ایران جانبی

» احداث گلخانه موجب اشتغال 24نفر شد/ «جهش تولید» با سرمایه اندک و اراده قوی محقق می‌شود
کد خبر: 209666
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۲:۰۴
کارآفرین قزوینی در مصاحبه با شاخص:
شاخص : کارآفرین قزوینی گفت: اگر پشت هر کاری فکر و برنامه‌ریزی باشد حتی با سرمایه اندک هم می‌توان موقعیت شغلی و درآمد مناسب ایجاد کرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، ایران به دلیل دارا بودن اقلیم چهار فصل یکی از 10 تولیدکننده بزرگ گل و گیاه در جهان به شمار می‌آید. گرچه ضعف‌های صادراتی باعث شده که درآمد فروش گل ایران به کشورهای خارجی، تنها به اندازه یک پنجم توان واقعی کشورمان باشد، اما پتانسیل‌های تولید گل در کشور به اندازه‌ای بوده است که خارجی‌ها نتوانند از آن چشم پوشی کنند.

امروزه مردم برای رهایی از فضای خسته‌کننده و سرسام آور زندگی شهری، استقبال خوبی از گل و گیاه دارند؛ به طوری که حتی در آپارتمان‌های کوچک هم حتما فضای محدودی را برای گل‌های آپارتمانی اختصاص می‌دهند. از این رو بازار فروش گل و گیاه همچنان داغ داغ است. غیر ممکن است عابری از کنار گلدان‌های زیبا عبور کند و دل به این گلدان‌ها نسپرد و غالبا هم به خرید ختم می‌شود.

باتوجه به رونق و تقاضای جامعه برای مصرف گل و گیاه نیز افراد زیادی به این شغل روی آوردند و شاهد احداث گلخانه‌های کوچک و بزرگ تولید گل و گیاه در سطح کشور هستیم که می‌تواند ظرفیت مناسبی برای اشتغال و تولید و حتی جذب گردشگر و صادرات باشد.

روز گل و گیاه را بهانه‌ای مناسب دانستیم تا دقایقی را برای آشنایی با این حرفه نیز گفت‌وگویی را با یکی از گلخانه‌داران و تولیدکنندگان این محصول در قزوین بپردازیم؛ محمد مقدسی، جوان 37 ساله قزوینی است که با تاسیس گلخانه تولید گل و گیاه برای 24 نفر دیگر هم اشتغال‌زایی کرده است.

_از چه سالی شروع به کار کردید؟

از ابتدا به گل و گیاه علاقه داشتم و 10 سال است که در این حیطه مشغول به کار هستم. از سال 90 به صورت شراکتی در کرج به کار گل و گیاه مشغول بودم اما بنا به مشکلاتی که پیش آمد نیز سه سال است که به طور مستقل، گلخانه‌ای را افتتاح کرده‌ام.

_انگیزه شما برای ورود به این کسب و کار چه بود؟

از ابتدا به گل و گیاه علاقه داشتم و همچنین با توکل به خدا در این مسیر قدم گذاشتم تا بتوانم برای خود، خانواده و چند نفر دیگر موقعیت شغلی ایجاد کنم.

_آیا در این مسیر خانواده هم شما را همراهی کردند؟

قطعا اگر همراهی خانواده و دعای خیر آن‌ها نبود نمی‌توانستم در کارم موفق شوم.

_این گلخانه در چه موقعیت مکانی و با چه مساحتی قرار دارد؟

گلخانه‌ام را در روستای حصارخروان و با مساحت 300 متر احداث کرده‌ام که امیدوارم بتوانم گسترش دهم.

_با چه سرمایه‌ای شروع به کار کردید؟

سرمایه اولیه‌ام تقریبا 20 میلیون تومان بود؛ به جوانان امروز توصیه می‌کنم اگر پشت هر کاری فکر و برنامه‌ریزی باشد حتی با سرمایه اندک هم می‌توان موقعیت شغلی و درآمد مناسب ایجاد کرد.

_چند نفر در این گلخانه مشغول به کار هستند؟

به طور مستقیم 4 نفر و غیرمستقیم 20 نفر در این گلخانه همکاری می‌کنند که برای آن‌ها هم منبع درآمد شده است.

_اکنون در کار خود موفق هستید؟آینده خود را چطور می‌بینید؟

بله، از کار خود راضی هستم و با کمک خداوند، قصد دارم مساحت این گلخانه را افزایش دهم و بتوانم افراد بیشتری را مشغول به کار کنم.

_ آیا از درآمد این شغل راضی هستید؟

بله، از درآمد این شغل راضی هستم و به نظرم اگر برای کاری که انجام می‌دهیم، انگیزه و برنامه‌ریزی درست داشته باشیم نیز قطعا موفق خواهیم شد.

_آیا به شهرهای دیگر هم گل و گیاه صادر می‌کنید؟

به همه شهرهای کشور قابلیت ارسال گل و گیاه را داریم و پذیرای مشتریان هستیم.

_ در این گلخانه چه نوع گل‌هایی تولید می‌شود؟

انواع گل‌های زینتی، آپارتمانی، کاکتوس، انواع خاک برگ، گلدان و کودهای تقویتی را تولید می‌کنیم و درواقع تنوع محصولات ما مناسب تقاضای مشتریان است.

_از حس و حال این کار برایمان بگویید.

کار در حیطه گل و گیاه بسیار باعث نشاط و شادابی می‌شود و هر روز که به گلخانه می‌روم، احساس شادابی و سرزنده بودن گل‌ها به من هم منتقل می‌شود.

_انتظارات شما به عنوان یک تولیدکننده از مسئولین چیست؟

از مسئولین درخواست دارم زمانی که افرادی همانند من برای اشتغال‌زایی دست به کار می‌شوند، آن‌ها را حمایت کنند و برای تسهیل روند اخذ مجوزهای مربوط به کارآفرینان تدبیری بیندیشند.

انتهای پیام/ 1700

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار