اتوبوس ویژه معلولان در قزوین راه اندازی می شود
کد خبر: 108251
تاریخ انتشار: ۳۰ تیر ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۶
شاخص : قزوین- معاون توانبخشی بهزیستی استان قزوین گفت: در راستای مناسب سازی معابر عمومی و تسهیل در جابجایی معلولان دو دستگاه اتوبوس ویژه معلولان در قزوین راه اندازی می شود.

به گزارش شاخص نیوز، علیرضا وارثی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران رسانه های گروهی استان اظهارداشت: در جامعه بر اساس یک غفلت، بی توجهی، ارث و ژنتیک و یا نبود بستر مناسب رفاهی شاهد بروز معلولیت هایی هستیم  که هر کدام می تواند به اسیب های اجتماعی مهمتری تبدیل شود.

وی بیان کرد: ایجاد عدالت همگانی و فرصت های مساوی برای همه آحاد جامعه از وظایف دولت است و ما نیز باید به معلول به عنوان یک شهروند نگاه انسانی داشته باشیم و با خدمات مستمر زمینه رفاه این افراد در جامعه را فراهم کنیم.

وارثی تصریح کرد: امیدواریم با تصویب لایحه حقوق معلولان بتوانیم شرایط بهتری برای خدمت به معلولان را فراهم کنیم.

۴.۲۶ درصد جمعیت استان معلولیت دارند

معاون توانبخشی بهزیستی استان قزوین بیان کرد: در شاخص های جهانی حدود ۱۰ درصد جمعیت با معلولیت روبروست اما بر اساس مستندات در کشور ما ۴.۲۶ درصد جمعیت را معلولان تشکیل می دهند که بیشترین معلولیت جسمی است که بتدریج این وضعیت در حال تغییر به سمت بیماری های اعصاب و روان است لذا رسالت ما را در این نهاد سنگین تر می کند.

وارثی تصریح کرد: در استان قزوین ۱۹ هزار معلول به بهزیستی مراجعه کرده و خدمات توانبخشی دریافت می کنند و افراد معلل دیگیر هم داریم که به دلایل مختلف هیچ مراجعه ای به بهزیستی ندارند لذا در فهرست آماری قرار ندارند.

وی افزود: خدمات سازمان در قالب طرحها و برنامه های مراکز غیر دولتی هم پیش بینی شده که در این راستا ۱۸ مرکز شبانه روزی با ۸۰۰ تخت برای سالمندان و بیماران روانی، معلولان ذهنی، جسمی و حرکتی راه اندازی و فعال شده است.

معاون توانبخشی بهزیستی استان قزوین گفت:در حوزه مراکز روزانه در حال حاضر ۱۶ مرکز فعال داریم که سال گذشته یک مرکز نیز به آن اضافه شد و در سال جاری نیز ۴ مرکز دیگر برای خدمت رسانی بهتر در استان راه اندازی خواهد شد.

وارثی یادآورشد: در سال گذشته پنج مرکز ویزیت در منزل راه اندازی شد که ۲۵۰ نفر خدمات درمانی و ویزیت را دریافت کردند و با تشکیل دو کارگاه حرفه آموزی تعداد ۹۰ نفر تحت پوشش قرار گرفتند.

اجرای طرح CBR در تمام روستاهای استان

وی از ارائه خدمات CBR در همه روستاهای استان خبرداد و اظهارداشت: با پوشش ۱۰۰ درصدی این طرح تمام ساکنان روستایی بامراجعه کارشنا سان بهزیستی از خدمات ما برخوردار شدند و زمینه آموزش برای بهره مندی همه نیازمندان و معلولان ساکن در مناطق روستایی فراهم شده است.

وارثی تصریح کرد: با مراجعه افراد تحصیل کرده وآموزش افراد خانواده و نحوه پرستاری و نگهداری از معلولان شدید تاکنون ۱۱۰ نفر تحت پوشش قرار گرفتند تا بتوانند خانواده های معلول و نیازمند خود را در منزل نگهداری کنند.

وی اضافه کرد: طرح توانمند سازی ضایعات نخاعی از دیگر برنامه هایی است که اجرا شده و در این طرح نیز درسال گذشته ۱۰۰ نفر تحت پوشش قرار گرفتند و امسال نیز پیش بینی می شود ۵۰ نفر از معلولان از این خدمات برخوردار شوند.

نگهداری معلول و سالمند در خانواده تشویق می شود

وارثی بیان کرد: برای تقویت بنیه عاطفی و روحیه سالمندان و معلولان طرح تشویق افراد به نگهداری معلولان و سالمندان در داخل خانواده از دیگر فعالیتهایی است که جدی گرفته شده و در این راستا ماهانه ۱۰۰ هزار تومان برای نگهداری اینگونه افراد کمک هزینه پرداخت می شود.

وی اضافه کرد: همه خانواده هایی که فرزند و بستگان معلول دارند و این افراد را در داخل منزل خود نگهداری و رسیدگی کنند از یارانه تشویقی و حمایتی برخوردار می شوند.

وارثی گفت: در بخش خدمات مربوط به بیماران PKU کسانی که بیماری هورمونی دارند نیز اقداماتی صورت گرفته و در این زمینه  ۲۵۰ نفر از این افراد از خدمات بهزیستی بهره مند شده اند.

درمان معلولان در سبد سلامت دیده نشده است

معاون توانبخشی بهزیستی استان قزوین بیان کرد:  متاسفانه در طرح جامع سلامت دولت نسبت به درمان معلولان غفلت شده که امیدواریم این خلاء جبران شود تا این گروه از جامعه بتوانند از خدمات حمایتی دولت برخوردار شوند.

وارثی گفت: در زمینه کاشت حلزون هم در سال گذشته ۹۱ نفر از این خدمات برخوردار شدند.

اتوبوس ویژه معلولان در قزوین راه اندازی می شود

معاون توانبخشی بهزیستی استان قزوین تصریح کرد: خوشبختانه در سالهای اخیر اقدامات خوبی برای مناسب سازی معابر عمومی در استان صورت گرفته هر چند با شرایط ایده آل فاصله داریم اما می توانیم امیدوار شویم که شرایط برای تردد و زندگی معلولان جامعه بهتر شود.

وارثی تصریح کرد: برای جابجایی راحت معلولان در دو ماه آینده دو دستگاه اتوبوس ویژه در قزوین راه اندازی می شود که زمینه تسهیل در تردد را فراهم خواهد کرد.

وی اضافه کرد: در سال گذشته ۱۰ میلیارد تومان اعتبارات توانبخشی بود که توانستیم خدمات متنوعی را در اختیار معلولان و نیازمندان تحت پوشش ارائه کنیم.

منبع:خبرگزاری مهر

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار