ))
  فرسودگی منابع و انشعابات آب امری درست است لیکن نکته ی قابل ذکر این است که شرکت آب و فاضلاب روستایی استان قزوین پس از تصویب و تخصیص اعتبارات می تواند عملیات اجرایی را آغاز نماید که متاسفانه اعتبارات تصویبی ، تخصیص پیدا نکرده اند و این امر که اعتبارات تنها روی کاغذ است امری درست است که از حیطه وظایف شرکت آب و فاضلاب روستایی استان خارج می باشد و علت عدم تخصیص را باید از مسئولین استانی جویا شد . این شرکت علیرغم پیگیری های متعدد موفق به دریافت اعتبارات لازم از سوی مقامات ملی و استانی برای رفع مشکل فرسودگی تاسیسات ، نگردیده است و تا زمانیکه این اعتبارات محقق نگردد اجرای برنامه های عملیاتی نیز به تعویق خواهد افتاد و تنها کارهای اورژانسی شامل تعمیرات ، شکستگی ها و … انجام می شود . لازم به توضیح است که اعتبار پیش بینی شده برای اصلاح خط انتقال و بهسازی چشمه با فرض رفع معارض حدود ۱۰ میلیارد ریال معادل یک میلیارد تومان می باشد که این اعتبار از طریق مسئولین استانی نه تنها تخصیص نیافته بلکه هنوز مصوب هم نگردیده است . در سال ۱۳۹۵ مبلغ هفتاد و پنج میلیون تومان در کمیته برنامه ریزی شهرستان قزوین مصوب گردید که آن مبلغ نیز هنوز تخصیص نیافته وتنها روی کاغذ است .
  همچنین تعارض اجتماعی موجود در این روستا و روستاهای چوبه و چلمبه مانعی دیگر بر سر راه اقدامات اجرایی است که شرکت آب و فاضلاب روستایی استان قزوین بر اساس نامه مکتوب دریافتی از بازرسی استانداری از دخالت در این امر منع شده است و چنانچه تعارضات اجتماعی در روستاهای مذکور مرتفع گردد اقدامات اجرایی با سهولت بیشتری پیگیر خواهد شد و امید است دهیار محترم تازه منصوب شده این روستا به جای بزرگ نمایی مشکلات و ارائه گزارشات بدون سند و مدرک تلاش نماید معارض موجود در روستا را از طریق شورا ، بخشداری ، فرمانداری و مسئولین سیاسی استان مرتفع نماید .
  ((پول فاضلاب می پردازیم نه پول آب ))
  شرکت آب و فاضلاب روستایی استان قزوین بصورت سالیانه و در برخی مناطق بر اساس استانداردهای موجود ، دو بار در سال اقدام به شستشوی مخازن می نماید و همچنین آزمایشات متعدد روزانه و ماهیانه برای کنترل کیفیت آب شرب در این شرکت صورت می پذیرد . فلذا پذیرش آلودگی آب تنها با ارائه اسناد معتبر آزمایشگاهی قابل قبول می باشد که این امر در گزارش صدرالذکر وجود ندارد . نکته ی دیگر اینکه روستای آلتین کش یکی از روستاهای تولید کننده محصولات کشاورزی در استان می باشد و همانگونه که مستحضر هستید عمل آوری محصول نیاز به آب بسیار دارد از مصرف بی رویه آب در روستا که بگذریم این مطلب به ذهن متبادر می شود که آیا محصولاتی که بر اساس ادعای گزارش درج شده برای فراوری آن از آب آلوده استفاده شده است قابل مصرف می باشد ؟ آیا نمی توان ادعا کرد که محصولات روستای آلتین کش طعم قورباغه داشته و فاقد کیفیت است ؟ چگونه است که گزارشگر محترم بر اساس ادعای برخی افراد و بدون تحقیقات در خصوص نتایج آزمایشگاهی آب را تا آن حد آلوده می داند که منجر به بیماریهای گوارشی می گردد لیکن محصولات را که با استفاده از همان آب شرب فراوری شده و به بازار ارائه می گردد را مرغوب و سالم می شمارد ؟
  ((قبض های آب نجومی برای روستاییان می آید ))
  اولا بر اساس بررسی های صورت گرفته تعداد قبوض بالای پانصد هزار تومان به کمتر از تعداد انگشتان یک دست می رسد ، ثانیا در توضیح این امر بیان دو نکته ضروری است : یک اینکه میزان مصرف آب در روستای آلتین کش دو برابر مصرف آب در استانداردهای جهانی است که این خود معضل بزرگی است ( در منازل برخی اهالی از ۱۰ تا ۳۰۰ اصله درخت زیتون وجود دارد که با آب شرب آبیاری می شود . دو م اینکه شرکت آب و فاضلاب روستایی استان قزوین تنها بر اساس دستورالعمل های تعرفه ای وزارت نیرو اقدام به محاسبه آب بهاء می نماید و خود هیچ دخل و تصرفی در میزان آب بهاء مشترکین نداشته و امکان کم و زیاد کردن خود سرانه آب بهاء وجود ندارد و ملاک عمل و مبنای محاسبه تنها شماره کنتور می باشد . همچنین این میزان آب بهاء دریافتی نیز تنها ۵۰ درصد تعرفه آب بهاء شهری است . بنابراین هر چه مصرف بالاتر میزان آب بهاء نیز بالاتر می رود . علیهذا چنانچه مشترکین به قبوض آب بهاء خود اعتراض دارند می توانند به شرکت مراجعه حضوری داشته و این امر را پیگیری نمایند . چنانچه اشتباه محاسباتی رخ داده اصلاح و در غیر اینصورت اهالی ملزم به پرداخت می باشند .
  در پایان شایان ذکر است که شرکت آب و فاضلاب روستایی استان قزوین نافی وجود ضعف های احتمالی در خدمت رسانی به اهالی محترم روستاها نیست ، لیکن این امور به شدت وابسته به اعتبارات و رفع تعارضات اجتماعی است که که هر دو از حیطه وظایف شرکت خارج بوده و در بحث تعارضات اجتماعی حتی از دخالت در این امور از سوی بازرسی استانداری منع گردیده است که اسناد آن در شرکت موجود می باشد .
  شایسته تر و حرفه ای تر می نمود که گزارشگر محترم خبر را از سوی شرکت آب و فاضلاب روستایی استان نیز پیگیری کرده و گزارش مستند تری را منتشر می نمود همچنین اهالی محترم روستا نیز می توانستند به جای تهدید و ارعاب رئیس امور آبفار بخش طارم به مدیریت شهرستان قزوین و یا ستاد شرکت آب و فاضلاب روستایی استان مراجعه نمایند .
  خاطر نشان می گردد که بر اساس رسالت رسانه و خبرنگاری، انتشار اخباری از این دست نیاز به مستندات معتبر و پیگیری های چند سویه خبرنگار محترم دارد که متاسفانه در گزارش منتشر شده چنین امری رخ نداده و بر همین اساس شرکت آب و فاضلاب روستایی استان قزوین هر گونه پیگیری جایز در این امر را حق مسلم خود می داند .

  اداره روابط عمومی و آموزش همگانی
  شرکت آب و فاضلاب روستایی استان قزوین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار