احشام اهلی ناقلین اصلی طاعون نشخوارکنندگان کوچک/طاعون حیات وحش قزوین را تهدید می‌کند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 76776
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۴ - ۸:۴۴
سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست قزوین:
شاخص : سرپرست اداره کل محیط زیست با اشاره به احتمال شیوع طاعون در حیات وحش قزوین گفت: حیوانات اهلی ناقل اصلی این بیماری هستند که بوسیله مصرف مشترک آب‌های طبیعت سبب بیماری حیوانات حیات وحش می شوند.

سیاوش شمسی‌پور سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست صبح امروز در گفتگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، در رابطه با شیوع بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک (ppr) گفت: طی چند روز اخیر شاهد تلفات حیوانات وحشی بر اثر این بیماری درمنطقه یرک بودیم.

وی با اشاره به این‌که در استان‌های دیگر همچون مرکزی، زنجان و البرز هم شیوع این بیماری وجود دارد، ابراز کرد: به علت هم مرز بودن استان البرز با قزوین و همسایگی منطقه یرک با طالقان احتمال انتقال بیماری از این استان می‌رود.

شمسی‌پور با بیان این‌که این احتمالات نمی‌تواند قطعی باشد ادامه داد: بعد از مشاهده این مشکل طی همکاری با اداره دامپزشکی اقداماتی برای ضدعفونی کردن آب شرب دام و واکسیناسیون احشام اهلی انجام شد.

سرپرست اداره کل محیط زیست در مورد نوع شیوع بیماری توضیح داد: حیوانات اهلی ناقل این بیماری هستند که ممکن است به علت شرب آب‌های موجود در طبیعت توسط آنها این بیماری به حیوانات حیات وحش منتقل شده باشد.

وی افزود: احشام اهلی به هیچ وجه به این بیماری مبتلا نخواهند شد و فقط ناقل آن هستند و در این صورت هیچ جای نگرانی برای انتقال بیماری از حیوان به انسان وجود ندارد.

شمسی‌پور با اعلام این‌که کنترل بیماری در حیات وحش بسیار سخت می‌باشد، اظهار کرد: اکیپ ۲۵ نفره‌ای برای شناسایی و مقابله با این بیماری به منطقه اعزام شده‌اند که مجهز به دستگاه سم‌پاش، GPS و تجهیزات کامل هستند.

سرپرست اداره کل محیط زیست در خصوص عملکرد اکیپ ۲۵ نفره گفت: این مامورین طی پایش منطقه در صورت مشاهده لاشه حیوانات اقدام به سوزاندن آن و سم‌پاشی محل می‌کنند و در پایان هر روز موظف به ارائه گزارش عملکرد خود هستند.

شمسی‌پور در پایان تاکید کرد: پایش تیم اعزامی تا مشخص شدن علت اصلی شیوع بیماری و شناسایی مناطق مبتلا ادامه خواهد داشت و خبرهای قطعی در مورد این مسئله در روزهای آینده اعلام خواهد شد.

انتهای پیام/۱۳۰۰ / ت۱

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار