احیاء هنر پرده‌خوانی در ایام نوروز ۹۵ / اجرای طرح‌های گردشگری در قزوین - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 96443
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۴ - ۷:۰۵
دبیر ستاد اجرایی طرح‌های نوروزی در قزوین خبر داد:
شاخص : دبیر ستاد نوروزی با اشاره به اینکه 13 موزه برای ایام نوروز آماده ارائه خدمات به گردشگران است، گفت: هنر پرده‌خوانی که در سال‌های اخیر به فراموشی سپرده شده در مجموعه دولتخانه صفوی در معرض دید قرار می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، محمدعلی حضرتی‌ها دبیر ستاد اجرایی طرح‌های نوروزی در نشست خبری اصحاب رسانه و مراسم با اشاره به اینکه مستند دولتخانه صفوی در هفته اول سال جدید رو نمایی خواهد شد، اظهار کرد: مجموعه مستندهای “مینو شهر” به منظور معرفی بناهای تاریخی استان قزوین طراحی شده که در این مرحله به معرفی مسجد مدرسه حیدریه پرداخته است.

وی با بیان اینکه مدیریت مجموعه دولتخانه به یکی از تشکل‌های خصوصی واگذار شده است، افزود: ۳۲ بنا در شهر قزوین با حضور راهنمایان گردشگری معرفی خواهد شد و در اکثر آنها کارگاه های زنده صنایع دستی وجود دارد.

حضرتی‌ها در ادامه گفت: سفال‌گری، موج بافی، آینه کاری، معرق چوب، تراش شیشه، گره چینی و تراش سنگ‌های سنتی از جمله هنرهایی است که در این نمایشگاه‌ها ارائه می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی استان قزوین با اشاره به اینکه در مدرسه سردار نمایشگاه عکس و سکه دوزی لباس‌های سنتی برقرار است، اعلام کرد: در حسینیه امینی‌ها قلم زنی و زربافی به صورت زنده به نمایش گذاشته می‌شود.

این مسئول با بیان اینکه در نوروز امسال ۱۳ موزه برای بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده است، عنوان کرد: موزه‌های خوشنویسی چهلستون، باغستان، مردم شناسی، شهدا، عاشورائیان، آموزش و فرهنگ، اهدایی دکتر صالحی در شهر قزوین و موزه تنوع زیستی در شهر محمدیه پذیرای حضور بازدیدکنندگان هستند.

حضرتی‌ها اضافه کرد: هنر پرده‌خوانی که در سال‌های اخیر به فراموشی سپرده شده در مجموعه دولتخانه صفوی در معرض دید قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: کلکسیونی از دوربین‌های قدیمی، نمایشگاهی از دوره قاجار و عکس‌های هوایی سال ۳۵تا ۴۵ هجری شمسی در سایت عالی قاپو معرفی و در مستند دولتخانه صفوی اکران می‌شود.

 دبیر ستاد اجرایی طرح‌های نوروزی با بیان اینکه مستند حیدریه طی ایام نوروز در آمفی تئاتر مدرسه حیدریه به نمایش گذاشته می‌شود، خاطرنشان کرد: اجرای ورزش‌های باستان، کارگاه تاریخ شفاهی، کافه مطبوعات و برگزاری  نمایشگاه‌های صنایع دستی در کلیه شهرستان‌های استان از دیگر برنامه‌های اجرایی است.

وی با اشاره به اینکه ۱۲ مسیر پیاده رو برای شهر قزوین به عنوان پیاده روهای میراثی در نظر گرفته شده است تصریح کرد: با توجه به شعار سال ” قزوین را پیاده طی کنیم” بهتر است از این ظزفیت استفاده کرده تا بتوانیم به اهداف صنعت گردشگری دست یابیم.

انتهای پیام/پ۱/ح

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار