آیا مذاکرات هسته‌ای از سر گرفته می‌شود؟/ موضع دولت روحانی چیست؟ - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 118977
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۵ - ۱:۴۳
شاخص : یکی از مشاوران ترامپ گفته او برجام را پاره نمی کند اما خواستار تغییراتی در آن خواهد شد. سوالی که در اینجا مطرح است اینکه، اگر برجام برای اصلاح دوباره به میز مذاکرات باز گردد، به نفع ایران است یا به ضررش؟

به گزارش شاخص نیوز، پس از انتخاب ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا و یادآوری وعده پاره کردن برجام به او، یکی از مشاورانش گفته رییس جمهور جدید برجام را پاره نمی کند اما خواستار تغییراتی در آن خواهد شد.

این موضوع، به وضوح به معنای تلاش دولت بعدی آمریکا برای از سر گرفتن مذاکرات است که البته در این راه، باید همراهان خود در ۵+۱ و شاید شورای امنیت را هم راضی کند.

تا کنون هیچ مقامی از کشورهای ۵+۱ و نیز کشورمان درباره سازوکار و امکان مذاکرات مجدد بر سر برجام، سخنی به میان نیاورده بود اما به نظر می رسد چنین تصمیمی باید در یک کمیته مشترک مصوب شود.

ظریف در اولین واکنش به مباحث مربوط به رویکرد ترامپ درباره برجام از گزینه های دیگری صحبت کرده و تلویحا اعلام کرده که ایران مجبور به اجرای برجام نیست. با این وجود، او به صراحت علاقه مندی خود به توافق هسته ای و اینکه آن را برای همه طرف ها مفید می داند هم اعلام کرده.

سوالی که در اینجا مطرح است اینکه، اگر برجام برای اصلاح دوباره به میز مذاکرات باز گردد، به نفع ایران است یا به ضررش؟ حرف ترامپ و برخی مشاورانش این است که آمریکا نباید به زعم آنها ۱۵۰ میلیارد دلار پول به ایران بدهد و در نهایت، نفوذ ایران در ۴ کشور همسایه هم بیشتر شود. البته این نظر ترامپ است و دموکرات ها و حتی بسیاری از جمهوری خواهان این ادعاها را قبول ندارند.

به هر ترتیب، با این پیش فرض، ترامپ از مذاکره مجدد بر سر برجام، گرفتن همان امتیازات کوچکی است که به ایران اعطا شده؛ اما روی دیگر ماجرا هم این است که ممکن است با مذاکره مجدد و با مذاکره کنندگان قوی تر از طرف ایران، بتوان برای کشورمان امتیازات واقعی تری گرفت؛ کاری که با امتیازات داده شده فعلی در برجام، بسیار دشوار به نظر می رسد و البته با توجه به نزدیکی به انتخابات سال ۹۶، به نظر نمی رسد دولت روحانی حتی از طرح چنین مسائلی درباره مذاکره مجدد هم استقبال کند. چراکه از نظر دولت، برجام، مایه افتخار و مهم ترین دستاورد چهارساله دولت یازدهم است که طبیعتا پذیرش مذاکره مجدد، به معنای کوتاه آمدن از این ادعاست.

 

منبع:  صراط

مطالب مرتبط

برچسب ها: ,,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار