اتکای ایران به واردات از چین رکورد زد +نمودار
کد خبر: 98893
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۳
شاخص : در سال 1394 برای اولین‌بار در چند دهه اخیر، کالاهای چینی بیش از یک چهارم کل واردات ایران را به خود اختصاص دادند تا اقتصاد ایران بیشتر از قبل، چینی شود

به گزارش شاخص نیوز، در سال ۱۳۹۴ برای اولین بار در چند دهه اخیر، کالاهای چینی بیش از یک چهارم کل واردات ایران را به خود اختصاص دادند تا اقتصاد ایران بیشتر از قبل، چینی شود.

بر اساس آمار اعلام‌شده گمرک، در سال گذشته ۴۱٫۵ میلیارد دلار کالای خارجی به کشور وارد شد که بیش از ۲۵ درصد آنها چینی بود.

ارزش کالاهای چینی وارداتی به کشور در سال گذشته ۱۰٫۴ میلیارد دلار بود، بدین ترتیب ۲۵٫۲ درصد از مجموع واردات کشورمان را اجناس چینی به خود اختصاص دادند.

سهم ۲۵٫۲ درصدی چینی‌ها از واردات ایران در سال گذشته، آماری بی‌سابقه در دهه‌های اخیر محسوب می‌شود و در هیچ سالی چینی‌ها نتوانسته بودند تا این سطح، بازار ایران را تسخیر کنند.

 

گمرک‌: اتکای ایران به واردات از چین به بالاترین سطح تاریخ رسید

 

در دوره ۸ ساله دولت‌های نهم و دهم، به طور میانگین کالاهای چینی ۹٫۴ درصد از کل واردات کالا به کشور را تصاحب کردند اما با تغییر دولت در سال ۱۳۹۲، روند واردات اجناس چینی شتاب فراوانی پیدا کرد به طوری که در سال ۹۲ سهم چینی‌ها از واردات ایران به ۱۹٫۷ درصد و در
سال ۹۳ به ۲۳٫۸ درصد و نهایتا در سال گذشته به ۲۵٫۲ درصد افزایش یافت.

رشد چشمگیر وابستگی وارداتی به اجناس چینی در دولت یازدهم کاملا با شعارها و سخنان مقامات ارشد این دولت در تناقض است.

اکنون برخلاف مواضع دولتی‌ها، تقریبا از هر ۴ کالایی که به ایران وارد می‌شود، یکی از آنها چینی است.

منبع: مشرق

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار