آزادسازی بیش از ۴ هزار مترمربع از فضای ادارات/ ۵ میلیون برگ سند در استان جمع‌آوری شده است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 164425
تاریخ انتشار: ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۴
رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان قزوین عنوان کرد
شاخص : رئیس مرکزاسناد و کتابخانه ملی استان گفت: اسناد موجود در سازمان‌ها و ارگان‌ها مساحت بسیاری را اشغال می‌کند که با تلاش سازمان اسناد تاکنون ۴ هزار و ۶۷۰ مترمربع از مساحت ادرات استان آزاد شده است.

به گزارش شاخص، سازمان اسناد و کتابخانه ملی یک سازمان علمی، آموزشی، پژوهشی و خدماتی است که اساسنامه آن به تصویب مجلس رسیده و ریاست آن برعهده رییس جمهور است .

شکل‌گیری این سازمان به پیش از انقلاب و سال ۱۳۱۹ باز می‌گردد و در سال ۱۳۵۸ اقدامات و فعالیت‌هایی به منظور تکمیل این سازمان صورت گرفته شد.

بهترین راه برای حفظ هویت هر شخص و ملتی حفظ میراث مکتوب بر جای مانده از آن است لذا باید نسبت به احیای فرهنگ و تمدن گذشتگان تعصب داشته باشیم.

سیدمهدی حسینی رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان قزوین در گفت‌و‌گو با خبرنگار فرهنگ و هنر شاخص، اظهار کرد: ۵۱ سال سابقه‌ی پایتختی شهر قزوین منابع اسنادی و آثار غنی فرهنگی را با خود به همراه دارد که بهره‌وری از آن‌ها در حوزه فعالیت سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان است.

وی افزود: ازسوی دیگر موقعیت جغرافیایی و صنعتی، قزوین را به منطقه مهاجر پذیر کشور تبدیل کرده به گونه‌ای که همواره در طول تاریخ شاهد حضور اقوام و طوایف مختلف فرهنگی بوده است.

رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان تصریح کرد: با توجه به سابقه تاریخی استان قزوین، اسناد بسیاری در منازل و ادارات وجود داشت که ایجاد اعتماد جهت واگذاری آن‌ها تنها در گرو وجود این مرکز در استان بود.

این مسوول اضافه کرد: با پیگیری‌های صورت گرفته توسط امام جمعه وقت مرحوم آیت الله باریک بین و نمایندگان مجلس، این سازمان در سال ۹۲ در استان تاسیس گردید.

حسینی ابراز کرد: در بررسی‌های صورت گرفته توسط کارشناسان ما در ادارات استان پرونده‌های بسیاری با قدمت ۸۰ الی ۱۰۰ ساله یافت شد که در بایگانی‌های ادارات باقی مانده و سازمان‌ها اطلاعی از ارزش آن نداشتند.

وی در ادامه گفت: کارشناسان بسیاری را به منظور امهاء و انتقال پرونده‌ها به ادارات اعزام کردیم و همچنین در این زمینه از سایر استان‌ها نیز کمک گرفته شد.

رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان تاکید کرد: کارشناسان فعال در سازمان اسناد دوره‌های تخصصی را گذرانده‌اند و اگر پرونده‌ها فاقد ارزش برای نگهداری باشند زیر نظر مدیر سازمان و حراست، امهاء و به کارخانه خمیرکاغذ می‌رود و هزینه این امر به خزانه بازمی‌گردد.

این مسوول بیان کرد: پرونده‌های موجود در ادارات در ابتدا دارای ارزش اولیه هستند اما زمانی که توسط ادارات استفاده نشوند دارای ارزش ثانویه شده و اسناد معتبر به اداره ملی اسناد منتقل و در آرشیو نگهداری می‌شود.

حسینی عنوان کرد: پرونده‌های ادارات پس از مرمت، فهرست نویسی شده و درون مخزن به صورت محرمانه نگهداری می‌شود.

وی با بیان اینکه از تعداد ۵ میلیون برگ سند یافت شده ۱۳۲۳ سند فهرست نویسی شده است، افزود: این اسناد در پایگاه رسا برای استفاده دانشجویان استان قرار داده شده است .

این مسوول تصریح کرد: دانشجویان تاریخ دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) در دوره‌های کارورزی خود با سازمان همکاری می‌کنند و کارگاه‌هایی توسط سازمان برای پیشرفت دانشجویان در این زمینه برپا می‌شود.

وظیفه نگهداری از آثار و اسناد ادارات تنها برعهده سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان است

رئیس مرکزاسناد و کتابخانه ملی استان بیان کرد: در این سازمان کلیه اسناد مرسلات، عکس‌ها و نوارها در مراحل و روش‌های متعدد توسط کارشناسان گردآوری و آرشیو می‌شود.

وی با بیان اینکه وظیفه سازمان کتابخانه‌ها واسناد ملی نگهداری از اسناد مالی، اقتصادی، فرهنگی، علمی، تاریخی و شفاعی است، افزود: برخی از ادارات در این امر دخل و تصرف داشته‌اند که با پیگیری‌های صورت گرفته به آن‌ها متذکر شده‌ایم.

حسینی در ادامه اضافه کرد: هیج یک از ادارات و ارگان‌ها نمی‌توانند آرشیوی برای نگهداری از اسناد خود داشته باشند و این کار برعهده سازمان اسناد است لذا از مدیران تقاضای همکاری می‌کنیم.

این مسوول گفت: تعدادی از اسناد آرشیوی قزوین در تهران قرار دارد و به محض احراز استاندارهای لازم توسط ساختمان سازمان به قزوین انتقال داده می‌شود.

رئیس مرکزاسناد و کتابخانه ملی استان عنوان کرد: اسناد موجود در سازمان‌ها و ارگان‌ها مساحت بسیاری را اشغال می‌کند که با تلاش اداره اسناد تاکنون ۴ هزارو ۶۷۰ مترمربع از مساحت ادارات استان آزاد شده است.

تایید و نگهداری از پایان نامه دانشجویان استان در سازمان اسناد و کتابخانه ملی انجام می‌شود

وی تصریح کرد: پیش از این در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا پایان نامه‌ها باید به سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان تهران انتفال داده می‌شد اما در حال حاضر توسط استان تحویل گرفته می‌شود.

این مسوول گفت: واسپاری کتاب و نشریه در استان، همکاری با انتشارات استان و سازمان رشاد و همچنین برگزاری نشست‌های علمی و فرهنگی با حضور اساتید مطرح کشور از جمله برنامه‌های برگزار شده در سال جاری توسط سازمان اسناد است.

حسینی ابراز کرد: کارگاه‌های آموزشی بسیاری از جمله ۳۰ کارگاه در زمینه اسناد شناسی، اسناد خوانی و واسپاری کتاب برای انتشارات‌ها از سال ۹۲ تا کنون برگزار شده است.

رئیس مرکزاسناد و کتابخانه ملی استان تاکیدکرد: بسیاری از استان‌ها نگارش دانش‌نامه را آغاز کرده‌اند و استان قزوین نیز نگارش دانش‌نامه استان را در دست دارد.

وی تشریح کرد: خانواده‌های اصیل و مذهبی استان نسخ خطی بسیاری را از گذشتگان خود به ارث برده‌اند و مکانی به منظور نگهداری از آن‌ها ندارند که سازمان ملی اسناد مسئولیت نگهداری از این استاد را برعهده می‌گیرد.

این مسوول با بیان اینکه سازمان اسناد و کتابخانه ملی  همواره به دور از سیاست‌زدگی و در حال تلاش برا ی خدمت به مردم است، اضافه کرد: دغدغه کارشناسان ما در مرکز اسناد جمع‌آوری و نگهداری آثار دارای قدمت است لذا همشهریان در این امر به ما اعتماد داشته باشند.

اعتبارات قابل توجهی برای خرید اسناد در اختیار سازمان قرار داده شده است

حسینی خاطر نشان کرد: همشهریان می‌توانند اسناد خود را به عنوان هدیه، امانت و یا در قبال پرداخت مبلغ دراختیار سازمان اسناد قرار دهند تا بتوان آن‌ها را برای نسل‌های آینده حفظ کرد.

وی در پایان با بیان اینکه اعتبارات قابل توجهی برای خرید اسناد در اختیار سازمان قرار داده شده است افزود : از اسنادی که به بحث فرهنگی و اجتماعی استان پرداخته همواره نمایشگاه‌هایی در مدارس و دانشگاه‌ها استان برگزار می‌شود.

جمع‌آوری اسناد و بهینه‌سازی آن برای نسل‌های آینده، گردآوری، حفاظت، مرمت ،ساماندهی آثار چاپی وخطی در داخل وخارج از کشور از اهداف سازمان اسناد و کتابخانه ملی در جای جای کشور است و پیاده سازی این اهداف نیازمند اعتماد و توجه بیش از پیش مردم و مسولین به این سازمان است.

انتهای پیام/۱۰۰۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار