آمریکایی‌ها با ترک میز مذاکره به دنبال امتیاز‌گیری بیش‌تر هستند/ غربی‌ها می‌خواهند ایران چیزی جز یک موزه اتمی نداشته باشد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 63095
تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۳۹۴ - ۲:۱۲
کارشناس مسائل استراتژیک خاورمیانه:
شاخص : کارشناس مسائل استراتژیک خاورمیانه تاکید کرد: ترک میز مذاکره از جانب آمریکایی‌ها تهدیدی برای ایجاد ترس و کسب امتیاز بیشتر است و امکان ندارد آن‌ها مذاکرات را ترک کنند چراکه خودشان متقاضی بودند.

.

سیدهادی سیدافقهی کارشناس ارشد علوم سیاسی در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار سیاسی شاخص‌ در رابطه با مذاکرات هسته‌ای اظهار کرد: مذاکرات هسته‌ای در حال حاضر در مرحله خوف و رجا به سر می‌برد.

وی ادامه داد: این در حالی است که تا سحرگاه پنج‌شنبه تقریبا همه اعضا روی پیش‌نویس توافق نهایی رضایت داشته و تمام خبرها و مصاحبه‌ها خبر از رسیدن توافق به مراحل نهایی می‌داد.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به برقراری تماس باراک اوباما با تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای آمریکا اظهار کرد: در این تماس به جان‌کری گفته شد نمی‌توان تا بی‌نهایت مذاکره کرد و زمان بدهیم؛ پس اگر ایرانی‌ها امتیازاتی را که می‌خواهیم به ما ندادند میز مذاکره را ترک کنید.

وی افزود: این سبب غافلگیری مذاکره‌کنندگان شده چراکه آمریکا با این‌کار به میز مذاکرات لگد زده و قواعد بازی را به هم می‌ریزد.

افقهی در ادامه افزود: در مقابل آقای ظریف با پاسخی دندان‌شکن گفته است که از بین دو گزینه باید یکی را انتخاب کنید! یا پای توافقنامه را امضا کنید تا مراحل بعدی مذاکره طی شود و یا بروید و به تحریم‌های خود ادامه دهید!

وسط مسابقه نمی‎شود اسب رو عوض کرد

این کارشناس ارشد مسائل سیاسی در ادامه گفت: پس از آن روس‌ها به کمک ایران آمده و اظهار داشتند که ما توافق کرده بودیم اما برخی از دوستان ما در ۱+۵ ناگهان نظر خود را عوض کرده و مطالبات جدیدی را مطرح کردند که ایران هرگز به آن‌ها تن نخواهد داد.

وی ادامه داد: مساله ابقای تحریمات تسلیحاتی که مطرح شده خلاف توافق قبلی است چراکه قرار بر این بود تمام ۶ قطعنامه تحریمی شورای امنیت لغو شود.

افقهی با صراحت بیان کرد: قطعنامه ۱۹۲۹ ناظر بر مساله تسلیحات است. چراکه پس از قبولی لغو تمام قطعنامه‌ها آن را استثناء کرده و آن را لغو نمی‌کنند! آن‌ها می‌خواهند پروژه موشکی ما را هدف قرار دهند.

بازرسی‌های سخت‌گیرانه و شدید مافوق پروتکل الحاقی است

این کارشناس مسائل سیاسی ضمن برشمردن دیگر خواسته‌های ۱+۵ گفت: آمریکا بعد از تماس با اوباما اعلام کرد که ایران باید به بازرسی‌های سخت‌گیرانه و شدید تن بدهد! که این خواسته مافوق پروتکل الحاقی است؛ این یعنی هر زمان و هر کجا که بازرسان آژانس بخواهند از نیروگاه‌های ما بازدید کنند.

وی ادامه داد: کشوری تن به چنین ذلتی می‌دهد که بی‌نوا باشد و بی‌نوایی یعنی در جنگ شکست‌خورده و یا به اصطلاحی ورشکسته باشد، نه کشور قدرتمندی همانند ایران! در همین راستا مقام معظم رهبری فرمودند با عزت می‌خواهیم حقوق‌مان را بگیریم نه با ذلت!

افقهی در ادامه افزود: جالب‌تر از همه اینکه هم در توافق‌نامه ژنو و هم در لوزان دوطرف به این مساله رسیدند که فردو تبدیل به یک مرکز پژوهشی شود و حداقل هزار سانتریوفوژ برای آزمایشات علمی ابقا شود اما اکنون می‌خواهند هزار دستگاه تبدیل به ۳۰۰ دستگاه شود! و در این صورت چیزی برای ما نخواهد ماند.

این کارشناس مسائل استراتژیک خاورمیانه عنوان کرد: با وجود اینکه از ۹ هزار کیلوگرم مواد غنی‌سازی شده ۳۰۰ کیلوگرم را نگه داشته و باقی آن را به روسیه می‌فرستیم اما باز هم طرف غربی این شرایط را قبول نمی‌کند.

افقهی ضمن خودکامانه خواندن این مطالبات خاطرنشان کرد: امکان ندارد ایران این مساله را بپذیرد. آمریکایی‌ها زمانی‌که ایران محکم ایستاده، شروع به تخریب ایران کرده و ادعا می‌کنند ایران قواعد بازی را به هم زده است در صورتی که شروع این کار با خود آنان بوده و این را روس‌ها نیز تایید کرده‌اند.

وی در ادامه تشریح کرد: ما براساس اصول و قواعد معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای عمل کرده و هیچ تخلفی نکرده‌ایم. بنابراین موضع جدید آمریکا تحت تاثیر اعضای حزب دموکرات آقای اوباما بوده که ناشی از لابی صهیونیست‌هاست.

افقهی با اشاره بر کاهش درصد غنی‌سازی از ۲۰ درصد به ۳/۰۷ اظهار کرد: غربی‌ها می‌خواهند کاری کنند تا ایران چیزی جز یک موزه اتمی نداشته باشد و قصد آنان چیزی جز از بین بردن دانش و تشکیلات هسته‌ای ایران نیست.

این کارشناس مسائل سیاسی ترک میز مذاکره از جانب آمریکایی‌ها را تهدیدی برای ایجاد ترس و کسب امتیاز بیشتر از تیم مذاکره کننده ایران دانست و گفت: اینکه بنده می‌گویم این‌ها مانور می‌دهند تا از ما امتیاز بیشتری کسب کنند و امکان ندارد آن‌ها میز مذاکرات را ترک کنند چراکه که خودشان متقاضی مذاکره بودند.

غربی‌ها بیش‌تر به این توافق نیاز دارند

وی تاکید کرد: خودشان بیشتر به این توافق احتیاج دارند اما تعارضی بین آمریکایی ها و اسرائیل ایجاد شده است. لابی اسرائیل می‌گوید آمریکا نباید به ایران اینقدر امتیاز بدهد.

افقهی تصریح کرد: اما من تصور میکنم ایران باید پای مواضع وحقوقش همچنان پابرجا و استوار بماند و مطمئن هستم که حقمان را می‌گیریم.

این کارشناس مسائل استراتژیک خاورمیانه با بیان اینکه اگر در مقابل غربی‌ها محکم بایستیم؛ تسلیم شده و مجبور می‌شوند امتیاز بدهند، گفت:
دیگر زمان و  اینکه بازه زمانی در حال لوس شدن است، مطرح نیست چراکه چندین بار بازه زمانی تعیین شده و مجدد تمدید گردیده در نتیجه آقای ظریف گفتند ما آنقدر در وین می‌مانیم که برچسب بهم زدن قوانین بازی را به ما ایرانیان نزنند؛ هر کس می‌خواهد میز مذاکره را ترک کند.

این یک موضع شکننده برای آن‌هاست و کسی نمی‌تواند در برابر این موضع و منطق ایران مقاومت کند. همانطور که دیدیم مجبور شدند پای میز مذاکره باقی بمانند و مجددا فضای مذاکرات آرام‌تر شده است.

انتهای پیام/۶۰۰/م۲/م

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار