Iranjb.ir

احشام اهلی ناقلین اصلی طاعون نشخوارکنندگان کوچک/طاعون حیات وحش قزوین را تهدید می‌کند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 76776
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۴ - ۸:۴۴
سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست قزوین:
شاخص : سرپرست اداره کل محیط زیست با اشاره به احتمال شیوع طاعون در حیات وحش قزوین گفت: حیوانات اهلی ناقل اصلی این بیماری هستند که بوسیله مصرف مشترک آب‌های طبیعت سبب بیماری حیوانات حیات وحش می شوند.
IMG_0162

سیاوش شمسی‌پور سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست صبح امروز در گفتگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، در رابطه با شیوع بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک (ppr) گفت: طی چند روز اخیر شاهد تلفات حیوانات وحشی بر اثر این بیماری درمنطقه یرک بودیم.

وی با اشاره به این‌که در استان‌های دیگر همچون مرکزی، زنجان و البرز هم شیوع این بیماری وجود دارد، ابراز کرد: به علت هم مرز بودن استان البرز با قزوین و همسایگی منطقه یرک با طالقان احتمال انتقال بیماری از این استان می‌رود.

شمسی‌پور با بیان این‌که این احتمالات نمی‌تواند قطعی باشد ادامه داد: بعد از مشاهده این مشکل طی همکاری با اداره دامپزشکی اقداماتی برای ضدعفونی کردن آب شرب دام و واکسیناسیون احشام اهلی انجام شد.

سرپرست اداره کل محیط زیست در مورد نوع شیوع بیماری توضیح داد: حیوانات اهلی ناقل این بیماری هستند که ممکن است به علت شرب آب‌های موجود در طبیعت توسط آنها این بیماری به حیوانات حیات وحش منتقل شده باشد.

وی افزود: احشام اهلی به هیچ وجه به این بیماری مبتلا نخواهند شد و فقط ناقل آن هستند و در این صورت هیچ جای نگرانی برای انتقال بیماری از حیوان به انسان وجود ندارد.

شمسی‌پور با اعلام این‌که کنترل بیماری در حیات وحش بسیار سخت می‌باشد، اظهار کرد: اکیپ ۲۵ نفره‌ای برای شناسایی و مقابله با این بیماری به منطقه اعزام شده‌اند که مجهز به دستگاه سم‌پاش، GPS و تجهیزات کامل هستند.

سرپرست اداره کل محیط زیست در خصوص عملکرد اکیپ ۲۵ نفره گفت: این مامورین طی پایش منطقه در صورت مشاهده لاشه حیوانات اقدام به سوزاندن آن و سم‌پاشی محل می‌کنند و در پایان هر روز موظف به ارائه گزارش عملکرد خود هستند.

شمسی‌پور در پایان تاکید کرد: پایش تیم اعزامی تا مشخص شدن علت اصلی شیوع بیماری و شناسایی مناطق مبتلا ادامه خواهد داشت و خبرهای قطعی در مورد این مسئله در روزهای آینده اعلام خواهد شد.

انتهای پیام/۱۳۰۰ / ت۱

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

آخرین اخبار