اخلاق را نباید بر اساس منفعت‌ طلبی توجیه کرد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 101733
تاریخ انتشار: ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۹:۱۴
نماینده مردم تهران در مجلس؛
شاخص : نماینده مردم تهران در مجلس گفت: اخلاق را نباید براساس منفعت‌طلبی توجیه کرد؛ کسانی که نگاه مادی به انسان دارند در توجیه فلسفه اخلاق دچار مشکل می‌شوند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی روز گذشته در همایش بزرگداشت مقام معلم در دانشگاه فرهنگیان قزوین اظهار کرد: امام راحل(ره) همواره شهید مطهری را به عنوان مظهر راه و تفکر صحیح اسلامی می ستودند.

وی با بیان اینکه چگونگی آغاز یک دعوت فکری و مذهبی مهم است، افزود: شروع دعوت پیامبر اکرم(ص) با توصیه به مستحبات نبود بلکه ریشه در  امری بالاتر از آن یعنی دعوت به توحید داشت.

نماینده مردم تهران ابراز کرد: اشتباه دنیای امروز این است که می‌خواهد بدون آزادی معنوی به آزادی اجتماعی برسد لذا اگر می‌خواهیم جامعه ایده‌آلی داشته باشیم بدون آزادی معنوی میسر نیست.

مطهری در ادامه گفت: شهید مطهری در زمینه تعلیم و آموزش به تقویت قوه تعقل و تفکر متعلم تاکید می‌کرد که ما باید دانش‌آموزان را به عنوان اهل تفکر و ابداع پرورش دهیم.

این مسئول اذعان داشت: عقل و علم دوچیز متفاوت است اگر کسی سخنی را بدون دلیل بپذیرد دانشمند واقعی نیست چراکه علمای برجسته کسانی هستند که زیاد استاد ندیده‌اند بلکه خودشان مبدا و مبتکر بوده‌اند.

وی یادآورشد: در خصوص تربیت و پرورش آنچه که شهید مطهری روی آن تاکید داشت کرامت نفس انسان بود که هر مربی موظف به تقویت و زنده کردن آن در دانش آموزان خود است.

مطهری تصریح کرد: انسانی که خود را اشرف مخلوقات می‌داند تن به پستی‌ها نمی دهد لذا اخلاق را نباید براساس منفعت‌طلبی توجیه کرد کسانی که نگاه مادی به انسان دارند در توجیه فلسفه اخلاق دچار مشکل می‌شوند.

نماینده مردم تهران با بیان اینکه شخصیت انسان از هر چیزی در دنیا بالاتر است، اضافه کرد: عزت به مومنان اختصاص دارد و آدم ناتوان دروغ می‌گوید.

این مسئول خاطرنشان کرد: نفس انسان مراتب مختلفی دارد بدلیل اینکه انسان موجودی مرکب است بنابراین هر آنچه که اراده و اختیار کند خواهد شد.

وی با اشاره به روز رستاخیز تاکید کرد: انسان باید نفس والای خود را بزرگ و با ارزش دانسته و نفس حیوانی را خوار بداند.

لازم به ذکر است نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با وجود تاخیری که برای حضور در مراسم داشت حاضر به گفت و گو در جمع خبرنگاران و پاسخ به سوالات آن‌ها نشد و با ترک سالن خبرنگاران را پشت درهای بسته گذاشتند.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار