آغاز حملات گسترده فرانسه علیه داعش/ جوان ۲۶ ساله، طراح حملات پاریس - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 81401
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۴ - ۹:۴۴
شاخص : فرانسه اعلام کرد 10 بمب افکن این کشور، پایگاه های داعش را در شمال سوریه هدف قرار دادند.

شاخص نیوز:  به نقل از  “خبرگزاری فرانسه،” وزارت دفاع فرانسه اعلام کرد ۱۰ جنگنده بمب افکن این کشور روز یکشنبه با ۲۰ بمب شهر رقه پایگاه گروه تروریستی داعش را در شمال سوریه هدف قرار دادند.

این وزارتخانه در بیانیه ای اعلام کرد : “داعش از نخستین موضعی که هدف قرار گرفت و تخریب شد به عنوان مرکز فرماندهی، جذب نیرو و انبار سلاح و مهمات استفاده می کرد .
۱۲ هواپیما از جمله ۱۰ جنگنده که هم زمان از امارات عربی متحده و اردن به پرواز در آمدند ۲۰ بمب پرتاب کردند.
وزارت دفاع فرانسه افزود: ” این عملیات که روی مناطقی از قبل شناسایی شده در ماموریت های فرانسه برنامه ریزی شده بود، با هماهنگی نیروهای آمریکایی انجام شد. “
داعش مسئولیت حملاتی را که جمعه شب در پاریس به کشته شدن ۱۲۹ نفر و زخمی شدن ۳۵۰ نفر منجر شد را به عهده گرفته است.
فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه با توصیف کردن حملات پاریس به عنوان اقدام جنگی، هشدار داده است کشورش در همه جبهه ها در داخل و خارج بی رحمانه علیه داعش اقدام خواهد کرد .
همچنین شبکه سی ان ان اعلام کرد جنگنده های فرانسوی مواضع داعش را در ۲۰ نقطه بمباران کردند . این شبکه در خبر دیگری اعلام کرد قبل از انجام این عملیات، آمریکا اطلاعات مربوط به محل تجمع داعش را در اختیار فرانسه قرار داده است. این شبکه همچنین گزارش داد داعش اعلام کرد حمله جنگنده های فرانسوی به مواضع این گروه هیچ تلفاتی در بر نداشته است.
از سوی دیگر، شبکه تلویزیونی فرانس دو گزارش داد: احتمال می رود طراح اصلی حملات پاریس، جوانی ۲۶ ساله به نام “عبدالسلام صلاح” بوده باشد.
به گزارش این شبکه؛ بازرسان بر این باورند عبدالسلام صلاح بیست و شش ساله مغز متفکر حملات پاریس و احتمالاً کسی بوده که همه این اتفاقات را طراحی کرده است. او در بروکسل بدنیا آمده است. پلیس فرانسه روز گذشته هویتش را افشا و او را تحت تعقیب قرار داد.
وی در اویل هفته گذشته در بلژیک دو خودرو را اجاره کرده است. خودروهایی که در حملات پاریس مورد استفاده قرار گرفتند.
این حملات را سه گروه تروریستی انجام دادند.
ابتدا گروه نخست که از سه عامل انتحاری تشکیل شده بود، در ورزشگاه «استاد دو فرانس» عملیاتشان را آغاز کردند. آنان در حد فاصل ساعت بیست و یک و بیست دقیقه تا ساعت بیست و یک و پنجاه و سه دقیقه، همزمان با مسابقه فوتبال دوستانه تیم های ملی فرانسه و آلمان، در نزدیکی ورزشگاه کمربندهای انفجاری شان را منفجر کردند. دو گذرنامه- یکی مصری و دیگری سوری- در این مکان پیدا شده است. هنوز مشخص نیست این گذرنامه ها به آنان تعلق داشته یا به سرقت رفته اند.
همزمان در پاریس، گروه دوم، متشکل سه یا چهار نفر، در خودرویی که در بلژیک اجاره شده بود، دست به کار شدند.
در حالیکه ساعت بیست و یک و چهل دقیقه را نشان می داد، خودرو در مقابل سالن اجرای موسیقی باتاکلان توقف می کند. تروریست ها با سلاح کلاشنیکف و کمربند انفجاری داخل سالن نفوذ کردند و دست کم نود نفر را از پای در آوردند.
دو تروریست خود را در جریان حمله منفجر کردند و فرد سوم نیز هدف تیراندازی نیروهای پلیس قرار گرفت.
در ساعت بیست و یک و بیست و پنج دقیقه نیز، سومین گروه تروریست ها، متشکل از دو یا سه نفر از جمله عبدالسلام صلاح، دارای سلاح کلاشنیکف در ناحیه های ده و یازده پاریس حمله اش را اجرا کردند.
آنان در خیابان بیشا (BICHAT) به سوی اولین تراس شلیک کردند که براثر آن پانزده نفر کشته شدند. در ساعت بیست و یک و سی و دو دقیقه، آنان در خیابان فونتن او روا (FONTAINE-AU-ROI) دومین تراس را هدف قرار دادند. نتیجه این حمله نیز پنج کشته است. ساعت بیست و یک و سی و شش دقیقه نیز مهاجمان به خیابان شارون رفته و هجده نفر دیگر را کشتند.
بنابراین این گروه تنها در مدت یازده دقیقه سه نقطه پاریس را هدف قرار داد.
همزمان در ساعت بیست و یک و چهل دقیقه در بلوار ولتر در نزدیکی سالن اجرای موسیقی باتاکلان، ابراهیم، برادر عبدالسلام صلاح در وسط خیابان خود را منفجر کرد.
خود عبدالسلام صلاح نیز سوار بر خودرویی سیاه رنگ به سمت شهر مونتروی فرار کرد.
خودروی او شب گذشته کشف شد. بازرسان در داخل آن سه قبضه سلاح کلاشنیکف ضبط کردند.
گمان می رود دو همدست عبدالسلام صلاح، او را با خودرویی دیگر از مونترو به بلژیک انتقال داده اند. این دو نفر در بلژیک دستگیر شدند اما عبدالسلام صلاح همچنان فراری است.
 منبع: باشگاه خبر نگاران

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار