آنفولانزای نوع Aتهدید کننده برای گروه‌های پر خطر/ بیماری از مرحله طغیان عبور کرده است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 90112
تاریخ انتشار: ۱ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۳
مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های علوم پزشکی قزوین خبر داد:
شاخص : مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های علوم پزشکی قزوین گفت: آنفولانزای نوعA برای افراد آسیب‌پذیر خطرناک بوده اما این بیماری از مرحله طغیان عبور کرده و کنترل شده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، مدتی است با طغیان آنفولانزای نوع A در داخل کشور مواجه هستیم که طبق اخبار منتشر شده در برخی مناطق با شدت بیشتری همراه بوده است.

موج آنفولانزا و شایعات پیرامون آن، همزمان با شروع فصل سرما اوج گرفته و به خروش می‌افتد. قطعا شیوع یک بیماری واگیر از جمله موضوعاتی است که حساسیت و نگرانی مردم را برمی‌انگیزد.

از طرفی انتشار برخی شایعات در خصوص عامل بیماری، آمار مبتلایان و مرگ و میر در محافل و فضاهای مجازی به بحرانی شدن مسئله دامن زده و موجب تشویش اذهان عمومی می‌شود.

در حالی که با اطلاع رسانی مناسب توسط مسئولین و توجه مردم به تذکرات و هشدارهای پزشکان در این خصوص می‌توان بسیای از چالش‌ها را برطرف و موجبات آرامش جامعه را فراهم کرد.

با توجه به فراگیری آنفولانزا در سطح گسترده، استان قزوین هم از این موضوع به دور نبوده است اما خبرها و شایعاتی از بالا بودن میزان بستری شدگان، پر شدن ظرفیت بیمارستان‌ها و نپذیرفتن بیماران در بیمارستان‌های خصوصی به گوش می‌رسد.

برای پیگیری بیشتر به چند بیمارستان خصوصی مراجعه و از نحوه پذیرش بیماران مبتلا به آنفولانزا جویا می‌شویم.

اکثر این بیمارستان‌ها در گفت و گو با خیرنگار شاخص، عنوان کردند: بیماران مبتلایان آنفولانزا را پذیرش نمی‌کنند و یا اینکه ظرفیت اتاق‌های ایزوله آن‌ها پر است.

طی تماس با یکی از بیمارستان‌های دولتی قزوین، مسئولین اورژانس ابراز کردند: تنها همین بیمارستان بیماران مبتلا به آنفولانزا را پذیرش و در صورت لزوم  بستری می‌کند.

v7d1_untitled-1

برای اطلاعات بیشتر و آگاهی از شرایط موجود به گفت و گو با مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های علوم پزشکی قزوین می‌پردازیم.

شیوا لقایی در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار اجتماعی شاخص، با بیان اینکه هرساله شاهد شیوع بیماری آنفولانزای فصلی به طور گسترده هستیم،اظهار کرد: آنفولانزای نوع A)H1N1) بیماری جدیدی نبوده و هرساله در فصول پاییز و زمستان گریبان‌گیر مردم می‌شود.

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌ها افزود: شدت و طغیان این بیماری فروکش کرده و اکنون کاملا تحت کنترل است وجای هیچ‌گونه نگرانی وجود ندارد.

این مسئول در خصوص علائم آنفولانزا توضیح داد: تب، سرفه خشک، احساس درد در گلو، سر و بدن، اسهال خفیف، در مواردی تهوع و آبریزش بینی از علائم آن است.

لقایی یادآور شد: عطسه، سرفه قطرات تنفسی پراکنده در محیط و تماس با سطوح آلوده از راه‌های انتقال بیماری است.

وی آنفولانزای نوعA را خود محدود شونده دانسته و گفت: معمولا پس از ۲تا۷ روز و مراجعه به پزشک بیمار بهبود می‌یابد اما در مواقعی ممکن است بیماری سخت و مقاوم شود.

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌ها عنوان کرد: زنان باردار، کودکان زیر ۵ و افراد بالای ۶۵ سال، بیماران ریوی، قلبی و دیابتی، افراد دچار نقص ایمنی بدن”ایدز”، بیماران دیالیزی و تحت درمان داروهای شیمیایی مانند سرطان و عقب مانده ذهنی سندرم دان از قشر پر خطر و آسیب‌پذیر هستند.

این مسئول با اشاره به راه‌های پیشگیری از ابتلاء تشریح کرد: شستشوی مداوم دستان با آب و صابون، رعایت بهداشت فردی، عدم حضور مبتلایان در تجمعات و تماس نداشتن با افراد دیگر باعث کنترل و پیشگیری از بیماری می‌شود.

لقایی تاکید کرد: افراد باید در صورت مشاهده علائم بیماری به دکتر مراجعه کرده و با مصرف مایعات و نوشیدنی‌های گرم و خواب مناسب به بهبودی هر چه زودتر خود کمک کنند.

وی در خصوص نشانه‌های خطرناک شدن بیماری هشدار داد: داشتن تنگی نفس، تب بیش از ۳ روز، احساس فشار در قفسه سینه و شکم، سرگیجه، استفراغ و بازگشت دوباره سرفه‌ها پس از بهبود نشانه پر خطر شدن آنفولانزا است.

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌ها با بیان اینکه خطر مرگ، فقط افراد بسیار آسیب پذیر را تهدید می‌کند، خاطرنشان شد: این افراد برای حفظ سلامتی خود باید اواخر تابستان و با شروع فصل سرما واکسن آنفولانزا تزریق کنند.

لقایی در خصوص مبتلایان و فوت افراد اذعان داشت: با توجه به واگیر و همه‌گیر بودن آنفولانزا در مقطعی از زمان تعداد مبتلایان رو به افزایش بود اما در حال حاضر بیماری فروکش کرده و جای نگرانی وجود ندارد.

این مسئول در جواب به سئوال خبرنگار شاخص در خصوص آمار دقیق مبتلایان به آنفولانزا، بیان کرد: ارائه آمار در حیطه مسئولیت ما نیست و از طرفی دانستن آن کمکی به روند مسئله نخواهد کرد.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار