اتباع خارجی بیشترین جمعیت بی‌سواد استان را تشکیل می‌دهند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 153791
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۳۹۶ - ۴:۲۰
رییس آموزش و پرورش ناحیه 2 قزوین:
شاخص : رییس آموزش و پرورش ناحیه 2 قزوین گفت: یشترین آمار بی‌سوادان مربوط به اتباع خارجی در استان است و تنها 60 نفر از بی‌سوادان استان ایرانی هستند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص نیوز، محمدرضا رسولی رییس آموزش و پرورش ناحیه ۲ قزوین در نشست خبری با اصحاب رسانه که پیش از ظهرامروز در سالن جلسات این اداره برگزار شد با بیان اینکه در تاریخ ۷دی ماه سال ۵۸ به فرمان امام خمینی (ره) نهاد مقدس سوادآموزی تاسیس شد، اظهار کرد: اهمیت سوا‌د‌آموزی در آموزه‌های دینی و احادیث ائمه اطهار کاملا مشهود است.

وی با اشاره به لزوم ارتقاء سواد در جامعه اسلامی افزود: بی‌سوادی هرگز زیبنده جمهوری‌اسلامی که همواره با ابهت و اقتدار در عرصه جهانی از آن یاد می‌شود، نیست لذا تمام تلاش ما در اداره آموزش‌ و‌ پرورش ناحیه ۲ ریشه کن کردن معضل بی سوادی است.

این مسوول با بیان اینکه مشکلات حوزه سوادآموزی مرتبط با سواد‌آموزان و آموزش و پرورش است، گفت: گاهی به علت مشکلاتی همچون فقر و نبود امکانات اولیه زندگی، سواد‌آموزی الویت افراد نبوده و انگیزه‌ای برای تلاش در این زمینه ندارند.

رسولی با بیان اینکه شناسایی سواد آموزان در برخی مواقع برای برای آموزش و پرورش مشکل است افزود:متاسفانه در برخی موارد افراد فقط برای دریافت هزینه اقدام به برپایی کلاس‌های سوری سوادآموزی می‌کردند که اکنون برخورد جدی با این مسئله می‌شود.

رییس آموزش و پرورش ناحیه ۲ تاکیدکرد: صداو‌سیما هم به وسیله برنامه‌ها، تیزرهای تبلیغاتی و انمیشن باید سعی در یادآوری مشکلات بی‌سوادان در استفاده از امکانات و تکنولوژی‌های موجود در جامعه داشته باشد.

وی گفت: به صورت جدی به نهضت سواد‌آموزی در استان توجه نمی‌شود و انتظار داریم مصوبات در این زمینه در ادارات مرتبط پیگیری و مورد توجه قرار گیرد.
این مسوول ابراز‌کرد: ۲ تا ۸ دی ماه هفته سوادآموزی در ایران نام ‌گذاری شده است و شعار جهانی سواد‌آموزی در سال جاری “مبارزه با بی سوادی و سوادآموزی در دنیای دیجیتال” است.

رسولی برنامه‌های این هفته را اینگونه تشریح کرد: دیدار با امام‌جمعه و معاون سواد‌آموزی اداره کل آموزش و پرورش، دیدار با خانواده‌ شهدا و غبارروبی مزار‌شهدا، تشکیل جلسه آموزشی به سوادآموزان در اداره آموزش و پرورش و تقدیر از معلما از برنامه‌های این هفته است.

این مسوول عنوان کرد: برای اولین بار طرح آزمایشی” آموزش با رایانه” در سال جاری علاوه بر آموزش سوادآموزان در پایه‌های سوم تا ششم به همراه ۳ کتاب به آن‌ها عرضه خواهد شد.

رییس آموزش و پرورش ناحیه ۲ عنوان کرد: برای جلوگیری از از تخلفات، بانک اطلاعاتی از تمامی فارغ‌التحصیلان پایه پنجم ابتدایی گردآوری شده و آلبومی از افراد در حال تحصیل نیز جمع آوری شده است.

وی بیان کرد: در سال جاری با دو شرکت آینده‌سازان و تلاش‌گران فدک قرارداد بسته شده است و ۱۰ دانش آموز هم زیر نظر یکی از فرهنگیان آموزش می‌بینند که در مجموع ۲۵۷ نفر آموزش خواهند دید.

این مسوول افزود: این افراد در دوره اول ۲ کتاب با ۴۰۰ ساعت آموزش و در دوره دوم ۶۰۰ ساعت آموزش به همراه ۶ کتاب را خواهند داشت.

رسولی گفت: در ناحیه ۲ آموزش و پرورش استان قزوین ۲۸ هزار دانش آموز مشغول به تسهیل هستند در صورتیکه در ناحیه یک ۷۰ هزار دانش‌آموز تحصیل می‌کنند لذا در چندین ماه آینده تغییراتی را در نحوه توزیع جمعیتی خواهیم داشت.

وی تاکید کرد: یشترین آمار بی‌سوادان مربوط به اتباع خارجی در استان است و تنها ۶۰ نفر از بی‌سوادان استان ایرانی هستند و همچنین بی سوادان زیر ۱۰ سال در مدرسه مهرعلی که یک مدرسه خیریه است تحصیل می کنند.

در پایان افزود: آموزش و پرورش ناحیه ۲ از سال ۹۲ تا نیمه اول سال ۹۵ رتبه نخست در زمینه جذب، نگهداشت و آموزش سواد آموزان به خود اختصاص داده است.
انتهای پیام/۱۰۰۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار