آخرین خبرها از لایحه آزادسازی سهام عدالت - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 164356
تاریخ انتشار: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۳:۱۸
شاخص : بر اساس شنیده‌ها مراحل بررسی و تصویب لایحه سهام عدالت در نیمه نخست سال به پایان می‌رسد.

به گزارش شاخص نیوز: طرح توزیع سهام عدالت در حالی از سال ۱۳۸۵ تا کنون در کشور در حال اجرا است که طبق قانون قرار شد پس از گذشت مدت ۱۰ سال و پایان پرداخت اقساط این سهام از محل سود سالیانه مجامع شرکت‌های سرمایه‌پذیر، علاوه بر پرداخت نقدی سود سهام عدالت به مشولان، از سال ۱۳۹۶ این سهام قابلیت خرید و فروش پیدا کند.

اما همانند واگذاری‌های دولت که قرار بود در سال ۱۳۹۳ پایان پیدا کند و به دلیل نبود عزم و اراده‌ای محکم برای پایان خصوصی‌سازی، واگذاری‌های دولت کماکان ادامه‌دار، داستان آزادسازی سهام عدالت نیز فعلا با تاخیر در حال پیگیری است.

بر این اساس در سال ۹۳ بود که لایحه آزادسازی سهام عدالت از سوی وزارت امور اقتصاد و دارایی برای تایید و ارسال به مجلس، روانه میز هیات دولت شد. البته پس از تاخیری چند ساله سرانجام این لایحه در زمستان سال گذشته به تایید هیات وزیران رسید و توسط رئیس جمهور به مجلس ارسال شد تا پس از بحث و بررسی توسط نمایندگان تایید و برای اجرایی شدن به دولت ابلاغ شود.

در این راستا شنیده‌ها حکایت از این دارد که مراحل بررسی و تصویب لایحه سهام عدالت در نیمه نخست سال به پایان می‌رسد.

در این بین نیز گفته می‌شود که هم‌اکنون به غیر از مجلس، لایحه آزادسازی سهام عدالت در کمیته تدوین مقررات سازمان بورس و نیز بورس تهران در دست بررسی است. از قرار معلوم و بر اساس اطلاعات دریافتی، کمیته تدوین مقررات سازمان بورس در حال بررسی ابعاد و جزئیات عرضه صندوق سهام عدالت در بورس است و به‌طور همزمان بورس تهران هم کمیته‌ای را برای بررسی این لایحه تشکیل داده و در حال فراهم‌آوردن مقدمات معامله واحدهای صندوق سهام عدالت است.

گفتنی است در این لایحه پیشنهاد شده است تا سهام عدالت در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله مورد دادوستد قرار گیرد. بر این اساس باید منتظر ماند و دید آزادسازی سهام عدالت هم به سرنوشت واگذاری‌های دولت گرفتار می شود؟ یا این که به دلیل جذابیت‌های پوپولیستی این طرح برای دولت‌ها، سهام عدالت بزودی در دولت دوازدهم قابلیت خرید و فروش پیدا می‌کند؟!

منبع: ایران جیب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار