اختلاف ایران و روسیه/ توافق احتمالی ریاض و مسکو - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 79722
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۴ - ۸:۳۲
شاخص : "یک قرارداد نفتی آل سعود با مسکو می تواند 180 میلیارد دلار در سال برای آنها درآمد زایی داشته باشد. اولویت تهران نیز فروش هرچه بیشتر گاز طبیعی به اروپاست که ایران را به رقیبی برای گزپروم تبدیل می کند."

به گزارش پایگاه شاخص ، خبرگزاری روسی راشا تودی (Russia Today) در مقاله ای به بررسی دلایل ارتباط فعلی عربستان سعودی با روسیه آنهم در زمان حملات هوایی روسیه علیه گروه تروریستی داعش که تحت حمایت سعودی ها قرار دارد؛ پرداخت و عنوان کرد که این مسئله نشان دهنده پارانویید خاندان آل سعود و هراس آنها از قدرت گرفتن ایران و روسیه در منطقه است.

این مقاله دلیل اول تداوم گفت وگوها میان مقامات سعودی و روس ها را اینگونه بیان می کند: “آل سعود که همواره متوهم و پارانویید بوده است اکنون احساس می کند که از سوی محافظان آمریکایی خود مورد خیانت قرار گرفته است؛ زیرا دولت اوباما منزوی سازی سوریه را رها کرده است. سعودی ها سیاست های واگرای ساختار قدیمی واشنگتن با صهیونیست های نومحافظه کار را درک نمی کنند؛ پس تعجبی ندارد که به سوی روسیه می آیند.”

دلیل دوم از نظر راشا تودی مسایل مربوط به انرژی می باشد: “یک قرارداد نفتی آل سعود با مسکو می تواند ۱۸۰ میلیارد دلار در سال برای آنها درآمد زایی داشته باشد. از طرف روس ها نیز این قرارداد نفتی بسیار با ارزش است زیرا آمریکا در حال قطع ارتباطات نفتی آنها از جنوب و از سوی ترکیه می باشد.”

“ریاض پارانویید گمان می کند که آمریکا آنها را بخاطر یک قرارداد گازی پرمنفعت با ایران رها کرده است که منجر به جایگزینی شرکت های ایرانی با گزپروم (Gazprom) در اروپا خواهد شد. ایران حداقل به ۱۸۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در بخش زیرساخت های انرژی خود برای طولانی مدت نیازد دارد.”

راشاتودی درباره نظر عربستان سعودی برای حفظ روابط سیاسی با روسیه می نویسد: “سه عامل از نظر آنها مهم هستند؛ اول اینکه حس قرار گرفتن در وضعیت قرمز به دلیل کنار گذاشته شدن از اتحاد با واشنگتن، دوم عربستان تحت تاثیر عملیات ضد تروریستی سریع روسیه در سوریه قرار گرفته اند و در آخر آنها از اتحاد ایران و روسیه مانند بیماری که درمانی که برای آن ندارند وحشت دارند.”

این خبرگزاری روسی معتقد است که بخاطر دلایل ذکر شده، مشاوران ملک سلمان به او توصیه می کنند برای اینکه ایران را در مسایل مختلف شکست دهد باید روابط نزدیکتری با مسکو برقرار کند: “اولویت تهران نیز فروش هرچه بیشتر گاز طبیعی است که ایران را به رقیبی برای گزپروم تبدیل می کند.”

راشاتودی درباره روابط پشت پرده روسیه با ترکیه و عربستان مدعی است: “یکی از داستان های گفته نشده از تب وتاب دیپلماتیک بر سوریه، تلاش مسکو برای آرام کردن آنکارا و ریاض در خفاست. جلسه وین نیز حیاتی بود نه تنها به دلیل حضور ایران بلکه مصر نیز در آن شرکت کرد. بیانیه پایانی نشست وین، مرگ تمایلات برای تغییر رژیم در سوریه بود.”

در ادامه این خبرگزاری اما مطلب جالب توجهی را درباره جهتمندی سیاست های مسکو و تهران بیان می کند: “ولی این مسئله (همسو بودن در قضیه سوریه) نشان نمی دهد که روسیه و ایران صد درصد درباره سوریه توافق داشته باشند. سردار جعفری این هفته گفت که با اظهارات سخنگوی وزارت خارجه روسیه موافق نیست.”

راشاتودی درباره حملات عربستان به یمن دلیل عجیبی را مطرح می کند: “بمباران یمن با همکاری اسراییل، فقط برای آشکارسازی و سپس استثمار سرزمین ها نفتی بکر این کشور می باشد. از طرف دیگر ایران نیز به سوریه و عراق نیاز دارد تا بتواند خط انتقال گاز خود را به اروپا کامل کند. ایران در کوتاه مدت نمی تواند جای گزپروم را برای اروپاییان بگیرد؛ که اگر این کار را انجام دهد ضربه سختی به روسیه خواهد بود.”

در پایان این مقاله تصریح می کند: “عربستان و روسیه از نظر نفتی شرکای طبیعی هستند و توافق مسکو و ریاض بر سر قیمت هر بشکه نفت حدود ۱۰۰ دلار می تواند از نظر اقتصادی برای آنها مفید باشد. از طرف دیگر داعش در سوریه میدان ها نفتی را در اختیار گرفته و هرگز صحبتی از آزادسازی بیت المقدس نمی زند زیرا هدف آنها مکه و مدینه است. پس دلایل زیادی برای توافق احتمالی روسیه و عربستان وجود دارد.”

منبع : جام نیوز

انتهای پیام/۱۴۰۴/د

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار