آیت‌الله خاتمی: فتنه ۸۸ را فراموش نکنید - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 78223
تاریخ انتشار: ۷ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۲
در جمع عزاداران حسینی شهرری
شاخص : امام جمعه موقت تهران با اشاره به ویژگی‌های کاراوان آزادگان عاشورا گفت: کاروان آزادگان عاشورا قدرت اسلام را به نمایش گذاشتند.
به گزارش پایگاه شاخص،آیت‌الله سید احمد خاتمی چهارشنبه شب در مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) که با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین سید علی شاهچراغی امام جمعه شهرری، حجت‌الاسلام ابراهیمی معاون شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور و جمع کثیری از عاشقان آل‌الله در مسجد امام حسن مجتبی (ع) دولت‌آباد شهرری برگزار شد، ضمن تسلیت شهادت حضرت سیدالشهداء (ع) به کاروان آزادگان عاشورا اشاره کرد و اظهار داشت: کاروان آزادگان عاشورا قدرت اسلام را به نمایش گذاشتند.

وی گفت: علی‌رغم این‌که کاروان آزادگان عاشورا به اسارت گرفت شده بودند اما هیچ‌گاه ذلیل نشدند و کوچکترین ذلالت را نپذیرفتند. این کاروان را در طول مسیر تحقیر کردند اما آنها هیچ وقت تحقیر را نپذیرفتند.

امام جمعه موقت تهران تبدیل کردن بحران به فرصت را از دیگر ویژگی‌ها و شاخص‌های کاروان آزادگان عاشورا برشمرد و افزود: کاروان آزادگان عاشورا در میان جشن و سرور و عیاشی شامیان وارد این شهر شدند اما با درایت و تدبیر هنگامی وقت رفتن این شهر را شام غریبان کردند.

وی با بیان اینکه کاروان آزادگان عاشورا بحران را تبدیل به فرصت کردند، بیان داشت: این کاروان به قدری با اقتدار و تدبیر عمل کرد که یزید از اقدامات خود و اطرافیانش اظهار پشیمانی کرد و گفت خدا این زیاد را لعنت کند.

خاتمی با اشاره به این‌که در ارتباط با فرصت‌ها ۶ گروه آدم داریم، تاکید کرد: گروه نخست کسانی هستند که از فرصت پیش آمده استفاده نمی‌کنند و قرآن کریم این گروه را مغموم می‌نامد. این گروه از فرصت‌ها موجود مانند فرصت جوانی، عمر، امنیت و … استفاده نکرده و آن‌ها جز ضربه‌زدن به خودشان کاری نمی‌کنند.

وی گفت: گروه دوم نیز کسانی هستند که علاوه بر این‌که از این فرصت برای خودشان استفاده نمی‌کنند فرصت‌سوزی کرده و نمی‌گذارند کسی هم از این فرصت استفاده کند.

امام جمعه موقت تهران گروه سوم را انسان‌های فرصت‌طلب خواند و عنوان کرد: سومین گروه انسان‌ها در ارتباط با فرصت‌ها، افراد فرصت طلب هستند. این افراد کسانی هستند که هنگام سختی‌ها و مشکلات کنار گود می‌نشینند و زمانی که نشانه‌های پیروزی و فتح را مشاهده کنند در میدان حضور پیدا می‌کنند.

وی با اشاره به آیاتی از قرآن کریم در ارتباط با این گروه از انسان‌ها بیان داشت: این افراد کسانی هستند که در جنگ حضور نیافته اما وقتی پیروزی حاصل می‌شود در صحنه حضور یافته و می‌گویند ما را شریک کنید.

رضاخان قلدور و پسرش میوه تلخ مشروطه بودند

خاتمی با بیان این‌که مشروطه گرفتار فرصت‌طلب‌ها شد، عنوان کرد: شیخ فضل‌الله حتی کسانی که به دین و روحانیت اعتقادی نداشتند را جذب کرد و ضمن روشنگری و آگاهی بخشیدن آن‌ها را به میدان آورد اما در ادامه زمان چیدن میوه مشروطه فرصت طلب‌ها به میدان آمده و از آن بهره‌مند شدند و حاصل آن رضاخان قلدور و پسرش شد.

وی گفت: رضاخان قلدور و پسرش میوه تلخ مشروطه بودند و تاریخ شاهد این بود که آن‌ها چه به سر شیخ فضل‌الله آوردند.

تشریح جغرافیای محل اعدام شیخ فضل‌الله نوری

امام جمعه موقت تهران میدان امام خمینی رحمه‌الله فعلی و توپخانه سابق را محل شهادت شیخ فضل‌الله نوری دانست و خاطرنشان کرد: آیت‌الله جوادی آملی فرمودند «استاد ما شاگرد شیخ فضل‌الله نوری بود و روز شهادت شیخ فضل‌الله در حالی که ایشان برای تهیه غذا به خیابان آمده بودند مشاهده می‌کنند که مغازه‌ها بسته است و در ادامه می‌بیند جمعیت خندان در حال برگشت هستند و پس از سئوال از آن‌ها پاسخ می‌شنود که کلک شیخ را کندند.»

وی با اشاره به فرمایش امام خمینی (ره) در ارتباط با حراست و پاسداری از انقلاب اسلامی گفت: بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران فرمودند «چه در میان شما باشم چه نباشم نگذارید انقلاب به دست نامحرمان بیفتد.»

تاکید رهبر فرزانه انقلاب بر مراقبت از نفوذ بیگانگان

خاتمی با اشاره به تاکیدات رهبر فرزانه انقلاب در ارتباط با خطر نفوذ بیگانگان اظهار داشت: در حالی که ۷۰ روز از برجام نمی‌گذرد امام خامنه‌ای بیش از ۷۰ بار بر خطر نفوذ بیگانگان اشاره کردند.

وی با شاره به خطابه‌های شهید مطهری عنوان کرد: استاد شهید آیت‌الله مطهری مطرح کردند «خطراتی که هر انقلاب را تهدید می‌کند نفوذ فرصت‌طلب‌ها است.»

گذشت زمان سبب فراموشی فتنه ۸۸ نشود

امام جمعه موقت تهران فتنه ۸۸ را از جنس فرصت‌طلب دانست و خاطرنشان کرد: فتنه ۸۸، فتنه براندازی بود و هرگز نباید گذشت زمان سبب شود این فتنه و هزینه‌هایی که برای انقلاب به‌دنبال داشت را فراموش کنیم.

وی با اشاره به انقلاب اکران گفت: فتنه ۸۸ از جنس انقلاب اکران بود و آن ها اگر می‌توانستند همان کار را در ایران پیاده می‌کردند.

خاتمی هوشیاری مردم و درایت رهبر معظم انقلاب را عوامل ناکارآمدی فتنه ۸۸ دانست و افزود: رئیس جمهور آمریکا سه مرتبه ب اسم از سران فتنه حمایت کرد و همچنین گروه‌های خائن همانند فدائیان خلع، منافقان، رقاصان و رقاصه‌ها از سران فتنه حمایت کردند.

انتهای پیام/۴۰۰/د/ش
منبع:  فارس

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار