ایران جانبی

» آتش‌نشان شیشه عمرش را با هم‌نوعانش تقسیم می‌کند/ سقوط هواپیمای مسافربری ارمنستان در قزوین، حادثه تلخ کاری‌ام بود/ شهادت دوستم جلوی چشمانم رقم خورد
کد خبر: 196908
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۸ - ۸:۵۱
مصاحبه خواندنی آتش‌نشان قزوینی با شاخص:
شاخص : آتش‌نشان قزوینی گفت: حس مفید بودن و کمک به خلق خدا آرامش خاصی به انسان می‌دهد و روح انسان را زنده می‌کند به طوری که حضور در هر نوع حادثه و کمک به هم نوع از لحاظ روحی تولدی دوباره است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، آتش‌نشانی شغلی درآمیخته با عشق و شجاعت است؛ می گویند هر شغلی سختی‌ها و لذت‌های خاص خود را دارد، اما برخی مشاغل بسیار خاص‌ترند و آتش‌نشانی یکی از آن‌هاست.

درواقع آتش‌نشانان فرشتگان بدون بالی هستند که از جان و آسایش خود در راه حفظ جان و آسایش مردم می‌گذرند تا بتوانیم در امنیت زندگی کنیم.

آری، آتش‌نشانی شغلی است که شب و روز، تعطیل و غیرتعطیل نمی‌شناسد؛ آتش‌نشانان با تمام وجود و با نیروی خدادادی هر لحظه آمادگی مقابله با حوادث و کمک به هم نوع خود را دارند.

امید است گرامیداشت روز آتش‌نشان بهانه‌ای باشد برای تجلیل از آنان که در میان شعله‌های آتش، پیام آور ایستادن و سرخ زیستن هستند.

قادر اصلانگیر یکی از آتش‌نشانان قزوینی است که در حادثه سیل نوروز امسال با فداکاری فراوان دلش را به دریا زد تا بتواند جان هم نوعش را نجات دهد. وی که اکنون ۳۶ سال سن دارد از سال ۸۷ مشغول به فعالیت در آتش‌نشانی شده است.

در ادامه گفت‌وگوی جذاب و خواندنی با این آتش‌نشان جوان خواهیم داشت؛

اصلانگیر در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، با بیان اینکه فارغ التحصیل رشته آسیب‌شناسی اجتماعی است، اظهار کرد: بعد از اتمام دوران خدمت سربازی، چندین کار در حوزه برق قدرت در مکان‌های مختلف با حقوق و مزایای بالا پیشنهاد شد اما با توجه به اینکه تشنه آتش‌نشانی بودم تصمیم گرفتم این شغل را انتخاب کنم.

وی افزود: یک روز که با دوستانم برای تمرینات کوهنوردی رفته بودم یکی از آن‌ها از آزمون استخدامی آتش‌نشانی خبر داد؛ با پیگیری‌های صورت گرفته، بعد از چندین تست علمی و ورزشی و هوش در سن ۲۵سالگی در این حرفه پذیرفته شدم.

این آتش‌نشان جوان با بیان اینکه از کودکی به این شغل علاقه خاصی داشتم، خاطرنشان کرد: به یاد دارم که آن زمان منزلمان در نزدیکی یک ایستگاه آتش‌نشانی بود و هر بار که از آن مسیر می‌گذشتم، آرزو می‌کردم یکی از ماشین‌های آتش‌نشانی را از نزدیک ببینم.

آتش‌نشان قزوینی ادامه داد: یک روز دلم را به دریا زدم و وارد حیاط شدم و از یکی از آتش‌نشان‌ها پرسیدم که می‌توانم ماشین آتش‌نشانی را از نزدیک ببینم؟ که آن آتشن‌شان با مهربانی پذیرفت و از نزدیک ماشین آتش‌نشانی را کامل برایم تشریح کرد؛ آن حس خوب همیشه در ذهنم باقی مانده است.

وی درباره ویژگی‌های آتش‌نشان گفت: یک آتش‌نشان باید با علاقه برای کمک به هم نوع خود تلاش کند؛ حس مفید بودن و کمک به خلق خدا آرامش خاصی به انسان می‌دهد و روح انسان را زنده می‌کند به طوری که حضور در هر نوع حادثه و کمک به هم نوع از لحاظ روحی تولدی دوباره است.

اصلانگیر افزود: یک آتش‌نشان از لحاظ حرفه‌ای باید در چارچوب وظایف تعیین شده حرکت کند که این موضوع در تمامی آتش‌نشانان جهان صدق می‌کند اما آتش‌نشانان ایرانی با توجه به حس نوع دوستی و غیرتی که دارند در حوادث ممکن است بیش از چارچوب وظایف عمل کنند تا بتوانند جان هم نوع خود را نجات دهند.

این آتش‌نشان جوان با بیان اینکه فداکاری آتش‌نشانان ایرانی حد و مرز ندارد، تشریح کرد: مهمترین وظیفه یک آتش‌نشان در درجه اول این است که ایمنی لازم را رعایت و با حرفه‌ای حادثه را مدیریت کند تا علاوه بر سلامت جسم خود بتواند افراد درگیر در حادثه را هم نجات دهد اما شجاعت آتش‌نشانان ایرانی موجب می‌شود تا جایی که جان در بدن دارند به مردم خدمت کنند.

وی با یادآوری حادثه پلاسکو گفت: این حادثه قلبم را به درد آورد شاید مردم عادی هم آن زمان بسیار تحت تاثیر قرار گرفتند اما چون من خودم آتش‌نشان هستم و در شرایط مشابه قرار گرفتم آن فضا را با پوست و گوشتم درک می‌کردم که بسیار دردناک بود.

اصلانگیر اضافه کرد: کلمه فداکار برای توصیف وسعت کار آتش‌نشانان حادثه پلاسکو کم است و ما هیچگاه قادر به درک فداکاری آن‌ها نخواهیم بود که چگونه جان خود را مظلومانه از دست دادند بدون اینکه کسی بتواند کاری در حقشان کرده باشد؛ این شهدا انسان‌های بزرگی بودند که درس بزرگی به تاریخ دادند.

آتش‌نشان قزوینی خاطرنشان کرد: آتش‌نشانان قشر مظلوم و بی‌دفاعی هستند به طوری که مردم زمانی که دچار حادثه ‌شوند به نیروهای امدادی و آتش‌نشانی روی خواهند آورد اما زمانی که خود آتش‌نشانان دچار حادثه می‌شوند روح انسان آزرده می‌شود.

وی درباره گستردگی حجم کار آتش‌نشانان گفت: کار آتش‌نشانان به صورت ۲۴ساعته بوده و بعد از آن هم ممکن است در بحث‌های آموزش ضمن خدمت، کلاس‌های ورزشی و آماده باش حضور داشته باشند.

این آتش‌نشان جوان تصریح کرد: به افرادی که وارد این حرفه می‌شوند توصیه می‌کنم اگر با جان و دل وارد این شغل می‌شوند باید از داشته‌های زیادی بگذرند و دل را به دریا بزنند و به خاطر مسائل مالی این راه را انتخاب نکنند چراکه اگر علاقه‌ای در کار نباشد هیچگاه موفق نخواهند شد و ممکن است در این راه دوام نیاورند.

اصلانگیر ادامه داد: کسانی که وارد این شغل می‌شوند باید خانواده را با شرایط کار آشنا کنند و تمام سختی‌های این کار را بپذیرند چراکه گاهی ممکن است در طولانی مدت با بیماری‌های مختلف مواجه شوند و سلامتی‌شان به خطر بیافتد.

آتش‌نشان قزوینی بیان کرد: یکی از عوامل موفقیت آتش‌نشانان همراهی خانواده‌هاست به طوری که خانواده ما هم در ثواب اطفای هر حادثه‌ای شریک هستند چراکه شغل ما را پذیرفته‌اند اما همیشه اضطراب این را دارند که همسر یا فرزندشان که به عنوان یک آتش‌نشان هر روز صبح به محل کار می‌رود آیا سالم باز خواهد گشت یا خیر؟!

وی افزود: گاهی استرس خانواده‌ها بیشتر از ما بوده و دعای خیر آن‌ها پشتوانه ما است؛ همراهی خانواده‌ها بسیار مهم است چراکه اگر شرایط را نپذیرند هیچگاه موفق نخواهیم بود زیرا نمی‌توانیم با آرامش خاطر انجام وظیفه کنیم.

این آتش‌نشان جوان با اشاره به سیل نوروز سال جاری اظهار کرد: خوشبختانه حادثه سیل در شهر ما تلفات چندانی در مقایسه با استان‌های دیگر نداشت اما وحدت دستگاه‌ها در زمان حادثه موجب شد آمادگی لازم را داشته باشیم و از حداکثر حوادث جلوگیری به عمل آوریم.

اصلانگیر افزود: برخی همکاران برای کمک به مناطق سیل‌زده اعزام شدند و ما هم در سطح شهر قزوین هشدار و آگاهی لازم را به مردم می‌دادیم تا با رفع خطر رودخانه‌ها بتوانیم به سلامت از حادثه عبور کنیم که خوشبختانه موفق هم عمل کردیم.

وی افزود: در سیلاب امسال نیز حادثه تلخ سقوط جوان قزوینی در رودخانه بازار را داشتیم که با وجود تنشی که وارد شده بود اما خوشبختانه پایان خوبی داشت و توانستم این جوان را نجات دهم.

آتش‌نشان قزوینی تشریح کرد: در این حادثه اگر ۱۰ثانیه زمان به بطالت می‌گذشت ممکن بود فرد غرق شود اما با توجه به تقدیری که خداوند رقم زد توانستم به موقع اقدام کنم و فرد را نجات دهم؛ شاید از دید مردم عادی احساسم بر عقلم غلبه کرده بود اما آن لحظه با توکل به خدا به دل حادثه رفتم.

اصلانگیر در تشریح روز حادثه گفت: شیفت کاریمان بود که اعلام کردند شخصی به رودخانه نواب سقوط کرده است باتوجه به اینکه ما آخرین ایستگاه نزدیک به محل حادثه بودیم طی مسیر ناخودآگاه به همکارم گفتم حس می‌کنم ما می‌توانیم فرد را از سیلاب نجات دهیم.

این آتش‌نشان جوان ادامه داد: در فاصله ۳۰۰متری حادثه باتوجه به تجمع مردم ترافیک سنگینی داشتیم که به همکارم گفتم طناب را بردارد و ادامه مسیر را پیاده طی کنیم و زمانی که به محل رسیدیم بدون اینکه فرصت کنم لباس حریق را بپوشم، یک سر طناب را به لبه نرده پل بستم و پریدم.

وی خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه دمای آب پایین و پر از گل و لای و زباله بود تنها به نجات شخص فکر می‌کردم به طوری که بدنم بی حس شده بود؛ مردم طناب‌هایی را به لبه پل بسته بودند که کوتاه بود و شخص جانی در بدن نداشت که بتواند سر طناب را بگیرد و زمانی که داشت از زیر پل رد می‌شد خیز برداشتم و او را گرفتم و ناگهان هر دو زیر آب رفتیم تا اینکه نیروهای آتشنشانی طناب را به بالا کشیدند.

اصلانگیر افزود: آن لحظه باوجود اینکه بدنم یخ کرده بود و گل و لای فراوانی وارد دهانم شده و حال مساعدی نداشتم اما حس خیلی خوبی داشتم و احساس سبکی می‌کردم.

آتش‌نشان قزوینی یادآور شد: از سوی شهردار وقت قزوین تقدیر شدم اما آتش‌نشانان خدمت کردن را برای مسائل مادی و تقدیر انجام نمی‌دهند بلکه کمک به هم نوع را وظیفه خود می‌دانند ضمن اینکه برخی آتش‌نشانان حتی ممکن است فراتر از فداکاری پیش روند که با مسائل مادی قابل جبران نیست.

اصلانگیر ادامه داد: اما توجه شهردار موجب دلگرمی و خوشحالی خودم و همکارانم شد که کسانی هستند که به ما توجه می‌کنند و قدر ما را می‌دانند.

این آتش‌نشان جوان بیان کرد: شاید قبل از حادثه پلاسکو مردم نگاه درستی به شغل آتش‌نشانی نداشتند و برخی فکر می‌کردند که آتش‌نشان‌ها آدم‌های بیکاری هستند که فقط حقوق می‌گیرند اما بعد از حادثه پلاسکو مردم نگاه متفاوت‌تری دارند.

وی تصریح کرد: خواسته ما از مسئولین این است که در این شرایط سخت مقداری بیشتر از لحاظ معیشتی و اقتصادی هوای آتش‌نشانان را داشته باشند و ارزش کار ما را بدانند و طوری نباشد که سالی یک بار در روز آتش‌نشان ما را یاد کنند.

آتش‌نشان قزوینی ادامه داد: امیدوارم این موضوع فرهنگ سازی شود هر چند خوشبختانه آگاهی مردم افزایش یافته اما باز هم از مردم فهیم کشور و استانم خواهشمندم که در هنگام حوادث از تجمع بی‌جا خودداری کنند و در شرایط بحرانی هیچگاه فیلم برداری نکنند که در حادثه سیل متاسفانه شاهد این موضوع بودیم.

اصلانگیرادامه داد: خاطرات شیرین زیادی داریم اما خاطرات تلخی که واقعا روح ما را آزرده هم داریم؛ یکی از خاطرات تلخ انفجار شرکت موادشیمیای شهر الوند بود که متاسفانه یکی از همکارانم به نام سیدجعفر صادقی به شهادت رسید.

این آتش‌‌نشان جوان تشریح کرد: سیدجعفر یکی از دوستان صمیمی‌ام بود و با چشمانم شهادتش را دیدم؛ زمانی که به صحنه حادثه رسیدیم پیکرش را با آمبولانس بردند و این حادثه تلخی بود که هیچگاه از ذهنم پاک نمی‌شود.

وی ابراز کرد: سقوط هواپیمای مسافربری ارمنستان در قزوین هم در سال‌های اول فعالیتم حادثه تلخی بود که در ذهنم باقی مانده و تیم ملی جودوی کشورمان هم در همان پرواز حضور داشتند؛ شدت حادثه طوری بود که جسدها تکه پاره شده بودند و قابل شناسایی نبودند.

اصلانگیر گفت: تاکنون به هر حادثه‌ای اعزام شدم با کمک خداوند اغلب توانستم سربلند بیرون آیم و همواره معتقدم که پنج درصد از کارم از جانب من است و ۹۵درصد مابقی امداد الهی است که با دادن انرژی کمک می‌کند تا بتوانم انجام وظیفه کنم.

وی در پایان گفت: حس می‌کنم نیروی خدادادی به ما آتش‌نشانان متصل است به طوری که بسیاری از دوستان آتش‌نشان در استان‌های دیگر باتوجه به حوادث رخ داده همه معتقد هستند که تنها خداست که ما را حفظ می‌کند.

انتهای پیام/ ۱۰۰۳

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار