«آزادی بیان»؛ یکی از جلوه‌های حقوق شهروندی است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 117564
تاریخ انتشار: ۸ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۷
نماینده ولی‌فقیه استان قزوین:
شاخص : نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین گفت: در نگاه دینی «آزادی بیان» یکی از جلوه‌های حقوق شهروندی است.

به گزارش شاخص نیوز: آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در جلسه شورای اداری که با موضوع حقوق شهروندی و شهروند مسئول در سالن اجتماعات استانداری برگزار شد، اظهار کرد: نهج‌البلاغه آکنده است از مسائل مبنایی و حقوق شهروندی؛ و در این کتاب ارزشمند تنها بخشی از نگاه‌های امیرالمؤمنین (ع) آمده است.

وی با اشاره به نگاه امام علی (ع) به حقوق شهروندی و با تأکید بر این‌که «صداقت» یکی از اصول مهم در حقوق شهروندی به حساب می‌آید، تصریح کرد: باید رفتار صادقانه بین حاکمان، مردم و تعامل انسان‌ها با یکدیگر و با حاکمان و تعامل حاکمان با مردم مورد توجه قرار گیرد.

امام‌جمعه قزوین با اشاره به نگاه امام علی (ع) در خصوص اهمیت صداقت، گفت: امیرالمؤمنین (ع) در خصوص صداقت فرموده‌اند، تنها با صداقت است که می‌توانید به هر هدف و مقصدی دست پیدا کنید.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین صداقت در ارائه آمارها را بسیار مهم ارزیابی کرد و افزود: اگر آمارها به درستی و با صداقت ارائه شوند، برنامه‌ریزی برای سال‌های آتی را آسان کرده‌ایم و در نهایت در مسیر پیشرفت و توسعه کشور گامی جدی برداشته‌ایم.

وی «آزادی بیان» را یکی دیگر از جلوه‌های حقوق شهروندی معرفی و اضافه کرد: جامعه باید به گونه‌ای باشد که مردم در گفتن حرف‌هایشان راحت باشند. امام علی (ع) در این خصوص به مردم فرموده: آن‌گونه که با ستمگران، جباران و قدرت‌طلبان سخن می‌گویید، با من سخن نگویید و در مقابل من راحت و بدون ترس سخن بگویید.

آیت‌الله عابدینی تأکید کرد: خیلی از کسانی که مشکلات جامعه را مطرح کرده و انتقاد می‌کنند به خاطر دلسوزی و حل مشکلات کشور است و در این مسیر جرأت و جسارت به خرج می‌دهند و از آبرویشان هزینه می‌کنند.

امام‌جمعه قزوین در این خصوص ادامه داد: اما در مقابل کسانی قرار دارند که برای بیان مشکلات جامعه، جرأت، جسارت و صداقت ندارند و دلسوز مسئولان و مردم نیستند که واقعیت‌ها را بیان نمی‌کنند.

وی با بیان این‌که آن‌هایی که مشکلات را نمی‌گویند، به معنای این نیست که به شما علاقه‌مند هستند، تأکید کرد: آن‌هایی که واقعیت‌های جامعه را می‌گویند باید تشویق شوند و یا اگر تشویق نمی‌شوند لااقل تنبیه نشوند.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین اظهار کرد: طبق فرمایشات امام علی (ع)، باید در سخن گفتن از حالت‌های چاپلوسانه، تملق‌گویانه، تعریف‌های بی‌جا، عیب‌ها را حسن جلوه دادن و حسن را عیب مطرح کردن، پرهیز شود.

آیت‌الله عابدینی «امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر» را یکی دیگر از محورهای حقوق شهروندی معرفی و  تصریح کرد: اگر این سنت الهی و نبوی اجرا شود، حقوق مردم احیا خواهد شد و جامعه نیز از نفاق دور می‌ماند.

وی بیان کرد: «احترام همگانی» یکی دیگر از مصادیق توجه به حقوق شهروندی است و حضرت می‌فرمایند حتی آن‌هایی که در دین شما نیستند، به آن‌ها احترام بگذارید.

امام‌جمعه قزوین اضافه کرد: نباید صرف این‌که کسی فضای فکری و سلیقه‌ایش با ما متفاوت باشد، مجازات، مغضوب و محکوم شود و این‌ها شایسته نظام امیرالمؤمنین (ع) نیست.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین خاطرنشان کرد: مستضعف‌ترین شهروندان، یتیمان هستند و توجه به آن‌ها یکی دیگر از مصادیق حقوق شهروندی است.

وی توجه به حقوق همسایگان، توجه به حقوق طبقه مستضعف مالی و اقتصادی، حمایت از مظلومان در همه عالم را از دیگر مصادیق توجه به حقوق شهروندی معرفی کرد.

 

منبع:  پایگاه اطلاع رسانی دفترنماینده ولی فقیه 

 

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار