برخی مسوولین پیاده روی اربعین را سفری تفننی و تفریحی می‌دانند/ اربعین برای ما تکلیف آور است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 148878
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۰
پناهیان در قزوین:
شاخص : پناهیان گفت: برخی مسوولین اجرایی با پیاده روی باعظمت اربعین برخوردی مانند توریسم و امور تفریحی و تفننی دارند

به گزار ش خبرنگار اجتماعی شاخص، حجت الاسلام علیرضا پناهیان شب گذشته در تجمع بزرگ زائرین اربعین حسینی که در مسجدالنبی(ص) قزوین برگزار شد با اشاره به آیاتی از سوره‌های حج و حجرات اظهار کرد: خداوند متعال در قرآن کریم تنها  دو مرتبه از تقوای قلب یاد کرده‌است که در این دو سوره است.

وی افزود: اکثر شعائر موجود در حج  غیر از خانه خدا به نوعی نشانه‌های اولیا و قدمگاه آن‌ها به شمار می رود لذا خداوند نشانه‌های اولیا را همانند نشانه‌های خود دانسته و دستور به تعظیم و احترام به این اولیا را داده است.

این کارشناس مسائل دینی با بیان اینکه عالی ترین مرتبه تقوا در قرآن کریم احترام به اولیا خدا است، افزود: خداوند در سوره حج فرموده افرادی که نسبت به پیامبر رعایت احترام و ادب را داشته باشند قلبشان با تقوای الهی بار آمده و امتحان می‌شود.

پناهیان اذعان داشت: آیت الله بهجت در روایتی از امام حسن عسکری(ع) زیارت اربعین را از شعائر الله و از نشانه های مومنان بیان کرده است .

وی تصریح کرد: این تجمع و حرکت عظیم مظهر عزت جامعه اسلامی و قدرت اسلام و عامل تحکیم جمهوری اسلامی به شمار می رود که ما وظیفه توسعه آن را برعهده داریم.

این مبلغ دینی تشریح کرد: برای سینه زنی و تظاهرات هم روایتی وجود ندارد اما بنا بر تاکید علما و براساس اندیشه‌ای حکیمانه مومنان آن را طراحی کرده اند زیراعقل یکی از منابع تشخیص فقه می‌باشد.

وی بیان کرد: بر فرض اینکه روایتی در زمینه پیاده روی اربعین وجود نداشت اما زمانی که مومنان قلبشان آگاه و متحول گشته بر ما تکلیف ایجاد می‌کند تا با تلاش خود از غریب ماندن روضه امام حسین در کربلا جلوگیری کنیم.

پناهیان گفت: بعضی از افراد مشخص نیست  به دنبال چه نوع دستوری از سوی خداوند و چه فهمی هستند تا  نسبت به مراسم اربعین اهتمام بورزند، مگر همه امور باید براساس روایت انجام شود پس فهم انسان و عقلانیت چه جایگاهی دارد؟

وی تصریح کرد: امام خمینی با فهم سیاسی عمیق خود فرموده اگر هرکس در خانه خود زیارت عاشورا بخواند اسلام را حفظ نخواهد کرد زیرا مکتبی که در آن هیاهو و برسرو سینه زنی نباشد، پایدار نیست لذا من از مبلغین دینی که مبلغ اربعین نیستند تعجب می‌کنم پس شما برای ترویج کدام دین تلاش می‌کنید.

این مبلغ دینی خاطرنشان کرد: برخی از افراد می گویند باید صراحتا بر راهپیمایی اربعین در روایات اشاره شده باشد در صورتی که  روایات بسیاری برثواب راهپیمایی در زیارت ائمه تاکید‌کرده‌است.

پناهیان عنوان کرد: عده‌ای از افراد به دلیل فراهم نشدن امکانات برای زیارت توسط مسولین تنها تا لب مرزها می روند اما همین حضور میلیونی عاشقان اباعبدالله  در مرز ایران افتخار بزرگ و اثر عظیم برای ما خواهد داشت.

وی با بیان اینکه  قطعا بودجه فرهنگی کشور کلان است، افزود: نمی گوییم برای اربعین هزینه ای صرف نشده است  اما آیا تابه حال مقایسه ای بین بودجه سایر کارهای فرهنگی و غیرفرهنگی با کار اباعبدالله که تاثیری عمیق برجان‌ها ونفوس و بهسازی فرهنگ و فکر افراد داشته، صورت گرفته است؟

این استاد دینی تصریح کرد: برخی مسوولین اجرایی با پیاده روی باعظمت اربعین برخوردی مانند توریسم و امور تفریحی و تفننی دارند و گاهی به دلیل حضورعظیم مردم در این مراسم پولی هم عاید برخی از نهادهای دولتی می‌شود.

وی با بیان اینکه آیا رواست بیمه زائران به  اربعین برنگردد، افزود: برخی از جوانان پیگیری کنند که سال گذشته در آمد حاصله برخی بیمه‌ها از زائران امام حسین چه مقدار بوده و چه مقدار هزینه شده است.

پناهیان در ادامه گفت: نسبت به اربعین هنوز غفلت‌هایی وجود دارد اما از آقای عابدینی امام جمعه محترم تشکر می کنیم که با گروه‌های مردمی اربعین همکاری داشته و شهر و استان را برای این امر آماده سازی کرده اند.

این مبلغ دینی عنوان کرد: اگر دلسوز فرهنگ جامعه هستیم باید زمینه را برای سفر فقرا ایجاد کرده و  ثروتمندان نیز در راستای این مراسم هزینه کنند.

وی با بیان اینکه باید در مقابل زائران به گونه ای خدمت کرد که گویی کاروان اباعبدالله از شهر ما عبور می کند، افزود: در شهر باید معنویت اوج بگیرد همانگونه که هر ساله در شهر قزوین شاهد فراهم آوردن محل اسکان برای زائران ایرانی‌ و خارجی‌ هستیم.

پناهیان خاطر نشان کرد: براساس فرهنگ اربعین زائرین باید گناهان مکروه و امور بی فایده را ترک کنند تا با پاکترین حالت خود به خدمت امام بزرگوار نایل شوند.

وی در پایان افزود: هیچ قدرتی همانند محبت اباعبدالله عامل افزایش معنویت جوامع بشری نیست، افزود: پیامبر اکرم(ص) امام حسین(ع) را زینت عرش خداوند، مصباح الهدی و سفینه النجات دانسته است.

انتهای پیام/ ۱۷۰۰

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار