ایران جانبی

آشفته بازار لوازم التحریر و جیب خالی خانواده‌ها/ قیمت‌هایی که ۳ برابر شدند+جدول - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 196473
تاریخ انتشار: ۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۲
شاخص گزارش می‌دهد؛
شاخص : گلایه و مشکلات مردم از بی ثباتی نرخ‌ها و از همه مهمتر افزایش قیمت‌ها در بازار لوازم التحریر ادامه دارد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، در روزهای آغازین مدارس همچنان بازار خرید لوازم التحریر داغ است و دانش آموزان و والدین مشغول تهیه اقلام مورد نیاز هستند و در این میان شاهد گلایه و مشکلات مردم از بی ثباتی نرخ‌ها و از همه مهمتر افزایش قیمت‌ها هستیم.

شاید خرید لوازم التحریر شاید برای خانواده‌های توانمند و حتی متوسط جامعه راحت باشد اما در گوشه‌ هر شهری افرادی هستند که خرید ساده‌ترین لوازم التحریر برایشان مشکل است، به ویژه آنکه علاوه بر لوازم التحریر باید برای لباس فرم مدرسه، کیف و کفش نیز هزینه کنند.

در عصرگاه اولین روزهای مهرماه سری به بازار لوازم تحریر زدیم تا علاوه بر بررسی قیمت‌ها نظر فروشنده‌ها و  والدین را جویا شویم؛ همچنان بیشتر لوازم تحریرها شلوغ بود و والدین و دانش آموزان این بار با درخواست‌های تکلیف شده به خرید آمده بودند.

یکی از والدین در گفت‌وگو با خبرنگار شاخص، درخصوص وضعیت بازار لوازم تحریر اظهار کرد: لوازم تحریر برای خانواده‌هایی که دانش آموز دارند جزو مایحتاج اصلی به شمار می‌رود اما متاسفانه هیچ نظارتی روی قیمت‌ها صورت نمی‌گیرد.

وی افزود: قیمت اجناس نسبت به سال گذشته بسیار افزایش یافته و این درحالی است که هر فروشگاه و مرکز عرضه یک قیمت مصوب کرده‌اند.

این شهروند گفت: هر ساله جهت تنظیم قیمت بازار لوازم تحریر نمایشگاه برگزار می‌شود، امسال که برای خرید به نمایشگاه رفتیم اجناس خیلی  بالاتر از قیمت فروشگاه‌ها بود.

 

این شهروند گفت: دو فرزند دانش‌آموز دارم و با وجود درآمد پایین کارگری و قیمت‌های لوازم تحریر قادر به تهیه لوازم تحریر برای هیچکدام نیستم.

شهروند دیگری در گفت‌وگو با خبرنگار شاخص، گفت: متاسفانه برخی معلمان و مدیران تاکید به خرید لوازم تحریر خاص از تعدادی فروشگاه‌ها را دارند و همین موضوع موجب به سختی افتادن والدین می‌شود.

وی افزود: خوشبختانه کالای ایرانی در حد کیفیت کالای خارجی پیش رفته اما قیمتی همسان یا حتی بالاتر از کلای خارجی را دارد.

این شهروند بیان کرد: با توجه به اینکه لوازم تحریر کالای ضروری محسوب می‌شود؛ هیچ خانواده‌ای نمی‌تواند بدون لوازم تحریر دانش آموز را راهی مدرسه کند.

وی افزود: از معلمان و مربیان مدارس درخواست دارم که از تاکید خرید کالاهای خاص و فروشگاه‌های خاص خودداری کنند تا والدین بتوانند با توجه به وضعیت مالی خود به خرید بپردازند.

این شهروند خاطرنشان کرد: تاکیدات زیادی بر توجه به کالای ایرانی وجود دارد و ما راغب به خرید کالای ایرانی برای به چرخش درآمدن اقتصاد کشور هستیم اما متاسفانه قیمت کالاهای ایرانی بیشتر از کالاهای خارجی افزایش یافته است.

در ادامه نگاهی به برخی از قیمت‌های سال گذشته نسبت به امسال خواهیم داشت:

قیمت‌ها تا سه برابر افزایش داشته است

یکی از فروشندگان لوازم تحریر در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، با اشاره به افزایش چند برابری قیمت لوازم تحریر نسبت به سال گذشته اظهارکرد: متاسفانه قیمت لوازم اصلی مدارس سه برابر افزایش یافته و همین موضوع سبب شده تا مردم به اندازه مایحتاج یک ماهه خود خرید کنند.

وی افزود: با توجه به اینکه قدرت خرید مردم با توجه به منطقه زندگی متفاوت است مجبور هستیم به چندین مرکز مراجعه کنبم تا بتوانیم اجناس بیشتری را با قیمت کمتر تهیه کنیم تا مردم بتوانند خرید کنند.

این فروشنده بیان کرد: ماسعی کردیم با توجه به کشش و قدرت خرید مردم اجناس را تهیه کنیم و از هر اقلامی سعی کردیم قیمت پایین با کیفیت بالا را تهیه کنیم چراکه بیشتر مردم سعی می‌کنند کالاهای با کیفیت و با قیمت کمتر را خریداری کنند.

وی خاطرنشان کرد: باتوجه به تفاوت نرخ ارز قیمت اجناس افزایش چند برابری داشت بنابراین ما سعی می‌کنیم اجناسی را خریداری کنیم که مشتری توان خرید داشته باشند.

وی افزود: استقبال مردم برای لوازم تحریر خوب است اما تعداد اقلامی که تقاضا می‌کنند نسبت به سال گذشته کاهش یافته است و سعی می‌کنند مایحتاج روز را تهیه کنند.

این فروشنده گفت: تنها ۲۰ درصد از مشتری‌ها روی کالای ایرانی تعصب دارند؛ به طور کل برای مردم تفاوتی ندارد که کالاهای خارجی یا ایرانی باشد فقط کیفیت اجناس برایشان مهم است.

وی با بیان اینکه کالاهای شناخته شده بیشتر افزایش قیمت را داشته‌اند، ابراز کرد: بسیاری از فروشندگان سعی می‌کنند با توجه به قیمت‌های بازار و حتی بالاتر از میزان سود فروش قیمت گذاری کنند.

این فروشنده با اشاره به تفاوت قیمت‌ها از سال گذشته تا امسال عنوان کرد: متاسفانه امسال هر آنچه که از مشتقات کاغذ بوده و از آن تولید شده قیمت چند برابری داشته به طوری که قیمت برگهA4  از ۱۲ هزار به ۵۰ هزار تومان رسیده است.

به گزارش شاخص، طبق مصوبه کارگروه تنظیم بازار کشور قیمت دفتر‌های دانش آموزی به ترتیب دفترچه ۴۰ برگ هزار و ۷۰۰ تومان، ۶۰ برگ ۲ هزار و ۵۰۰ تومان، ۸۰ برگ ۳ هزار و ۴۰۰ تومان و دفترچه ۱۰۰ برگ ۴ هزار و ۲۰۰ تومان تعیین شده است و اگر نرخ خریداری بیشتر از این رقم باشد، تخلف صنفی واحد محرز است.

براساس اعلام ستاد تنظیم بازار قیمت دفترچه‌هایی که با ارز نیمایی یا آزاد تهیه شده‌اند با در نظر گرفتن سودحاصل برای واحد‌های خرده فروش؛ ۴۰ برگ به قیمت عمده ۲ هزار و ۵۰۰ و در خرده فروشی آن ۲ هزار و ۹۰۰ تومان،۶۰ برگ ۴ هزار و ۳۵۰ تومان و ۸۰ برگ ۵ هزار و ۸۰۰ تومان و ۱۰۰ برگ ۷ هزار و ۲۵۰ تومان به فروش می‌رسند.

افزایش چندین برابری کالای ایرانی نسبت به کالای خارجی، تاکید برخی مدارس و معلمان برای خرید کالاهای خاص از فروشگاه‌های خاص، عدم نظارت بر روی قیمت‌ها و رقابت فروشنده‌ها برای گرانفروشی و افزایش چندین برابری قیمت دفتر از جمله درخواست‌های مردم از مسئولین است تا رسیدگی کنند و بازار لوازم التحریر به ثبات قیمت برسد.

انتهای پیام/۱۰۰۳

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار