آغاز غربالگری بینایی کودکان ۳ تا ۶ ساله از آبان ماه - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 173443
تاریخ انتشار: ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۷
معاون امور پیشگیری بهزیستی استان قزوین خبر داد
شاخص : معاون امور پیشگیری بهزیستی استان قزوین از آغاز طرح غربالگری بیناسنجی کودکان 3 تا 6 سال از ابتدای آبان خبر داد.

زهرا غلامرضایی معاون امور پیشگیری بهزیستی استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، از آغاز طرح غربالگری بیناسنجی کودکان ۳ تا ۶ سال از ابتدای آبان خبر داد.

وی افزود: طرح غربالگری بینایی تنبلی چشم نزدیک به ۲۴ سال است که در کشور اجرا می‌‌شود و طبق مطالعات انجام گرفته شیوع بروز این مشکل هنگام شروع این برنامه۲ الی پنج درصد بود که شایع ترین علل کم بینایی و نابینایی بود و هم اکنون با سیاست‌های پیشگیرانه این مهم به حداقل کاهش یافته است.

این مسئول خاطرنشان کرد: در گذشته این طرح از ابتدای آبان آغاز و تا پایان ماه آبان ادامه داشت اما طی چندین سال اخیر این طرح به صورت یک برنامه از اول فروردین تا پایان اسفند در پایگاه‌های ثابت بینایی سنجی صورت می گیرد.

غلامرضایی خاطرنشان کرد: این برنامه به صورت طرح از اول آبان آغاز خواهد شد که متناسب با افزایش تعداد متقاضیان تعداد پایگاه‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند و به صورت گسترده در سطح استان انجام می‌شود.

معاون امور پیشگیری بهزیستی استان قزوین  ابراز کرد: بر این اساس به محض اینکه کودکان تحت غربالگری این طرح قرار می گیرند با توجه به نتایج بدست آمده، سالم و یا مشکل دار به دقت مورد رصد قرار می گیرند.

وی اضافه کرد: در صورت نیاز خدمات توسط اپتومتریست ها و در موارد لازم نیز به متخصصان چشم پزشک ارجاع می شوند تا از شدت بروز نابینایی جلوگیری شود.

این مسئول تشریح کرد: سال گذشته ۱۰۰ پایگاه و ۱۵۰ مربی آموزش دیده به صورت سیار و ثابت در سطح شهرستان‌ها فعالیت می کردند و برای اجرای این طرح در سطح روستا به صورت سیار مراجعه کرده و با همکاری دهیار و بخشدار کودکان را معاینه می‌کنیم.

غلامرضایی با بیان اینکه سال گذشته ۷۸ و نیم درصد پوشش شهری و روستایی داشتیم، یادآور شد: طبق آمار سال گذشته ۶۷ هزار و ۷۱۳ کودک مشمول داشتیم که ۵۳ هزار و ۱۶۲ کودک مورد معاینه قرار گرفتند.

وی اضافه کرد:سال گذشته ۴ هزار و ۲۹۳ نفر مشکوک شناسایی شد که از این تعداد حدود ۳ هزار و ۸۰۰ نفر به بینایی سنجی ارجاع داده شدند.

معاون امور پیشگیری بهزیستی استان قزوین ابراز کرد: طبق آمار مراکز بیناسنجی از میزان مراجعات ۴۵۰ نفر مبتلا به تنبلی چشم و حدود هزار نفر نیز مبتلا به بیماری چشمی بودند که تحت درمان قرار گرفتند.

غلامرضایی بیان کرد: هدف طرح غربالگری بینایی سنجی تنبلی چشم است اما همزمان بیماری های چشمی دیگر نیز شناسایی می‌شوند.

معاون امور پیشگیری بهزیستی استان قزوین در مورد اهمیت این طرح در جهت پیشگیری از معلولیت بینایی کودکان ٣ تا ۶ سال گفت: با توجە بە اینکە وضعیت بینایی کودک در سن ۶سالگی تثبیت می‌شود از والدین تقاضا می‌شود با مراجعە بە مراکز بهداشت و مهدکودک‌های سطح شهرستان از وضعیت بینایی کودکان خود اطمینان حاصل کنند.

انتهای پیام/۱۰۰۳

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار