وضعیت محیط زیست در قزوین بحرانی است
کد خبر: 104525
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۳
فعال محیط زیست عنوان کرد:
شاخص : یک فعال محیط زیست گفت: هم‌اکنون با یکی از فجیع‌ترین فرونشست‌ها در دشت قزوین روبرو هستیم که به کانون ریزگرد تبدیل شده و به واسطه این ریزگردها، هوا آغشته به ذرات معلقی است که انواع سموم در آن وجود دارد.

به گزارش شاخص‌نیوز، به مناسبت روز جهانی محیط زیست، از ۱۵ تا ۲۱خرداد ماه به عنوان هفته محیط زیست در ایران نامگذاری شده است.
هدف از این نامگذاری، افزایش آگاهی مردم برای حفظ محیط زیست و ترغیب مسئولان به اتخاذ تدابیری برای مقابله با تخریب محیط زیست و گونه‌های زیستی‌جانوری است.
توجه به مقوله محیط زیست و اهمیت آن در زندگی امری است که نمی‌توان به سادگی از کنار آن گذر کرد زیرا نخستین چیزی که برای بقای نسل به ذهن می‌رسد، محیط زیستی سالم و بی‌خطر برای زندگی است.
محمد اله‌موتی، فعال محیط زیست در استان در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین با اشاره به اهمیت حفظ محیط زیست اظهار کرد: با توجه به رشد روزافزون آلودگی و تخریب محیط زیست ضروری است تا همه طرح‌های عمرانی پیش از اجرای طرح، پیوست محیط زیستی داشته و کارشناس محیط زیست آنها را مورد بررسی قرار دهد چراکه با شروع طرح‌ها امکان متوقف کردن آن از سوی محیط زیست وجود ندارد.


لزوم آموزش و فرهنگ‌سازی برای حفاظت از محیط زیست
وی با اشاره به تهدیدات زیست محیطی استان افزود: وضعیت محیط زیست در سراسر کشور با شرایط بحرانی مواجه است و استان قزوین نیز از این امر مستثنی نیست.
این فعال محیط زیست خاطرنشان کرد: هم‌اکنون با یکی از فجیع‌ترین فرونشست‌ها در دشت قزوین روبرو هستیم که به کانون ریزگرد تبدیل شده و به واسطه این ریزگردها، هوا آغشته به ذرات معلقی است که انواع سموم در آن وجود دارد.
وی ادامه داد: این سموم نیز به واسطه زباله‌هایی تولید شده که مردم در فضای طبیعت رها کرده‌اند البته خوشبختانه در سیستم دولتی جریانی وجود دارد که در موضوع پسماند قویتر از حوزه‌های دیگر محیط زیستی وارد شده است.
اله‌موتی با اشاره به لزوم آموزش و فرهنگ‌سازی برای حفاظت از محیط زیست تصریح کرد: نباید به واسطه پول‌زا بودن روند تفکیک زباله‌ها، مردم را تشویق به تولید بیشتر زباله کرد و این هشدار به مردم قزوین داده شود که حجم بالای زباله برای هیچ استانی مایه افتخار نیست.


استفاده از توان نهادهای غیردولتی برای تشویق مردم به تولید زباله کمتر
وی با اشاره به اهمیت آموزش تفکیک زباله‌ها به شهروندان بیان کرد: ضروری است تا با افزایش اطلاعات و آگاهی مردم، از توان نهادهای غیردولتی برای تشویق مردم به تولید زباله کمتر استفاده کرد.
این فعال محیط زیست بیان کرد: با توجه به اینکه نخستین خیابان کشور در قزوین احداث شده بنابراین استان قزوین باید در حوزه حمل و نقل شهری و همچنین حوزه خدمات شهری و اجتماعی در صدر قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه هر اتوبوس واحد، بیش از ۲۰۰ برابر خودروی شخصی در حال آلوده کردن محیط زیست است، تاکید کرد: امروز باید با توجه به علم روز دنیا از فناوری‌های جدید در سیستم حمل و نقل بهره بگیریم.
اله‌موتی یکی از مشکلات در حوزه کم آبی را احداث چاه‌های غیرمجاز در دشت قزوین عنوان کرد و گفت: بحث منابع آبی از نگرانی‌های مهم استان است و با وجود اینکه درباره کمبود آب دشت قزوین جلسات زیادی برگزار شده اما در عمل اقدام تاثیرگذاری در این حوزه انجام نشده است.


طرح احداث کارخانه فولاد در قزوین از بزرگترین فاجعه زیست محیطی است
این فعال محیط زیست کارخانه سیمان و نیروگاه شهید رجایی را تهدیدات بزرگی برای محیط زیست استان برشمرد و گفت: طرح احداث کارخانه فولاد در قزوین نیز از بزرگترین فاجعه محیط زیستی است که زمینه اعتراض سازمان‌های مردم نهاد را فراهم کرده است.
اله‌موتی ادامه داد: در شرایطی که به واسطه بحران شدید آب در حال از دست دادن دشت قزوین هستیم چرا باید به سمت راه اندازی آب برترین صنایع کشور حرکت کرده و با تامین آب برای آن به هر قیمتی بخواهیم برای هزار و ۵۰۰ نفر اشتغال ایجاد کنیم.


۱۰ رودخانه شاهرود هم کفاف دشت قزوین را نخواهد داد
وی افزود: البته گفته شده قسمتی از آب مورد نیاز این کارخانه از پساب شهری تامین می‌شود اما منابع آبی ما محدود و این طرح ریسک بزرگی است.
این فعال محیط زیست ادامه داد: باید مانع از احداث کارخانه فولاد در استان شد زیرا در این صورت قزوین تبدیل به یک مکان غیرقابل سکونت شده و مردم به ناچار مجبور به مهاجرت می‌شوند.
وی با اشاره به طرح سدسازی برای ذخیره سازی آب در استان بیان کرد: طرحی برای سدسازی درحال اجراست اما سدسازی در این منطقه یک اشتباه مهلک محیط زیستی است، زیرا بخش اعظم زندگی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد چراکه امروز ۱۰ رودخانه شاهرود هم کفاف دشت قزوین را نخواهد داد.
انتهای پیام/

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار