اختصاص ۳۲ میلیارد تومان تسهیلات به طرح‌های آبیاری نوین قزوین - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 54861
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردین ۱۳۹۴ - ۹:۴۹
مدير آب و خاك سازمان جهاد كشاورزي استان خبر داد:
شاخص : مدير آب و خاك سازمان جهاد كشاورزي استان قزوین گفت: 32 میلیارد تومان تسهیلات در راستای حمایت دولت از طرح‌های آبیاری نوین در قزوین اختصاص یافت.

به گزارش سرویس اجتماعی شاخص، محمدحسین عطایی با اشاره به حمایت دولت از طرح‌های آبیاری نوین، اظهار کرد: مجلس شورای اسلامی و دولت برای حمایت از طرح‌های آبیاری نوین علاوه بر ردیف بودجه سالانه، یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان برای اجرای طرح‌های صرفه جویی در مصرف آب اختصاص دادند.

مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین در ادامه گفت: سهم استان قزوین از این تسهیلات ۳۲ میلیارد تومان است.

این مسئول با بیان اینکه مهمترین راه برای گذر از بحران کم آبی استفاده از شیوه های نوین آبیاری است، خاطرنشان کرد: بودجه سالانه اجرای طرح‌های آبیاری ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیارد تومان است که با اختصاص بودجه یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومانی قرار است طرح های آبیاری در ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی اجرا شود.

عطایی اعلام کرد: در حال حاضر حدود ۳۵ هزار هکتار از مزارع و باغات استان به سیستم‌های نوین آبیاری تجهیز شده است.

وی اضافه کرد: استان قزوین ۴۸۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی داردکه ۱۲۵ هزار هکتار آن قابلیت اجرای سامانه‌های آبیاری نوین را دارد.

مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین با اعلام اینکه استفاده از سیستم آبیاری تحت فشار هزینه‌بر است، تصریح کرد: برای هر هکتار زمین ۸ تا ۱۰ میلیون تومان هزینه نیاز دارد؛ میزان استفاده از آبیاری تحت فشار در استان قزوین حدود ۱۴ درصد است که نزدیک به متوسط کشوری است.

این مسئول تاکید کرد: شرایط اقلیمی و محدودیت منابع آبی کشور ایجاب می‌کند که اقتصاد کشاورزی به سمت الگوهای دانش بنیان و هوشمندانه حرکت و بهره‌وری آب هم افزایش پیدا کند.

انتهای پیام/۱۰۰۰/پ۲/ح

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار