ایران جانبی

» آغاز ثبت‌نام داوطلبان انتخابات مجلس از فردا/ قانون جامع انتخابات به این دوره نمی‌رسد
کد خبر: 199915
تاریخ انتشار: ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱:۱۳
شاخص : عرف گفت: نام‌نویسی از داوطلبان یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از فردا آغاز می‌شود.

به‌ گزارش شاخص نیوز:جمال عرف رئیس ستاد انتخابات کشور امروز (شنبه ۹ آذر ) در نشست خبری ستاد انتخابات وزارت کشور اظهار کرد: زنگ انتخابات در وزارت کشور از دهم اردیبهشت امسال به صدا در آمد، با اعلان این زمان نامزدها باید طبق ماده ۲۹ بند الف و ب ۶ ماه قبل از ثبت نام استعفا می‌دادند.

رئیس ستاد انتخابات کشور گفت: در این مدت همه عوامل مربوط به اجرای انتخابات آموزش دیده‌اند و نزدیک به ۲۰۰۰ نفر از فرمانداران و بخشداران مستقل را در همه موارد حقوقی، اجرایی و سایر موارد آموزش دادیم.

عرف تصریح کرد: قاعدتاً در قدم دوم دنبال تربیت مربی هستیم، که در رده‌های اجرایی در سطح استان‌ها کار را دنبال کنند، بر اساس تقویم وزارت کشور، ستاد انتخابات اقدامات را به روز دنبال می‌کند.

معاون سیاسی وزیر کشور در ادامه گفت: وزیر کشور برگزاری انتخابات خبرگان را به پنج استان که همزمان با مجلس برگزار می‌شود ابلاغ کرده است. انتخابات میان دوره ای خبرگان در پنج استان برگزار شده تا هفت نفر انتخاب شوند.

رئیس ستاد انتخابات کشور افزود: ۲۸۰ حوزه انتخابات داریم، ۲۹۰ نفر نماینده این حوزه‌ها هستند؛ البته تعدادی از حوزه‌ها تک نماینده هستند و در حوزه انتخابیه تهران ۳۰ نماینده وجود دارد.

  از هشت روز قبل از انتخابات تا روز سکوت، تبلیغات آزاد است

عرف با تأکید بر اینکه ۸۳ روز باقی‌مانده تا انتخابات مجلس گفت: نام‌نویسی از داوطلبان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از فردا (۱۰ آذر ماه ) آغاز می‌شود و  از هشت روز قبل از انتخابات تا روز سکوت، یعنی روز قبل از برگزاری انتخابات، تبلیغات آزاد است و تبلیغات غیر از این زمان، تبلیغات زود هنگام تلقی می‌شود.

او در پاسخ به این سوال که چرا برای جلوگیری از هزینه احراز صلاحیت مکمل‌هایی در قانون برای جلوگیری از ثبت نام نامزد‌های فاقد صلاحیت صورت نمی‌گیرد، بیان کرد: امسال طوری برنامه‌ریزی کردیم که کسانی که قرار است ثبت نام کنند حداقل مدرک فوق لیسانس خود را همراه داشته باشند.

۲۶ درصد داوطلبان احتمالی اصلاح‌طلب و ۳۳ درصد اصولگرا هستند

رئیس ستاد انتخابات کشور افزود: قانون جامع انتخابات قطعاً به این دوره نمی‌رسد.

معاون سیاسی وزیر کشور با بیان اینکه فرمانداران کل کشور تا پایان آبان، اسامی حدود هفت هزار نفر از افرادی که احتمال حضورشان در انتخابات مجلس زیاد است را برای وزارت کشور ارسال کرده‌اند، درباره گرایش سیاسی این افراد گفت: از این تعداد ۲۶ درصد اصلاح‌طلب، ۳۳ درصد اصولگرا و ۴۰ درصد مستقل است.

رئیس ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه همه ما ملزم هستیم قانون را رعایت کنیم، تأکید کرد: پیشنهاد ما این است که نگاه انبساطی به تأیید صلاحیت ها وجود داشته باشد. چهار مرجع مصرح در قانون انتخابات باید مبنای بررسی صلاحیت افراد قرار گیرد و مرجع دیگری اظهارنظر نکند.

عرف در پاسخ به انتقادی مبنی بر اینکه این حجم از مدارک کاغذی در عصر فناوری خیلی جالب نیست، تصریح کرد: امیدواریم در آینده با دولت الکترونیک بتوانیم به سمتی برویم که افراد از خانه خود برای انتخابات ثبت نام کنند. اما قانون فعلاً به ما اجازه این کار را نمی‌دهد و باید افراد در مراکز ثبت نام حضور یابند.

رئیس ستاد انتخابات کشور درباره تأمین امنیت انتخابات گفت: در کنار ستاد انتخابات کشور ستاد امنیت انتخابات به ریاست معاون امنیتی وزارت کشور تشکیل می‌شود. در سال‌های گذشته انتخابات در برخی حوزه‌های انتخاباتی مشکل امنیتی داشتیم که حتی کشته هم داده‌اند.

او گفت: ما در قدم اول باید ریشه‌ها و عوامل را شناسایی کنیم و قاعدتا باید در آنجا فرماندار با تجربه داشته باشیم تا صحنه را مدیریت کند، قطعاً ضمن ارزیابی علل و موانع اقداماتی صورت می‌گیرد.

معاون سیاسی وزیر کشور اظهار کرد: غفلت از انسجام ملی خطای استراتژیک است. نزاع و یقه گیری و انداختن بار مسئولیت به گردن دیگری کار درستی نیست. ما به انسجام ملی، سیاسی و مدیریتی نیاز داریم و اگر همدیگر را متهم کنیم، مشکل ایجاد می‌شود.

رئیس ستاد انتخابات کشور گفت: در این شرایط باید تلاش کنیم انسجام و امنیت خود را حفظ کنیم. مردم ما هم نسبت به این شرایط ابهامات و سوالاتی دارند، اما همه از ناامنی فرار می‌کنند.

عرف تصریح کرد: در سال گذشته بیش از ۳۰۰ تجمع که عمدتاً اقتصادی بود برگزار شد، پس این ظرفیت اعتراض در کشور وجود دارد.

رئیس ستاد انتخابات کشور افزود: اعتراض در جامعه پویا امری طبیعی است و تجربه نشان داده که در بسیاری از تجمع‌ها عده‌ای مزاحمت ایجاد می‌کنند، مثل روز شنبه که اعتراضات را از مسیر آن خارج کردند.

معاون سیاسی وزیر کشور با بیان اینکه بیشترین خسارت در حوادث اخیر به بانک‌ها وارد شده است، گفت: این در حالی است که این بانک‌ها می‌خواهند خدمات ارائه دهند.

عرف گفت: همه باید هوشیار باشیم کسانی که اتفاقات عراق را رقم زدند فردا هم برای ما نقشه می‌کشند. وقتی کسانی از دیوار پایگاه بسیج و کلانتری بالا می‌روند متعاقباً نیروی نظامی هم از خود دفاع می‌کنند، ما هم دوست داشتیم این اتفاقات رخ نمی‌داد.

رئیس ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه در وزارت کشور و نهاد‌های ذی‌ربط برآورد‌هایی از حضور مردم در انتخابات صورت می‌گیرد، اظهار کرد: ما تا پایان آبان مشارکت ۵۰ درصدی را پیش بینی می‌کنیم، اما تا زمان برگزاری انتخابات سه ماه زمان باقی است که امیدواریم این رقم به ۶۰ درصد برسد.

در انتخابات تلاش بر رعایت اصل بی‌طرفی است

عرف با بیان اینکه تمام تلاش ما این است که اصل بی‌طرفی را رعایت کنیم، گفت: در هر زمانی که احساس کنیم فرمانداری بی‌طرفی را حفظ نمی‌کند بلافاصله او را عزل می‌کنیم. همان‌طور که آقای وزیر گفتند، اگر نیاز باشد حتی شب انتخابات هم این تغییرات را انجام می‌دهیم. یک مورد هم داشتیم که فردی جهت گیری کرده بود و او را تغییر دادیم.

معاون سیاسی وزیر کشور با بیان اینکه هیئت‌های اجرایی به تخلفات انتخاباتی رسیدگی می‌کند، تصریح کرد: هزینه‌های انتخاباتی که قابل استناد باشد رسیدگی خواهد شد.

انتهای پیام/۹۰۰

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار