ایران جز 3 کشور اول منطقه در زمینه علم اختلالات خواب
کد خبر: 115501
تاریخ انتشار: ۲ آبان ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۲
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران:
شاخص : استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه علم اختلالات خواب داشته‌ایم و در کشورهای منطقه به لحاظ آموزشی، پژوهشی و ارائه خدمات جز ۳ کشور اول هستیم.

دکتر خسرو صادق نیت متخصص طب کار، فلوشیپ خواب و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار اجتماعی شاخص، اظهار کرد: اختلالات خواب در دنیا معضل جدیدی است که حدود ۵۰ سال بیشتر از عمر آن نمی‌گذرد و نیاز به اطلاع‌رسانی مناسب دارد.

ایران جزو ۳ کشور اول منطقه در زمینه علم اختلالات خواب

وی افزود: کمتر از ۲ دهه است که این علم وارد ایران شده و به مرور جایگاه خود را پیدا می‌کند، با این وجود با اطمینان می‌توان گفت پیشرفت‌های چشمگیری در این زمینه داشته‌ایم و در کشورهای منطقه به لحاظ آموزشی، پژوهشی و ارائه خدمت جزو ۳ کشور اول هستیم.

استاد علوم پزشکی تهران با بیان اینکه کیفیت ارائه خدمات در ایران از لحاظ علمی در بالاترین سطح قرار دارد، تصریح کرد: با توجه به اینکه بیشترین پژوهش‌ها در کشور ما انجام می‌شود از لحاظ پژوهشی جزو کشورهای پیشرو در منطقه هستیم که این پژوهش‌ها در سطح بین‌الملل ارائه می‌شود.

صادق‌نیت یادآور شد: بیش از ۴ سال است که آموزش فلوشیپ خواب در کشور ما آغاز شده و فلوشیپ‌های اختلال خواب در ۶ رشته و در ۳ دانشگاه ارائه و آموزش داده می‌شود.

متخصص طب کار با اشاره به اینکه امسال دانشگاه علوم پزشکی قزوین هم به مجموعه این دانشگاه‌ها اضافه شده است، عنوان کرد: این ۶ رشته شامل مغز و اعصاب، روانپزشکی ، اطفال، طب کار، گوش، حلق و بینی و ریه است.

وی اضافه کرد: دانشجویان این رشته‌ها می‌توانند بعد از دوره تخصصی وارد دوره فلوشیپ خواب شوند و بعد از طی دوره یکساله به فعالیت بپردازند.

استاد علوم پزشکی تهران توضیح داد: در رابطه با ارائه خدمات تقریبا همه نوع تست‌های تشخیصی خواب را در کشور انجام می‌دهیم و تمام روش‌های درمانی اختلال خواب به بهترین شکل انجام می‌شود.

صادق نیت بیان کرد: تاسیس انجمن پزشکی خواب در کشور یکی از کارهای شایسته‌ای بوده که به مدت ۱۰ سال است فعالیت می‌کند و تمام ۶ رشته یاد شده در این انجمن عضویت برابر دارند که به تشخیص، درمان و توسعه این علم می‌پردازند.

حوادث و تصادفات رانندگی از عوارض مهم اختلالات خواب در کشور است

متخصص طب کار افزود: مراکز تحقیقاتی مختلفی در این زمینه در کشور تاسیس شده و لذا آینده خوبی را در این رشته خواهیم داشت.

وی با اشاره به عوارضی که در پی ابتلا به اختلالات خواب وجود دارد، اذعان داشت: باید اطلاع رسانی گسترده‌ای برای پزشکان داشت تا بتوانند تشخیص به موقع داشته باشند و هم بیماران و مردم را به نحو مطلوب آگاه کرد تا به موقع برای درمان مراجعه کنند.

متخصص فلوشیپ خواب در ادامه گفت: چاقی، افسردگی، فشار خون، مرض قند و در نهایت سکته‌های قلبی و مغزی عوارض خطرناک اختلالات خواب هستند که افراد مبتلا را تهدید می‌کند.

استاد علوم پزشکی تهران تاکید کرد: یکی از عوارض مهم این بیماری حوادث و تصادفات رانندگی است که می‌توانیم با تشخیص بیماری از بروز این حوادث که نتیجه اختلالات خوابی رانندگان است جلوگیری کنیم.

صادق نیت خاطرنشان کرد: یکی از وظایف انجمن پزشکی خواب ایران توسعه این علم است و سعی شده در این زمینه برنامه‌های مدون و متنوعی را در نظر بگیریم که به صورت سالانه، فصلی و کنگره‌های دو سالانه برگزار می‌شود.

وی در پایان افزود: سمینارهای سالانه و بازآموزی‌های فصلی را برنامه‌ریزی کرده‌ایم که در تهران و استان‌های دیگر برگزار می‌شود.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار