ابهامات بیانیه مشترک ایران و ۱+۵ در جلسه غیرعلنی نمایندگان بررسی می‌شود/ مذاکرات در هر صورت به نفع ایران است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 54981
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۲
نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس:
شاخص : نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ابهامات بیانیه مشترک ایران و 1+5 در جلسه غیرعلنی نمایندگان بررسی می‌شود، گفت: در بیانیه علاوه بر نکات مثبت؛ ابهاماتی وجود دارد که باید شفاف‌سازی شود.

.

حجت‌الاسلام سیدمرتضی حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص با اشاره به مذاکرات اخیر تیم ایرانی با گروه ۱+۵ اظهار کرد: ما به هیچ عنوان منکر زحمات تیم مذاکره کننده ایران نیستیم اما در بیانیه مشترکی که در آخرین روز مذاکرات در لوزان صادر شد علاوه بر نکات مثبت؛ ابهاماتی وجود دارد که باید شفاف‌سازی شود.

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی به خط قرمزهای جمهوری اسلامی اشاره کرد و اذعان داشت: در بحث پروتکل الحاقی و بازرسی‌ها باید مجلس شورای اسلامی اجازه دهد و تا مجلس مصوب نکند نباید بازرسی‌ها و پروتکل الحاقی عملیاتی شود.

وی افزود: کشورهای عضو گروه ۱+۵ می‌خواهند با این احتمال که ممکن است در فلان مرکز نظامی ایران فعالیت هسته‌ای صورت گیرد؛ می‌خواهند حق بازرسی و بازدید سرزده از تسلیحات و مراکز تحقیقاتی و هسته‌ای ایران را داشته باشند.

حسینی خاطرنشان کرد: نکته دوم اینکه در متن بیانیه قید شده است که هر کجا غربی‌ها احتمال دهند و گفته نشده است که هر کجا یقین پیدا کنند و این به این معناست که آن‌ها می‌توانند به هر احتمالی تکیه کنند و مجدد تحریم‎ها را اعمال کنند.

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس تصریح کرد: از آنجایی که نفوذ جمهوری اسلامی ایران در سوریه، لبنان و عراق پیش رفته و تقریبا هم‌اکنون در یمن نیز نفوذ ایران وجود دارد، آمریکا می‌خواهد به هر ترفندی از این اعتماد و نفوذ بکاهد؛ درحالی که ما نمی‌توانیم ارتباطمان را با کشورهایی که در حوزه مقاومت هستند، قطع کنیم.

تفاوت معناداری بین لغو یا تعلیق تحریم‌ها وجود دارد

این مسئول گفت: یکی از مبانی فکری انقلاب اسلامی که از ابتدا امام خمینی(ره) تبیین کردند این است که ما با اسرائیل مخالفیم و نمی‌توانیم با این متجاوزان کنار بیاییم و هر کشوری که در مقابل اسرائیل بایستد ایران حمایتش می‌کند و این یکی از مواردی است که در مذاکرات به درستی تبیین نشده است و این ابهامات باید روشن شود.

وی ابراز کرد: بحث دیگری که مطرح است تفاوت معناداری میان دو مفهوم تعلیق و لغو است که باید مشخص شود منظور چیست؟ که آن‌ها از یک کلمه انگلیسی؛ تعلیق می‌فهمند و ایران آن را لغو می‌داند.

حسینی تاکید کرد: باید بررسی شود که منظور لغو تحریم‌هاست یا تعلیقی که مجدد قابل برگشت است و هیچ فایده‌ای نداشته و مشخص نیست که چه زمانی تحریم‌ها به طور کامل برداشته می‌شود.

این نماینده مجلس با توجه به اینکه متن توافق‌نامه باید به تایید مجلس برسد، افزود: در بحث پروتکل الحاقی قطع‌یقین در مجلس مصوب نخواهد شد و همانند کشورهای دیگر؛ آژانس می‌تواند در مورد مسئله هسته‌ای ایران بیاید و بازدید کند.

وی با تاکید بر این موضوع که اسرائیل بمب اتم تولید می‌کند و کسی حق اعتراض ندارد، اظهار کرد: پروتکل الحاقی فراتر از اجازه برای بازدید‌ آژانس است و این فراتری را فقط برای ما اعمال می‌کنند و می‌خواهند از مراکز نظامی و قدرت موشکی ایران بازدید کنند و قطع‌یقین ما اجازه چنین کاری را نخواهیم داد.

حسینی در رابطه با جلسه شورای امنیت ملی در ۱۶ فروردین ماه و با حضور نمایندگان یادآور شد: در جلسه کمیسیون امنیت ملی نمایندگان سوالاتی داشتند که قرار شد به این سوالات در جلسه‌ای غیرعلنی در روز سه‌شنبه ۱۸ فروردین ماه پاسخ داده شود.

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به امید داشتن به مذاکرات اذعان داشت: ما اعتمادی به طرف مقابل نداریم و مطمئن به آنچه که می‌گویند نیستیم.

وی اضافه کرد: شاید غربی‌ها از طرف اقتصاددانان و مردمشان تحت فشار هستند که تاکنون سرمایه‌گذاری عظیمی در مذاکره با ایران داشته‌اند.

حسینی تصریح کرد: مذاکرات در هر صورت به نفع ایران است چراکه یا آن‌ها خواسته ما را می‌پذیرند و یا ملت ایران و مردم جهان می‌فهمند که فریبکار واقعی آن‌ها هستند.

این مسئول تناقض‌گویی آمریکا را از حیله آنان دانست و عنوان کرد: امام خمینی(ره) نام آمریکا را شیطان بزرگ گذاشتند و قطع‌یقین ملت ایران نگاه خوش‌بینانه‌ای به عملکرد استکبار جهانی نداشته و هرگز به آن‌ها اعتماد نمی‌کنند.

وی در پایان با اشاره به تاکید گروه ۱+۵ در بیان راستی آزمایی اقدامات ایران گفت: متاسفانه آن‌ها هرگز یقین پیدا نمی‌کنند که ایران دنبال بمب اتم نیست وهمیشه این احتمال را مطرح می‌کنند.

انتهای پیام/۸۰۰/م۳/م

مطالب مرتبط

یک پاسخ به “ابهامات بیانیه مشترک ایران و ۱+۵ در جلسه غیرعلنی نمایندگان بررسی می‌شود/ مذاکرات در هر صورت به نفع ایران است”

  1. سهیل گفت:

    صفحه اتاق فکر استان قزوین در سایت شبکه مطالعات سیاست‌گذاری عمومی (شمس) وابسته به مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار