ایران جانبی

اختصاص ۱۲میلیاردتومان اعتبار ویژه خسارات ناشی از سیل - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 189521
تاریخ انتشار: ۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۴:۳۰
معاون عمرانی استانداری قزوین خبر داد:
شاخص : معاون عمرانی استانداری قزوین گفت:۱۲ میلیارد تومان اعتبار برای خسارات ناشی از سیل در نظر گرفته شده بود که تاکنون ۶ میلیارد تومان تخصیص داده شده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، علی فرخزاد در کارگروه سیلاب استان قزوین که امروز در سالن اجتماعات استانداری برگزار شد، اظهار کرد: بر اساس دستور استاندار به عنوان رییس شورای برنامه‌ریزی استان بنا شد تا تخصیص اعتبارات در پیشگیری و بازسازی خسارت ناشی از سیل در اولویت قرار گیرد.

وی افزود: براساس مصوبات جلسه گذشته برای جلوگیری از ساخت و سازها در شورای حفظ حقوقی بیت‌المال پیگیری‌هایی صورت گرفت و بنا شد دستگاه قضایی نیز در جهت تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز در بستر رودخانه‌ها حمایت لازم را داشته باشد.

این مسئول بیان کرد: بازدید و بررسی‌هایی از پروژه‌هایی که در بستر رودخانه‌ها بودند صورت گرفت که تاکنون ۲ شهرستان البرز و آبیک را بازدید کردیم و مابقی شهرستان‌ها طی گزارشی به شورای برنامه‌ریزی استان ارائه خواهد شد.

معاون عمرانی استانداری قزوین گفت: بیشترین مسائلی که در نتایج بازدید از سطح شهرستان‌ها داشتیم، مسدود شدن آبراه‌هایی بود که در تاسیسات زیربنایی، عبور تاسیسات زیربنایی در دهانه پل‌ها و یا دستکاری در بستر رودخانه‌ها بود.

وی ادامه داد: ۱۲ میلیارد تومان اعتبار برای خسارات ناشی از سیل در نظر گرفته شده بود که تاکنون ۶ میلیارد تومان تخصیص داده شده است.

این مسئول اضافه کرد: این اعتبارات برای افرادی که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند و کشاورزی آنان خسارت دیده پرداخت شده است و مابقی خسارات به عنوان پروژه‌های عمومی در مناطق سیل زده اعمال می‌شود.

سیل ۲۴۰ میلیارد تومان به استان خسارت زد

قدرت الله مهدیخانی در ادامه اظهار کرد: باتوجه به میزان بارش‌هایی که در اوایل سال جاری داشتیم با مدیریت درست و اقدامات به موفع دستگاه‌ها توانستیم از خسارات قابل توجه در این بخش جلوگیری کنیم.

وی افزود: بر اثر جاری شدن سیل بیش از ۲۴۰ میلیارد تومان به مزارع، باغات و تأسیسات زیربنایی در مناطق شهری و روستایی استان خسارت وارد شد.

مدیرکل مدیریت بحران استان قزوین گفت: بر اساس بازدیدهایی که صورت گرفت بسیاری از خسارت‌ها ناشی از تجاوز به حریم رودخانه‌ها و بی توجهی به قوانین بود که در این راستا ۴۰۰ مورد تصرف غیر قانونی در حریم رودخانه‌ها توسط شرکت آب منطقه‌ای و ۵۰۰ مورد تصرف توسط سازمان جهاد کشاورزی شناسایی شد.

در ادامه احمد پور فرماندار آبیک اظهار کرد: گزارشاتی که در خصوص حوادث و بحران ها اعلام می‌شود باید مبنای علمی داشته باشد تا  ارگان‌هایی را که آماده باش می‌دهیم کارایی داشته باشند در غیر اینصورت ممکن است برای دفعات بعد جدیتی وجود نداشته باشد.

وی افزود: پروژه‌های دولتی و شهرداری‌ها به ویژه در حوزه  پل‌ها در زمان سیلاب پاسخگوی حجم آب نبودند و مشکلات خاصی را ایجاد کردند که ضرورت دارد به موضوع پل‌ها به ویژه در راه‌های روستایی پرداخته شود .

خسارت ۱۸ میلیاردی ناشی از سیلاب درشهرستان آبیک

این مسئول ابراز کرد: از منابع طبیعی جهاد کشاورزی و امور آب درخواست داریم با تصرفات غیرقانونی که در حریم رودخانه‌ها رخ داده به صورت قانونی برخورد کنند چون بسیاری از خسارت‌هایی که وارد می‌شود به دلیل مسدود بودن مسیل‌ها است.

احمدپور ابراز کرد: آمار تجهیزات دستگاه دولتی را احصا کردیم اما نیروگاه شهید رجایی مطرح کردند که این تجهیزات نمی‌توانند در خارج از نیروگاه به کار گرفته شوند؛ این موضوع باید پیگیری شود چراکه نیروگته شهید رجایی به عنوان شرکت دولتی محسوب می‌شود.

وی اظهار کرد:در خصوص حضور مدیران استانی نیز خواهش داریم در مواقع بحرانی حداقل در حوزه شهرستان‌ها حضور فیزیکی داشته باشند چراکه در اجرای روند کار می تواند مثبت واقع شود.

این مسئول گفت:  ۵ نقطه را در شهرستان به عنوان مرکز استقرار تیم‌های امدادی مدیریت بحران تقسیم بندی کردیم که اکنون تمامی عوامل راهداری، هلال احمر و عوامل دیگر همراه با ماشین آلات مورد نیاز حضور دارند.

فرماندار آبیک در پایان با بیان اینکه بر اثر وقوع سیلاب ۱۸ میلیارد تومان خسارت به شهرستان آبیک وارد شده است، گفت: در حوزه خسارت‌هایی که به ویژه در حوزه کشاورزی وارد شده انتظار داریم اعتبارات لازم احصاء شود تا بتوانیم بخش عمده‌ای از این خسارت را جبران کنیم.

انتهای پیام/۱۰۰۳

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار