اجرای طرح کاروان نذر خون در ماه محرم و صفر/ آمار مراجعه کنندگان به سازمان انتقال خون رو به کاهش است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 76773
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۳
مدیر کل سازمان انتقال خون اعلام کرد:
شاخص : مدیر کل سازمان انتقال خون با اشاره به اجرای طرح کاروان نذر خون در ماه محرم و صفر گفت: در 6 ماه نخست سال جاری تعداد مراجعه کنندگان به سازمان انتقال خون کاهش یافته است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، نشست خبری مدیر کل سازمان انتقال خون صبح امروز با موضوع نذر خون در سالن اجتماعات سازمان انتقال خون برگزار شد.

محمدحسین برادران مدیر کل انتقال خون استان قزوین با اشاره به شعار سال این سازمان با موضوع “نذر خون، تصمیم آگاهانه، اهدای خون مسئولانه” اظهار کرد: با توجه به این‌که نیاز به خون هموطنان همیشه وجود دارد سازمان انتقال خون باید به گونه ای برنامه ریزی نماید که در طول سال خون لازم را ذخیره داشته باشد.

وی با بیان اینکه یک بار اهدای خون در طول سال کافی نیست، افزود: آقایان می‌توانند ۴ بار در سال و خانم ها ۳ با در سال خون اهدا کنند.

این مسئول در ادامه افزود: باتوجه فرارسیدن ایام عزاداری سید سالار شهیدان و استقبال شهروندان از این امر خداپسندانه، سازمان انتقال خون در مرکز شهر قزوین در روزهای تاسوعا و عاشورا از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب و در شهرستان تاکستان نیز از ساعت ۸ صبح تا ۲ و نیم بعدازظهر نیز  پذیرای عزاداران حسینی خواهد بود.

برادران با اشاره به  مناسبت‌های دستگاه‌های دولتی در طول سال گفت: معمولا با هماهنگی سازمان انتقال خون دستگاه‌های دولتی برای اهدای خون به سازمان انتقال خون  مراجعه می‌کنند، اما این مراجعات به گونه‌ای است که یک روز در هفته را به این کار اختصاص می‌دهند و با توجه به تداخل مناسبت‌ها در یک هفته با حجم بسیاری از مراجعه کنندگان مواجه هستیم و بنده از ادارات خواهشمندم که در طول هفته و در فواصل زمانی مختلف به سازمان انتقال خون مراجعه کنند.

مدیر کل انتقال خون در ادامه با اشاره به حضور پررنگ مردم در عزاداری‌های محرم و صفر ابراز کرد: ما استدعا داریم که در کنار مراسم عزاداری در مساجد، فریضه کاروان نذر خون نیز راه اندازی شود؛ چراکه اهدای خون هم امر خداپسندانه‌ای است و هم موجب ترویج فرهنگ اهدای خون در میان مردم می‌شود.

وی در ادامه افزود: عنوان فریضه کاروان نذر خون در مساجد در کنار مراسم عزاداری علاوه بر سلامت جامعه موجب پیشگیری از اعمال و شئوناتی که با فرهنگ عزاداری مطابقت ندارد(قمه‌زنی) می‌شود.

این مسئول با اشاره به ۲ مرکز انتقال خون در قزوین و تاکستان اضافه کرد: سازمان انتقال خون با توجه به مطالبات مردمی یک طرح سامانه سیار انتقال خون را با همکاری یک شرکت خصوصی در نظر گرفته است که با توجه به هماهنگی‌های استانداری و تامین تجهیزات راه‌اندازی می‌شود.

برادران در ادامه گفت:  طرح سامانه انتقال خون سیار به گونه ای برنامه ریزی شده است که در ۶ ماهه اول سال به صورت هر ماه در یک شهرستان باشد و در ۶ ماهه دوم نیز این طرح مجددا در شهرستان‌ها تکرار شود.

مدیر کل سازمان انتقال خون با اشاره به آمار استاندارد سازمان بهداشت اظهار کرد: در طول عمر از هر ۳ نفر، یک نفر به خون هموطن خود نیاز دارد و این نشان دهنده نیاز حجم زیادی از خون برای نجات انسان‌هاست.

برادران توضیح داد: در ۶ ماهه اول سال جاری ۲۰ هزار نفر مراجعه کننده به سازمان انتقال خون داشتیم که نسبت به سال گذشته که ۲۱ هزار مراجعه کننده داشتیم ۵ درصد کاهش داشته و از طرفی از تعداد مراجعه کنندگان ۱۶ هزار و ۱۰۰نفر خون‌گیری انجام شده اما در سال گذشته ۱۵ هزار و ۵۰۰ نفر خون گیری انجام شده و این نشان دهنده افزایش ۲ درصدی خون‌گیری نسبت به سال گذشته است.

این مسئول با بیان اینکه آمار مراجعه کنندگان رو به کاهش است، خاطرنشان کرد: تعداد خانم‌ها برای اهدای خون در ۶ ماهه اخیر ۶ درصد از افراد را تشکیل داده و این در حالی است که در سال گذشته ۳/۶ در صد از خانم‌ها خون اهدا کرده بودند و این مستلزم فرهنگ‌سازی خاص خود در نگرش غلط خانم‌ها به کم خونی است چراکه ما بعد از مراجعه بانوان‎ها به آن‌عها قرص آهن نیز می‌دهیم.

وی در رابطه مشکل پارکینگ برای اهدا کنندگان گفت: با توجه به مشکل پارکینگ و محدود بودن حیاط سازمان به عنوان پارکینگ موقت با همکاری شهرداری تا اول آذرماه پارکینگی در روبروی سازمان انتقال خون در اختیار ما قرار می‌گیرد.

این مسئول با اشاره به هزینه ۲۰۰ هزار تومانی برای فرآوری هر واحد خونی تصریح کرد: با توجه به اینکه قزوین یک شاهراه حیاتی برای سایر استان‌‌ها و وقوع تصادفات و نیاز بیماران به خون برای عمل جراحی یا ورود به اتاق عمل بنده از مجمع خیرین به خصوص مجمع خیرین سلامت خواهشمندم که در این امر خداپسندانه مار را یاری نمایند.

برادران در پایان گفت: کسانی که به هر دلیلی شرایط و توانایی اهدا خون را ندارد می‌توانند هزینه فرآوری خون را به حساب کمک‌های مردمی سازمان واریز کنند تا در این امر خیر شرکت کرده باشند.

شماره حساب کمک‌های مردمی سازمان انتقال خون ۲۳۴۲۳۲۱۰۸۳ حساب جام بانک ملت برای پرداخت هزینه‌های کمک‌های مردمی است.

انتهای پیام/۱۰۰۳/پ۱

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار