اتمام مرمت ايوان مسجد النبي قزوين تا يك ماه آينده
کد خبر: 101197
تاریخ انتشار: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۶
معاون میراث فرهنگی و گردشگری استان خبر داد
شاخص : معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین گفت: مرمت بخش‌های آسیب دیده ایوان شمالی مسجدالنبی(ص) قزوین تا یک ماه آینده به پایان می رسد.

به گزارش سرویس اجتماعی شاخص، ضیاء‌آبادی با اشاره به پروژه بازسازی و مقاوم‌ سازی آثار تاریخی اظهار کرد: مرمت بخش‌های آسیب دیده ایوان شمالی مسجدالنبی(ص) قزوین تا یک ماه آینده به پایان می رسد.

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین گفت: مأذنه ایوان شمالی مسجدالنبی قزوین در سال های متمادی به دلیل بارش باران دچار فرسودگی و پوسیدگی شده بود که امکان ریزش هم داشت.

این مسئول خاطرنشان کرد: استحکام‌بخشی و مقاوم‌سازی مأذنه چوبی و درب‌ ها و ارسی‌ های بنا با تعویض جداره‌ های فرسوده، تثبیت و استحکام‌ بخشی قطعات مختلف گره‌ چینی و اندود کردن سطوح چوبی به روش سنتی برای پیشگیری از پوسیدگی و جذب رطوبت انجام می شود.

ضیاء آبادی هزینه ی اجرای این طرح را ۲۸ میلیون تومان اعلام کرد و افزود: طرح احیا و مرمت مسجد النبی قزوین در دو فاز و با تامین هزینه از محل اعتبارات دولتی طی یک سال آینده انجام خواهد شد.

مسجد النبی قزوین با ۱۴۰۰ متر مربع مساحت یکی از بزرگترین مساجد ایران است که در سال ۱۲۰۲ هجری قمری در روزگار فتحعلی شاه قاجار بنا نهاده شده و با شماره ۱۲۲ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

انتهای پیام/ ۱۰۰۰/پ۲/ح

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار