آرمان‌سازی تقلبی حامیان تدبیر و امید، علت اصلی سرکوب تشکل‌های دانشجویی
کد خبر: 108102
تاریخ انتشار: ۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۵
یادداشت روز؛
شاخص : آیا انتقاد از دولت و تنها استفاده از چند علامت تعجب خط قرمزی برای روشنگری نسل جوان است؟ آیا مطالبات دانشجویی و میدان دادن به نیروهای انقلابی سنخیتی با نام دانشگاه امام خمینی (ره) ندارد که فعالیت این تشکل‎ها زیر سوال می‌رود؟!

به گزارش خبرنگار سیاسی شاخص، جریان دانشجویی از همان شروع به کار در دانشگاه‌های کشور، همواره نقش موثری را ایفا کرده و با گذشت زمان این نقش آفرینی برجسته‌تر از قبل شده است تا جایی که ۱۶ آذر سال ۱۳۳۲ نقطه عطفی در تاریخ جنبش دانشجویی محسوب می‌شود.

در واقع دانشجویان بعد از کودتای ۲۸ مرداد که فضای خفقان شدیدی بر کشور حاکم بود با خروش انقلابی خود، این فضا را شکستند و در اعتراض به حضور معاون رئیس جمهور آمریکا در دانشگاه تظاهرات کردند که البته با خشونت‌های شدید رژیم پهلوی نیز مواجه شدند.

این اقدام دانشجویان را باید اولین حرکت ضد آمریکایی ملت ایران دانست که افتخار آن برای دانشجویان و جنبش دانشجویی ثبت شد، البته افتخاری که رنگین شدن سنگ فرش‌های دانشگاه تهران با خون دانشجویان را با خود به همراه داشت.

بعد از این رویداد، در مقاطع دیگری باز هم نقش دانشجویان برجسته و قابل توجه بود تا جایی که جنبش دانشجویی مسلمان در همراهی با نهضت امام خمینی (ره) و وقوع انقلاب اسلامی نقشی تاثیرگذار داشت.

در ماه‌های اولیه پیروزی انقلاب نیز گام تکمیل کننده حرکت ۱۶ آذر دانشجویان در ۱۳ آبان رقم خورد و با تسخیر لانه جاسوسی آمریکا توسط دانشجویان پیرو خط امام خمینی(ره) و رهبری در سال ۱۳۵۸، اوج استکبار ستیزی و آمریکاستیزی دانشجویان به نمایش گذاشته شد و این رویداد به عنوان نقطه عطف دیگری در تاریخ جنبش دانشجویی مسلمان ثبت شد.

علاوه بر این، در سال‌های اولیه انقلاب، دانشجویان در برهه‌های گوناگون از جمله؛ در تشکیل نهادهای انقلابی مانند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، جهاد دانشگاهی، انقلاب فرهنگی در دانشگاه‌ها، دفاع مقدس و … تاثیرگذار و نقش آفرین بودند.

به طور کلی، نگاهی به عملکرد جنبش دانشجویی در برهه‌های حساس، تاثیر گذار و نقش آفرینی برجسته دانشجویان در مقاطع تاریخی به روشنی نشان می‌دهد که استکبارستیزی، استبداد ستیزی، عدالت خواهی، ضد سلطه بودن، ضد استبداد بودن و آرمان خواهی از مختصات اصلی جنبش دانشجویی مسلمان در ایران است.

پرچم

دانشجو کیست؟

حال این سوال پیش می‌آید که دانشجو واقعا کیست؟ بر هیچ کس پوشیده نیست که تحصیل و علم آموزی وظیفه اصلی یک دانشجو است، اما آیا دانشجو برای این ساخته شده که دوره‌ای را در مکان مقدسی به نام دانشگاه فقط به فراگیری علومی خاص بپردازد بدون آنکه رشد و پویایی در ابعاد فرهنگی و سیاسی پیدا کند؟!

مگر نه اینکه دانشجو قشر خلاق، پیشتاز و پیشگام هر جامعه‌ای در راستای توسعه و تعالی آن است؟ مگر نه اینکه دانشجو باید ذهن باز و پرسش‌گری داشته باشد تا بتواند با روحیه مطالبه‌گری که دارد هر روز کشف نقطه کوری از جهان خلقت را به نام خود ثبت کند؟

سوال دیگری که خودنمایی می‌کند این است که مدیران آینده ما چه کسانی هستند؟ آیا یک فرد تحصیلکرده جدا از تحولات اجتماعی و سیاسی جامعه که همه ادعایش تنها به کتاب‌هایی است که دوره‌ای را با آن‌ها گذرانده می‌تواند مدیری دردمند و پیشرو در اجتماع باشد؟

دانشجوی خوب کیست؟ کسی که بر ذهن پرسش‌گر و پویای خود سرپوش بگذارد و محافظه کارانه بیاید و برود بدون آنکه سوالی بپرسد، نظری بدهد و نگران آینده کشوری باشد که در آن نفس می‌کشد تا نکند بر کسی بر بخورد؟!

دانشجو انقلابی

جنبش‌های دانشجویی نبض جامعه و رمز پویایی نسل جوان است

رهبر معظم انقلاب برای دانشجو سه ویژگی کلان را برمی‌شمارند و همه‌ی توقعات خود از دانشجویان را در قالب همین سه ویژگی می‌دانند که عبارت‌اند از: استقلال‌طلبی، عدالت‌خواهی و آرمان‌گرایی. ایشان بیداری دانشجویی را زمینه حیات جامعه می‌دانند و برای این بیداری دانشجویی ویژگی‌هایی را بر‌می‌شمارند که عبارت است از:

۱-آرمان‌گرایی در مقابل مصلحت‌گرایی؛ عشق به آرمان‌ها و مجذوب آرمان‌ها شدن.

۲-صدق و صفا و خلوص و دوری از کلک، تقلب، حیله و شیوه‌های غیرانسانی.

۳-آزادی و رهایی از وابستگی‌های گوناگونِ حزبی و سیاسی و نژادی و امثال این‌ها.

۴-حرکت، مبتنی بر اشخاص نبودن، سیال بودن.

۵-در مقابل مظاهری که از نظر فطرت انسانی زشت است (مثل ظلم، زورگویی، تبعیض، بی‌عدالتی، تقلب، دورویی و نفاق) حساسیت منفی دارد و آن را دفع می‌کند.

۶-ضمن اینکه احساسات هست، منطق و تفکر و بینش و تحصیل و میل به فهمیدن و تدقیق هم در آن وجود دارد. (۱)

مقام معظم رهبری برداشت خود را از جریان دانشجویی در چند کلام خلاصه می‌کنند و می‌فرمایند: «برداشت من از جنبش دانشجویی و نگاه من به جنبش دانشجویی این است: ضد استکباری، ضد فساد، ضد اشرافی‌گری، ضد حاکمیت تجمل‌گرایانه و زورگویانه، ضد گرایش‌های انحرافی.»(۲)

“دانشجوها باید سیاسی بشوند؛ یعنی فهم سیاسی پیدا کنند. فهم سیاسی غیر از سیاسی‌کاری و سیاسی‌بازی است، غیر از دستخوش جریان‌های سیاسی شدن است. اتفاقاً فهم سیاسی باعث می‌شود آدم دستخوش جریان‌های سیاسی نشود… من همیشه روی این حرفم تکیه می‌کنم که دانشگاه باید سیاسی باشد تا فریب نخورد و وسیله‌ای برای کسانی نشود که می‌خواهند سر به تن نظام نباشد”.(۳)

مهر۱

مهر سکوت بر دهان تشکل‌های دانشجویی دانشگاه امام خمینی(ره) قزوین

 اما این روزها شاهد آن هستیم که فعالیت تشکل‌های دانشجویی از جمله بسیج دانشجویی، انجمن اسلامی و جامعه اسلامی به حاشیه رفته و به هر بهانه‌ای مانع از تحرکات این تشکل‌ها در فضای دانشگاه‌های استان بخصوص دانشگاه بین‌الملل قزوین می‌شود.

ماجرا از اینجا آغاز می‌شود که تشکل‌های دانشجویی دانشگاه امام خمینی(ره) به مناسبت چهلمین روز شهادت مدافعان حرم در خان طومان سوریه بیانیه‌ای با عنوان ” تسلط حرامیان بر خان طومان ، بی آبروئی معتمدان به مستکبران ” منتشر کردند.

این بیانیه با بخشی از کلام مولا علی(ع) آغاز شده و به تفصیل حوادث سوریه پرداخته و در ادامه به خوشبینی دولت تدبیر و امید به وعده و وعیدهای آمریکا و ادامه مذاکره با این دولت مستکبر علی رغم تذکرات مقام معظم رهبری که همواره بر غیر قابل اعتماد بودن آمریکا تاکید داشته اند و به دفاع از حضور رزمندگان ایران و سایر کشورها در غالب مدافعین حرم گام بر داشته اند و علت اصلی سقوط خان طومان و قتل عام رزمندگان مدافع حرم را ناشی از اعتماد به آمریکا دانسته‌اند.

اما این بیانیه جامع و کامل به مذاق برخی خوش نیامده و بلافاصله معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه به رئیس هیات نظارت بر تشکل‌ها طی نامه‌ای ضمن زیر سئوال بردن محتوای نامه از ریاست دانشگاه برخورد قاطعانه با تشکل‌های اسلامی مذکور را درخواست کرده‌ است.

نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه قزوین در خطبه‌های نماز جمعه ۲۵تیرماه سال جاری اشاره کرده‌است: خبرهائی که از دانشگاه امام(ره) به گوش می‌رسد اخبار خوبی نیست و حاکی از این‌است که متاسفانه فتنه‌گران در این دانشگاه لانه کرده اند ، ما از مدیران دلسوز و متدین دانشگاه میخواهیم که لانه فتنه‌گران در دانشگاه امام را تعطیل کنند و از دانشجویان دلسوز و علاقمند به نظام در فعالیت‌ها و اقدامات مذهبی و سیاسی حمایت نمایید.

آیا این واکنش‌ها و زدن مهر سکوت بر دهان دانشجویان منتقد و مطالبه‌گر در راستای همان رسالت‌هایی است که برای دانشجو و دانشگاه تبیین شده؟ آیا در دنیایی که گفتمان حرف اول بشریت را می‌زند و امروزه بسیاری از مدیران خود را پرچم‌دار آن می‌دانند، ایجاد فضایی توام با خفقان در دانشگاه به دور از این ادعا نیست؟!

آیا انتقاد از دولت و استفاده از چند علائم نگارشی و تنها چند علامت تعجب در بیانیه، خط قرمزی برای روشنگری نسل جوان است؟ آیا مطالبات دانشجویی و میدان دادن به نیروهای انقلابی سنخیتی با نام دانشگاه امام خمینی(ره) ندارد که فعالیت این تشکل‎ها زیر سوال می‌رود؟!

تا

و اما توصیه‌ای به تشکل‌های دانشجوئی و انقلابی دانشگاه امام خمینی (ره)!!!

۱ – عزیزان انقلابی شما چکار دارید درعراق، یمن، بحرین، فلسطین، افغانستان، لبنان، سوریه و جهان اسلام چه می‌گذرد بی خیال این حرف‌ها باشید، بروید در محفل های مختلط دانشجویی به خوش‌گذرانی برسید، آخرش این‌است که داعشی‌ها، تکفیری‌ها، وهابی‌ها، طالبان و… به کمک آمریکا و رژیم صهیونیستی پس از تصرف سنگر به سنگر این کشورها به کشور ما نیز حمله می‌کنند و این آقایانی که اعتماد بیش از حد به آمریکا و اذنابش را در کارنامه دارند در داخل خاک خودمان پاسخ دندان شکن به این‌ها خواهند داد!!!

۲ –شما چه‌کار به فتنه‌گران داخلی و خارجی دارید بگذارید این‌ها در داخل اتاق‌های فکرشان بنشینند و برای کنار گذاشتن اساتید حزب الهی و برخورد با تشکل‌های دانشجوئی مومن و انقلابی ، برای آینده انقلاب و خدای ناکرده برای فتنه‌های احتمالی آینده نقشه بکشند و شما هم کاری به کارشان نداشته باشید که آیا این‌ها بالاخره از فتنه ۸۸ تبری جسته‌اند یا خیر ؟؟؟!!!

۳ – شما اگر سندی مستند داشتید و یا مدرکی دال بر وابسته بودن اینها به فتنه دارید تقدیم معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه نمائید آن‌ها خودشان می‌دانند که چگونه برخورد انقلابی نمایند؟؟؟!!!

۴ – پس از این خواستید بیانیه ای تنظیم نمائید خیلی توجهی به دغدغه‌های مقام معظم رهبری ، نماینده معزز ایشان در استان و مردم شهیدپرور نداشته باشید و با مشورت مسئولین محترم دانشگاه در میان بگذارید تا بیانیه‌های هماهنگ و همگام با مسئولان دانشگاه داشته باشید؛ همانگونه که برخی از تشکل‌ها در بعضی از دانشگاه‌ها که واقعا از هر نظر آزاد هستند بیانیه‌ای باب میل آقایان و آقا زاده‌ها منتشر کنید مطمئن باشید همواره مورد اعتماد قرار خواهید گرفت و هیچ‌کسی دیگر کاری به کارتان ندارد . ؟ ؟ ؟

۵ – زیاد به حواشی مسائل مذهبی، دینی، فرهنگی و اجتماعی و آموزشی و فمینیستی که با همکاری برخی از نشریات و رسانه های مکتوب و مجازی استان در اطراف شما می‌گذرد حساس نباشید؛ مسئولین خودشان به معضلات و مشکلات رسیدگی خوهند کرد ؟ ؟ ؟

۶ – شما هم در نوشتارتان مانند حقیر به جای کلمات تعجب از علامت سئوال هم استفاده نمائید تا مورد نقد قرار نگیرید !!؟؟(۴)

منابع:

۱ و ۲ ) بیانات در دیدار اساتید و دانشجویان در دانشگاه علم و صنعت، ۲۴ آذر ۱۳۸۷٫‌

۳) بیانات در دیدار اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، ۱۹ آذر ۱۳۹۲٫

۴) صفت‌الله صالحی

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار