احمد ابوالغیط: تصمیم آمریکا درباره قدس باطل است/اسرائیل هیچ حاکمیتی بر این سرزمین ندارد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 152929
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۷
شاخص : نشست اضطراری وزرای امور خارجه عرب با هدف بررسی اوضاع قدس اشغالی برگزار شد.

به گزارش شاخص نیوز؛ شبکه تلویزیونی العربیه به نقل از اتحادیه عرب اعلام کرد، تدابیر یکجانبه (درباره قدس) که با هدف تحمیل شرایط جدید بر این منطقه صورت می‌پذیرد، بیهوده و بی اساس است.

این اتحادیه هشدار داد اقدام آمریکا درباره قدس اقدام خطرناکی است که نمی‌توان در برابر آن سکوت کرد.

احمد ابوالغیط دبیر کل اتحادیه عرب در سخنان خود در نشست ویژه وزرای امور خارجه عرب در قاهره گفت: تصمیم دولت آمریکا مردود است و این تصمیم با هیچ دستاویز و منطقی قابل توجیه نیست.

دبیر کل اتحادیه عرب افزود: تصمیم آمریکا درباره قدس باطل است و هر تدبیری که بر اساس این تصمیم اتخاذ شود باطل خواهد بود. قدس سرزمین اشغالی است و اسرائیل هیچ حاکمیتی بر این سرزمین ندارد. تصمیم آمریکا موجب می‌شود تا کشور‌های عربی در روند صلح منطقه تجدید نظر کنند. واکنش به تصمیم ترامپ باید به رسمیت شناختن کشور فلسطین به پایتختی قدس باشد.

دبیر کل اتحادیه عرب با بیان اینکه هر نوع پیامد تصمیم ترامپ بر عهده دولت آمریکا و مقامات اشغالگر است، افزود: از محافل بین المللی می‌خواهم تصمیم ترامپ را مردود بدانند و کشور فلسطین به پایتختی شرق قدس را به رسمیت بشناسند.

او ادامه داد تصمیم دولت آمریکا در واقع تلاش برای مشروعیت بخشی به اشغالگری، بی توجهی به قانون بین المللی و نادیده انگاشتن اصول عدالت است. این تصمیم نقش آمریکا را در روند صلح منطقه با علامت استفهام روبرو می‌کند. تصمیم ترامپ تصمیمی مردود و سخیف است و به هیچ وجه نمی‌توان آن را پذیرفت.

وزیر خارجه جیبوتی که ریاست دوره‌ای اتحادیه عرب را به عهده دارد، در نشست فوق العاده وزرای خارجه این اتحادیه گفت: تصمیمات یکجانبه واشنگتن را در مورد شهر قدس رد می‌کنیم. تصمیم آمریکا در مورد قدس تجاوزی آشکار است که نمی‌توان در مقابل آن سکوت کرد.

وزیر خارجه مصر در این نشست گفت: تصمیم ترامپ در مورد قدس مخالف قوانین بین المللی است. این اقدام آمریکا زنگ خطری است که منطقه را بر لبه انفجار قرار می‌دهد.

ریاض المالکی وزیر خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین در نشست قاهره تاکید کرد: قاطعانه اقدام ترامپ را رد می‌کنیم. آمریکا با این اقدام به مذاکرات سازش بین فلسطین و اسرائیل پایان داده است.

ایمن الصفدی وزیر خارجه اردن در این نشست خاطرنشان کرد: ثبات و امنیت زمانی در منطقه برقرار می‌شود که مردم فلسطین آن را احساس کنند.

عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان گفت: از دولت آمریکا می‌خواهیم از تصمیم خود در مورد قدس منصرف شود.

ناصر بوریطه وزیر خارجه مغرب نیز گفت: اقدام آمریکا منطقه را به سوی بحران، تنش و بن بست بیشتر پیش می‌برد.

عبدالقاهر مساهل وزیر خارجه الجزائر در نشست فوق العاده وزرای خارجه اتحادیه عرب گفت: بر ضرورت عمل جدی در راستای مقابله با تصمیم واشنگتن تأکید می‌کنیم.

وزیر خارجه کویت در نشست فوق العاده قاهره اعلام کرد: خواهان تبلور واکنش یکپارچه کشور‌های عربی به تصمیم واشنگتن هستیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار