اجرای پروژه‌های عمرانی توسط بسیج با اعتبار ۷میلیاردتومان/ بسیج سازندگی پیشتاز محرومیت‌زدایی در قزوین - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 178188
تاریخ انتشار: ۵ آذر ۱۳۹۷ - ۲:۴۹
شاخص گزارش می‌دهد؛
شاخص : بسیج سازندگی همیشه در مسیر عزت و پیشرفت کشور و نظام گام برداشته و لحظه‌ای در این راستا کوتاهی ننموده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، بسیج به عنوان یکی از بزرگترین نهادهای کشور از ظرفیت‌های فراوانی برای حضور در عرصه‌های مختلف از جمله عمرانی و محرومیت زدایی برخوردار است و همواره با اجرای پروژه های عمرانی نسبت به رفع محرومیت اقدام کرده است.

بسیج سازندگی همیشه در مسیر عزت و پیشرفت کشور و نظام گام برداشته و لحظه‌ای در این راستا کوتاهی ننموده است.

در بسیاری از مناطق دورافتاده و صعب العبور که دسترسی نیروها و دستگاه های مختلف سخت است، این بسیج است که پیش قدم شده و در سخت ترین شرایط اقدام به خدمت رسانی می‌کند.

استان قزوین هم از این مسئله مستثنی نبوده و از ابتدای تاسیس بسیج سازندگی تا کنون بسیاری از پروژه های عمرانی توسط این نهاد مقدس به انجام رسیده است.

این پروژه ها علاوه بر عمران و آبادانی در زمینه اشتغال و تولید هم بسیار راه گشا بوده و نیروهای انسانی زیادی به واسطه حمایت‌های بسیج سازندگی مشغول به کار شده‌اند.

خبرنگار شاخص، برای معرفی برخی از پروژه های عمرانی که به تازگی توسط بسیج سازندگی استان در روستاها و مناطق محروم اجرا شده به مصاحبه با مصطفی قاسمی کارشناس فنی و اجرایی بسیج سازندگی استان قزوین پرداخت؛

وی اظهار کرد: سد کیخنان- آقابابا پروژه عظیمی است که در راستای رفع مشکلات کشاورزی روستای آقابابا در حال انجام است.

قاسمی افزود: پروژه احداث کانال، انتقال و مخزن ذخیره آب آقابابا-کیخنان دارای ۲ فاز مخزن؛ با حجم ۴۰۰ هزار متر مکعب و احداث کانال به طول ۵۷۰۰ متر است که فاز دوم ۳ ماه قبل به اتمام و افتتاح شد.

کارشناس فنی و اجرایی بسیج سازندگی استان قزوین خاطرنشان کرد: فاز دوم شامل ۵۷۰۰ متر احداث کانال ، ۵۳ عدد آبگیر، ۹ عدد دراپ، ۶ عدد پل ماشین رو در مسیر کانال، یک عدد سازه کالورت و یک عدد سازه سرزیر بوده که به اتمام رسیده است.

وی افزود: این سد از سرزیر شدن آب سد خاکی واقع در ۲ کیلومتری خط مرتضی آباد به روستای آقابابا تامین می شود به طوری که در فصل‌های پاییز و زمستان هرزآب روستای کیخنان در این مخزن ذخیره و در فصل بهار و تابستان در بخش کشاورزی روستای آقابابا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این مسئول با بیان اینکه فاز اول پروژه در حال انجام است، خاطرنشان کرد: کل مبلغ پیمان ۳ میلیارد و ۴۰۰ ملیون تومان است که لایه ژمومبرون نیز باید خریداری شود که اعتباری برای این لایه در نظر گرفته شده ۲ ملیارد و ۲۰۰میلیون تومان بوده که باتوجه به وضعیت تورم به طور حدودی به ۳ میلیارد و ۲۰۰ تومان رسیده است و فعلا خریداری نشده است.

کارشناس فنی و اجرایی بسیج سازندگی استان قزوین ابراز کرد: فاز اول شامل خود مخزن است تاکنون ۱۲۵ هزار مترمکعب عملیات خاک برداری داشتیم که بیش از ۹۰ درصد آن انجام شده است.

وی اضافه کرد: همچنین ۱۳۰ هزارمترمکعب عملیات خاک ریزی آن تا ۸۰ درصد انجام شده است که بعد از اتمام این مراحل بحث خرید ژئوممبران باقی می ماند که نیازمند تامین اعتبار است.

قاسمی تصریح کرد: اگر تامین اعتبار شود تا آخر سال جاری و قبل از سال جدید به این پروژه به اتمام و به بهره برداری خواهد رسید.

کارشناس فنی و اجرایی بسیج سازندگی استان عنوان کرد: طول کانال ۵ هزار و ۷۰۰ متر، دبی آن ۵۰۰ لیتر در ثانیه، عرض چپ کانال ۰٫۶ متر، ارتفاع کانال از ۰٫۵ تا۰٫۶ متر، شیب بدنه ۱/۱ شیب و طول مسیر ۰٫۶۵ تا ۱٫۹۵ درصد می باشد.

وی تشریح کرد: سد خاکی کیخنان توسط “پندام”؛ یکی از بهترین شرکت‌های مشاور کشوری از ابتدای کار تاکنون مدیریت شده و تمام استانداردهای سدسازی در آن لحاظ شده است.

وی افزود: بخشی از اعتبارات این پروژه ملی و بخشی از طریق دستگاه‌های اجرایی استان قزوین بخش دیگر نیز ازامکانات سپاه تامین شده است.

این مسئول اظهار کرد: تمام ابزار‌های این پروژه بومی و ایرانی است و سعی کردیم از امکانات خود منطقه استفاده کنیم.

قاسمی ابراز کرد: فقط بحث ژئوممبران به عنوان یک محفظه از جنس پلاستیک برای جلوگیری از نفوذ آب را به لایه‌های پایینی باقی مانده که از چند شرکت داخلی را بررسی کردیم تا بتوانیم آن را خریداری کنیم.

کارشناس فنی و اجرایی بسیج سازندگی استان خاطرنشان کرد: این مخزن شامل دو کانال ورودی و خروجی است و احداث کانال خروجی از مخزن باقی مانده که حدود ۲۲۰ متر است که اگر تا ماه آینده باتوجه به وضعیت جوی استارت بخورد به اتمام می‌رسد.

وی بیان کرد: از تیرماه سال ۹۵ اجرای این کار کلید خورد که بنا بود ۲۴ ماهه به اتمام برسد که باتوجه به شرایط اقتصادی و بازه تامین اعتبار، روند طولانی تر شد.

قاسمی اضافه کرد: این مخزن می‌تواند زیرساخت مناسب را برای کارهای ورزشی، پرورش ماهی و گردشگری ایجاد کند و همچنین زمینه ای برای ایجاد اشتغال جوانان روستایی باشد اما تاکنون برنامه ریزی انجام نشده است.

ویاظهار کرد: پروژه روکش و آسفالت روستاهای شهرآباد، شهرستان، خاکشان و محمودیان در بخش بشاریات از توابع شهرستان آبیک نیز پروژه دیگری است که به علت وضعیت نامناسب راه‌های مواصلاتی در حال انجام است.

وی افزود: محورهای شهرستان و شهرآباد به طور کلی ۸ هزار و ۶۸۰ متر به عرض ۶٫۱ متر در دولایه رگلاژی و روکش آسفالت بوده که از سه راه کارخانه قند آغاز و تا ابتدای روستای شهرآباد به طور صددرصد به اتمام رسید و سه ماه پیش با حضور مدیر کل راه و شهرسازی افتتاح شد.

این مسئول تشریح کرد: محور روستای محمودیان به طول ۱۸۰۰ متر به عرض ۶ متر است که لایه رگلاژی آن به اتمام رسیده ولایه روکش آسفالت آن باقی مانده است.

قاسمی عنوان کرد: ضخامت لایه‌های رگلاژی با توجه به چاله های راه به طور میانگین ۴ سانتی متری انجام شده است.

کارشناس فنی و اجرایی بسیج سازندگی استان قزوین ادامه داد: محور روستای خاکشان ۳ هزار و ۸۰۰ متر و به عرض ۶ متر بود که لایه رگلاژی آن انجام شده و تنها لایه روکش آسفالت آن باقی مانده است.

وی با بیان اینکه تنها ۵ کیلومتر دیگر نیازمند روکش آسفالت است، افزود: جمعا بیش از ۱۴ هزار متر مکعب بهسازی شده که تاکنون ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان اختصاص یافته که اگر ۱ و نیم میلیارد تومان تامین اعتبار شود بحث روکش محمودیان و خاکشان نیز به اتمام می رسد.

این مسئول در خصوص آبرسانی روستای گرکین اظهار کرد: آبرسانی روستای گرکین شامل اجرای مخزن ۱۰۰ مترمکعبی، حفاری جهت جدارگذاری از پمپاژ به سمت مخزن، بهسازی چشمه عظیم روستا بود که این به اتمام رسیده است.

وی اضافه کرد: خط انتقال، مخزن، چاه به اتمام رسیده و در مرحله نصب وسایل و ابراز برقی نظیر پمپ باقی مانده که در حال نصب است.

کارشناس فنی و اجرایی بسیج سازندگی خاطرنشان کرد: تاکنون ۲۵۰ میلیون تومان برای این پروژه هزینه شده و در حال اتمام است.

قاسمی در خصوص آخرین پروژه انجام شده اظهار کرد: آبرسانی روستای شیرازک شامل مخزن ۳۰۰ متر مکعبی و اجرای لوله گذاری به متراژ ۴ هزار متر از مخزن تا روستا که در حال اجراست.

این مسئول با بیان اینکه این پروژه مشکل آب ۲ روستای آشتجین و شیرازک را مرتفع می‌کند، ابراز کرد: فاز مخزن به تمام رسیده اما لوله گذاری و ایجاد جایگاه پمپاژ در حال اجراست.

قاسمی ابراز کرد: برای این پروژه ۸۰۰ میلیون تومان اعتبار مصوب شده که تاکنون ۴۰۰ میلیون تومان محقق شده است.

وی با بیان اینکه احداث پروژه از سال ۹۶ آغاز شده است، گفت: برای ادامه پروژه به ۶۰۰ میلیون تومان اعتبار نیاز داریم.

انتهای پیام/ ۱۰۰۳

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار