ایران جانبی

» آماده‌باش محیط‌بانان استان قزوین برای اطفاء حریق در مراتع
کد خبر: 208160
تاریخ انتشار: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۴
شاخص : به منظور پیشگیری، آمادگی و مقابله با آتش‌سوزی‌های احتمالی درمناطق حفاظت 70 نفر نیرو در قالب 7 تیم واکنش سریع در حالت آماده‎باش کامل هستند.

مهدی طاهری در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، اظهار کرد: با توجه به گرم شدن تدریجی هوا و افزایش تردد گردشگران و طبیعت دوستان و همچنین استفاده از تجربیات سنوات گذشته این احتمال وجود دارد که در عرصه‌های طبیعی آتش سوز‌ی هایی را داشته باشیم.

وی به شناسایی نقاط بحرانی مناطق حفاظت شده اشاره کرد و افزود: با شناسایی نقاط حساس به آتش سوزی و ایجاد گشت‌های سیار و پایش مستمر مناطق بحرانی، امیدواریم که در صورت بروز هر گونه آتش در کمترین و سریع‌ترین زمان ممکن اطفاء حریق گردد.

فرمانده یگان حفاظت محیط استان قزوین گفت: بمنظور پیشگیری، آمادگی و مقابله با آتش سوزی‌ها احتمالی 70 نفر کارشناس و محیط بان در قالب7 تیم آماده و 15 اکیپ اطفاء حریق‌ در مناطق حفاظت شده تشکیل و در آماده باش کامل میباشند.

این مسئول نقش مردم و تشکل‌های زیست محیطی را مهم دانست و گفت: جوامع بومی محلی و سمن‌های زیست محیطی می‌توانند ضمن گزارش و تماس فوری با یگان حفاظت محیط زیست، منابع طبیعی و آتش نشانی، حریق را قبل از اینکه وسیع و بحرانی گردد سرد و خاموش نمایند.

طاهری گفت: همکاری صدا و سیما، رسانه‌های دیداری و شنیداری استان در تولید و پخش برنامه‌های آموزشی پیشگیرانه و مقابله با حریق می‌تواند بسیار موثر باشد، کما اینکه طی سال جاری مکاتبه‌هایی با صدا و سیمای استان این مهم را خواستار شده ایم.

وی با اشاره به علل و عوامل آتش سوزی‌های سنوات گذشته ابراز کرد: در بررسی‌های کارشناسان این اداره کل، علل و عوامل بیشتر آتش سوزی‌ها عوامل انسانی بوده و می‌طلبد که گردشگران در هنگام ورود به مناطق و در هنگام روشن کردن آتش نکات ایمنی را رعایت نمایند.

این مسئول تاکید کرد: سرد و خاموش نمودن آتش قبل از ترک محل بسیار مهم است، زیرا بارش نزولات الهی در سال جاری و رشد بی سابقه علفزار‌ها در مراتع با کوچکترین جرقه‌ای که ناشی از بی احتیاطی گردشگران باشد می‌تواند جنگلی را به خاکستر تبدیل نماید.

فرمانده یگان حفاظت محیط استان قزوین در پایان از مردم خواست در صورت بروز هرگونه آتش سوزی در مناطق حفاظت شده موضوع را در کمترین زمان ممکن با شماره تلفن 1540و 1504اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزوین و یا ادارارت شهرستان گزارش نمایند.

انتهای پیام/ 1300/ د

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار