اختصاص رتبه دوم کشت زیتون کشور به قزوین
کد خبر: 112298
تاریخ انتشار: ۱۰ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۶
مدیر جهاد کشاورزی قزوین خبر داد:
شاخص : مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قزوین گفت: بخش طارم سفلی رتبه دوم تولید زیتون را در کشور به خود اختصاص داده است.

عباس علیخانی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، از آغاز برداشت زیتون در طارم سفلی خبر داد و اظهار کرد: سطح کل باغات بارور زیتون این شهرستان حدود ۶ هزار هکتار و سطح باغات غیر بارور ۲ هزار و ۸۰۰ هکتار است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قزوین تصریح کرد: بخش طارم سفلی یکی از مهمترین بخش‌های شهرستان در تولید محصولات باغی و زراعی است که رتبه دوم تولید زیتون را در کشور به خود اختصاص داده است.

این مسئول خاطرنشان کرد: برداشت زیتون رقم ماری از سطح باغات بارور بخش طارم سفلی آغاز شده و برداشت زیتون سبز تا اواسط مهر ماه و برداشت زیتون روغنی تا اواخر آذر ماه ادامه دارد.

علیخانی با بیان اینکه درخت زیتون از سال سوم محصول تولید می‌کند، گفت: معمولا درختان زیتون از سن ۶ تا ۷ سالگی به باردهی اقتصادی می رسد.

وی ادامه داد: در فرایند رسیدن میوه زیتون، علاوه بر تغییر در ترکیبات مواد تشکیل دهنده میوه، ترکیبات روغنی رنگ پوست میوه و گوشت آن دچار تغییراتی می شود.

این مسئول اعلام کرد: ۵ کارخانه فرآوری زیتون با ظرفیت ۲هزار و ۴۷۵ تن در سال برای تولید روغن و کنسرو زیتون و ۶ کارخانه در امر بسته بندی در بخش طارم سفلی فعال هستند.

وی یادآور شد: طرح ملی اصلاح و توسعه باغات زیتون در سال زراعی ۹۵-۹۴ با انتخاب پنج هزار اصله از درختان زیتون روستای قوشچی بخش طارم سفلی آغاز شده بود.

انتهای پیام/ ۱۰۰۰/پ۲/ح

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار