ایران جانبی

» آخرین نرخ آجیل در بازار قزوین/ قیمت‌ها ۴۰۰درصد افزایش یافته است
کد خبر: 186205
تاریخ انتشار: 18 مارس 2019 - 9:22
رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار قزوین اعلام کرد:
شاخص : رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار قزوین با بیان اینکه میزان فروش آجیل نسبت به سال‌های گذشته یک پنجم است، گفت: قیمت آجیل امسال نسبت به سال گذشته از ۱۰۰ درصد به ۴۰۰ درصد افزایش داشته است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، با نزدیک شدن به ایام پایانی سال همه مردم به دنبال تهیه مایحتاج خود برای شب عید هستند که آجیل و خشکبار هم یکی از نیازهای ضروری مردم در این ایام است.

با نگاهی گذرا به بازار محصولات خشکباری و آجیل شب عید می‌توان فهمید که قیمت‌های نامتعارف و عجیب و غریبی در بازار وجود دارد که شاهد فاصله چند برابری با شب عید سال‌های گذشته هستیم و این موضوع کماکان روی قدرت خرید مردم بی تاثیر نبوده است.

باتوجه به شرایط اقتصادی و افزایش قیمت تمامی اقلام، امسال خرید آجیل کم رنگ شده و بسیاری از مردم این کالا را در اولویت‌های دست چندم خریدهای خود قرار دادند و برای کاهش هزینه‌های خرید آخر سال از خرید آجیل صرف نظر کردند.

این روزها دیگر مانند سال‌های قبل شاهد صف‌های شلوغ و طولانی مقابل آجیل فروشی‌ها نیستیم و عدم رغبت مردم برای تهیه این کالای به اصطلاح لوکس سفره عید به طور محسوس قابل مشاهده است.

مهدی خشکباری در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، در خصوص وضعیت بازار آجیل شب عید اظهار کرد: با توجه به وضعیت نامطلوبی که حاکم بر اقتصاد و معیشت مردم است، در سراسر کشور بازار آجیل راکد است و افزایش چند برابری قیمت آجیل قدرت مردم را کاهش داده است.

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار قزوین افزود: متأسفانه در کلیه اصناف قیمت چند برابری وجود دارد و مواد غذایی و خشکبار هم از این مسئله مستثنی نیست و شاهد یک افزایش قیمت چند برابری در قیمت‌های آجیل و خشکبار هستیم.

وی در رابطه با مقایسه قیمت‌ها نسبت به سال گذشته بیان کرد: قیمت آجیل امسال نسبت به سال گذشته از ۱۰۰ درصد به ۴۰۰ درصد افزایش داشته است.

میزان فروش آجیل یک پنجم سال قبل شد

این مسئول با بیان اینکه میزان فروش آجیل نسبت به سال‌های گذشته تا یک پنجم کاهش یافته است، ادامه داد: قیمت تخمه تقریبا دوبرابر و پسته چهار برابر شده است و این موضوع سبب استقبال کمتر مردم برای خرید شده است.

خشکباری  با اشاره به دلایل افزایش قیمت آجیل به‌ویژه پسته در استان خاطر نشان کرد: سرما سبب از بین رفتن سردرختی پسته شد و از طرف دیگر نوسانات نرخ ارز نیز در افزایش قیمت مؤثر بود به طوری که هر دانه پسته به قیمت هزار تا هزار و ۲۵۰ تومان محاسبه می‌شود.

وی در ادامه آخرین قیمت آجیل شب عید در بازار قزوین را به شرح ذیل اعلام کرد:

* آجیل مخلوط شیرین کیلویی ۵۰ تا ۱۲۰ هزار تومان

* آجیل مخلوط شور کیلویی ۸۰ تا ۱۶۰ هزار تومان

*آجیل چهار مغز کیلویی ۱۶۰ تا ۱۷۰  هزار تومان

* بادام زمینی کیلویی  ۲۳ تا ۴۸ هزار تومان

*بادام هندی کیلویی ۱۷۰ تا ۲۰۰ هزار تومان

*تخمه ژاپنی کیلویی ۳۰  تا ۶۰ هزار تومان

*تخمه آفتابگردان کیلویی ۲۰ تا ۴۰ هزارتومان

* تخمه کدو  کیلویی ۴۲ تا ۵۷ هزار تومان

* پسته کیلویی ۱۳۰ تا ۲۸۰ هزار تومان

* فندوق کیلویی ۶۵ تا ۸۵ هزار تومان

* مغز گردو کیلویی ۱۱۰ تا ۱۴۵ هزار تومان

* انجیر خشک کیلویی ۳۰ تا ۲۰۰ هزار تومان

*توت خشک کیلویی ۳۰ تا ۱۲۰ هزار تومان

* نخود گل کیلویی ۱۶ تا ۱۹ هزار تومان

* کشمش کیلویی ۲۰ تا ۳۵ هزار تومان

*کشمش شانی بدون مغز کیلویی ۸۵ هزار تومان

انتهای پیام/۱۰۰۳

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار