اجرای طرح آرامش بهاری به مناسبت نوروز امسال/ استان قزوین وضعیت مطلوبی در حوزه قرآنی دارد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 95364
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۰
مدیرکل اوقاف و امورخیریه استان:
شاخص : مدیرکل اوقاف و امورخیریه استان قزوین گفت: با توجه به بازدیدها و بازرسی‌های انجام شده، استان قزوین وضعیت مناسبی در حوزه قرآنی دارد اما با نقطه مطلوب فاصله داریم  که باید کارهای فوق العاده ویژه تری در استان انجام شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، حجت الاسلام مصطفی نوروزی قبل از ظهر امروز در نشست با اصحاب رسانه که در سالن اجتماعات اوقاف و امورخیریه استان قزوین برگزار شد، با اشاره به طرح تربیت حافظان قرآن کریم اظهار کرد: بنا به دستور مقام معظم رهبری  در کشور باید ۱۰میلیون نفر حافظ قرآن، پرورش و تحویل جامعه قرآنی کشور شود.

مدیر کل اوقاف و امورخیریه استان قزوین افزود: سازمان اوقاف در ۵ سال تعداد یک میلیون نفر حافظ را تعهد کرده بود که خوشبختانه تاکنون توانسته مازاد بر تعهد خود یک میلیون و ۲۸۰ هزار حافظ را پرورش داده و تحویل جامعه قرآنی کشور دهد.

این مسئول با اشاره به ارزیابی های انجام شده در سالهای گذشته، اذعان داشت: با توجه به راستی آزمایی و ارزیابی های سازمان اوقاف و حوزه فرهنگی هنری استان قزوین جزو هفتمین استان برتر کشور شناخته شده است.

نوروزی با تاکید بر اینکه استان قزوین پتانسیل بالاتری جهت پرورش حافظان را داراست گفت: تعداد حافظین شرکت کننده در کلاس‌ها بالغ بر ۶ هزار نفر در قالب نیم جزء ، یک جز و حافظ کل قرآن می‌باشند.

مدیر کل اوقاف و امورخیریه استان قزوین با معرفی آقای علی اکبری و خانم صفری به عنوان نفرات ممتاز در ۳۸ مین دوره مسابقات قرآن کریم در کرمانشاه بیان کرد: فعالیتهای ویژه ای در حوزه قرآن در راستای آموزش مربیان و برگزاری کلاس‌های آموزشی جهت طرح حفظ در بخشهای شاخص از برنامه هایی است که در اداره کل انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه شروع کلاس های دوره چهارم در ۱۲هم اردیبهشت ماه ۹۴ همزمان با ولادت حضرت امیرالمونین بوده خبرداد: کلاسهای هماهنگی پایانی به جهت آزمون پایان دوره به علت تقارن انتخابات به ۱۳ اسفند موکول شد که فردا در جوار بقاع متبرکه در حفظ موضوعی و ترتیبی برگزار می شود.

این مسئول با اشاره به سامانه مجازی حفظ قرآن تشریح کرد: علاوه بر فعالیت ستاد حفظ استانی و شهرستانی در طول سال افرادی که تمایل به حفظ در فضای مجازی هستند میتوانند از این طریق حفظ خود را انجام دهند.

نوروزی با عنوان اینکه تاکنون ۹۷۳ نفر در حوزه مجازی مشغول به حفظ قرآن هستند، اظهار کرد: این طرح به عنوان پایلوتی برای استان است که در فضای مجازی توانسته در این حوزه حضور پیدا کند.

مدیر کل اوقاف و امورخیریه استان قزوین با اشاره به تشکیل مرکز تخصصی حفظ قرآن کریم در تمامی شهرستانها جهت تربیت حافظان قرآن کریم به صورت تخصصی توضیح داد: راه اندازی مدارس شبانه روزی حفظ قرآن کریم در استانها از دیگر برنامه هاست که جهت دسترسی آسان متقاضیان انجام می‌گیرد.

وی با بیان اینکه هرساله تعداد سهمیه های استانی در حوزه حفظ ۱۵درصد نسبت به مصوبه  سال گذشته افزایش می‌یابد، استدلال کرد:  اگر آزمون پایان دوره به خوبی برگزار شود می‌تواند در جهت بهره گیری از اساتید برجسته در این حوزه و ارتقاء تعداد حافظان موثر باشد.

این مسئول در ادامه افزود: با توجه به بازدیدها و بازرسی‌های انجام شده، استان قزوین وضعیت مناسبی در حوزه قرآنی دارد اما با نقطه مطلوب فاصله داریم که باید اقدامات ویژه‌تری در استان انجام شود چراکه مکتب ما برگرفته ای از قرآن است.

نوروزی با تاکید بر اینکه در بحث آموزش قرآن باید از اقدامات جزیره‌ای پرهیز کنیم، تصریح کرد: اگر همه اعتبارات قرآنی در این راستا تحت یک مجموعه قرار گیرند و هماهنگ و متناسب با هم تفکر واحدی داشته باشند قطعا علاوه بر درستی داوری‌ها سطح کیفی مسابقات بالا می‌رود.

مدیر کل اوقاف و امورخیریه استان قزوین با اشاره به ویژه برنامه شهادت حضرت زهرا(س) خاطرنشان کرد: با توجه به برگزاری سوگواره یاس نبوی در ۲ دوره متوالی در سال جاری از ۲۰ تا ۲۴ م اسفندماه نیز سازمان اوقاف متولی این برنامه شده که با حضور عاشقان و شیفتگان حضرت زهرا (س) برگزار می‌شود.

وی در ادامه افزود: اقدامات ستادی و مدیریتی و اجرایی در غالب ۳ ویژه برنامه شب شهادت ، صبح روز شهادت و همایش رهروان یاس نبوی که عصر روز شهادت و شام غریبان نیز از برنامه های اجرایی است.

این مسئول با اشاره به تبلیغ و ترویج وقف‌های فاطمی اذعان داشت: ایستگاه های همه واقف باشیم، غرفه خیمه های معرفت، برپایی ایستگاه‌های صلواتی، مسابقات فرهنگی، توزیع بروشورهای عفاف و حجاب در دستور کار قرار گرفته است.

نوروزی با اشاره به برگزاری طرح آرامش بهاری که از ۲۸ اسفندماه سال جاری آغاز و تا ۱۷ فروردین سال آینده ادامه دارد، توضیح داد: این طرح جهت  اسکان مسافران نوروزی و پذیرایی از آنان در مساجد شاخص و بقاع متبرکه استان به صورت شبانه‌روزی دایر است.

انتهای پیام/۱۰۰۳

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار