آمار دقیق ایرانیان مقیم خارج از کشور را نداریم
کد خبر: 112937
تاریخ انتشار: ۲۷ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۰
مدیرکل اداره امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه:
شاخص : مدیرکل اداره امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه با بیان اینکه آمار ایرانیان خارج از کشور به طور دقیق مشخص نیست، گفت: ایرانیان خارج از کشوری که تاکنون به ثبت رسیده‌اند بالغ بر 4 میلیون نفر هستند.

سید جواد قوام شهیدی مدیرکل اداره امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار اجتماعی شاخص، اظهار کرد: در مورد با مهاجرین و ایرانیان خارج از کشور ۲ رویکرد خدمت محور و فرصت محور را در نظر داریم.

وی افزود: رویکرد خدمت محور بر فرصت محور غالب است به این معنا که ما باید تمام حقوق ایرانیان خارج از کشور را احصاء و زمینه‌های دستیابی به این حقوق را برای آن‌ها فراهم کنیم.

مدیرکل اداره امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه با بیان اینکه آمار ایرانیان خارج از کشور به طور دقیق مشخص نیست، گفت: ایرانیان خارج از کشوری که تاکنون به ثبت رسیده‌اند بالغ بر ۴ میلیون نفر هستند.

قوام شهیدی با اشاره به اینکه هر روز تعداد زیادی از کشور خارج و به کشور وارد می‌شوند، توضیح داد: تعداد کسانی که به عنوان مهاجر یا مقیم کشورهای خارجی تلقی می‌شوند دو بخش هستند، بخشی که اقامتشان را در مراکز نمایندگی ایران در خارج از کشور ثبت می‌کنند و بخش دیگر هم نام خود را به ثبت نمی‌رسانند که قطعا در آمارها نمی‌آید.

وی تصریح کرد: ما به دنبال کاهش مهاجرت نیستیم زیرا مهاجرت امری اجتناب ناپذیر است اما با مدیریتی که در پیش گرفته می‌شود باید مهاجرتی هدفمند داشته باشیم.

مدیرکل اداره امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه در همین زمینه ادامه داد: یعنی اگر کسی از کشور مهاجرت می‌کند باید مطمئن بود که می‌تواند شغل مناسبی را بدست بیاورد و فعالیتی که می‌کند بخشی از منافع آن دوباره به ایران بازمی‌گردد.

این مقام مسوول ابراز کرد: امروزه مرزها آنقدر پررنگ نیست که مانع خروج مردم از کشور شد و نمی‌توان از طرف شهروندان تصمیم گرفت که کجا زندگی کنند؛ هرکسی مجاز به انتخاب محل زندگی خود است.

قوام شهیدی اضافه کرد: در این راستا سیاست‌هایی است که باعث تشدید با کند شدن موج مهاجرت می‌شود که البته باید سیاست‌های کند شونده را در پیش گرفت.

وی در پایان عنوان کرد: بحث‌های مربوط به هویت، خط و زبان فارسی، دفاع از حقوق قضایی و هویتی مسائل پیرامون ایرانیان خارج از کشور است که باید پیگیری شود و آن‌ها بیشتر به سرزمین اصلی و مادری خود تکیه و اعتماد کنند.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار