ارتباط با کشورهای همسایه‎ در راستای منافع ملی باشد/ بازار هندوستان ظرفیتی مناسب جهت پیشرفت بنادر جنوبی ایران است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 159313
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۱:۱۹
کارشناس مسائل سیاسی:
شاخص :  کارشناس مسائل سیاسی گفت: تقویت ارتباط با همسایگان آبی و خاکی به نفع منافع ملی کشور بوده و بر پایه یک رویکرد عقلانی و منطقی استوار است.

رستم قنبرلو کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی شاخص، با اشاره به سفر اخیر رئیس جمهور به کشور هند اظهار کرد: با توجه به گسترش بندر چابهار و حاشیه خلیج فارس، این منطقه ظرفیت بسیار مناسبی در جهت بهره‌برداری اقتصادی برای ایران است.

وی افزود: متاسفانه تاکنون نتوانستیم استفاده بهینه‌ای در حوزه ترانزیت کالا و ایجاد بندر در این منطقه داشته باشیم اما خوشبختانه سفر اخیر رئیس جمهور به کشور هند می‌تواند گام موثری در توسعه بنادر باشد.

قنبرلو در ادامه گفت: با توجه به همسایگی هند در حاشیه خلیج فارس، جمعیت و وسعت بالای آن و همچنین نیازمندی آن به انرژی می‌تواند یکی از بازارهای بالقوه برای ایران باشد.

این کارشناس سیاسی تصریح کرد: باید بازارهای مناسبی در کشورهای همسایه برای فروش محصولات کشاورزی و دیگر کالاهای تولیدی ایران ایجاد شود چراکه اقتصاد درون‌زا و برون‌نگر از سیاست‌های اصلی اقتصاد مقاومتی است.

قنبرلو با اشاره به پیشرفت هند در صنایع ارتباطی و اینترنت گفت: متاسفانه تاکنون دولت‌های ما تمایل و اهتمام به ارتباط با جهان شرق و آسیا نداشتند و معمولا تلاش آن‌ها در راستای برقراری ارتباط بیشتر با جهان غرب بوده است.

برجام یک تجربه پرهزینه‌ برای کشور بود

وی با بیان اینکه برخی از نخبگان، روشنفکران و مسئولین کشور در واقع غرب‌گرا هستند افزود: دولتمردان امروز به این نتیجه رسیده‌اند که ابرقدرت‌ها و در راس آن آمریکا حسن نیت ندارند و نمی‌توانند توسعه و پیشرفت ایران را ببینند.

کارشناس مسائل سیاسی عنوان کرد: تقویت ارتباط با همسایگان آبی و خاکی به نفع منافع ملی کشور بوده و باید بر پایه یک رویکرد عقلانی و منطقی استوار باشد.

این کارشناس سیاسی با بیان اینکه نتیجه برجام از ابتدا هم روشن بود، گفت: با وجود اینکه بدعهدی آمریکا و اروپا در گذشته بارها برای مسئولین و مردم ثابت شده است اما مجدد چندسال را برای مذاکره با آن‌ها هزینه کردند.

وی با تصریح بر اینکه برجام یک تجربه پرهزینه‌ برای کشور بود گفت: مسوولین به گونه‌ای افکار عمومی را هدایت کردند که این باور در مردم ایجاد شد که با برجام بسیاری از مشکلات معیشتی و اقتصادی کشور حل خواهد شد؛ اما امروز به نتیجه‌ای از آن حاصل نشده است.

کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه امروز جهان به سمت چند قطبی می‌رود افزود: ارتباطات موثر با کشورهای همسایه و کشورهایی که با دشمنان ما دشمن هستند، در راستای حفظ منافع ملی است.

قنبرلو با اشاره به اینکه ایران در استقلال سیاسی به جایگاه بالایی دست یافته است تصریح کرد: منکر ارتباط سازنده با دنیا نیستیم به شرط اینکه زیر سلطه ابر قدرت‌ها نباشیم و استقلال کشور را حفظ کنیم.

وی در پایان افزود: جمهوری اسلامی باید از ظرفیت‌ کشورهای همسایه در جهت منافع ملی استفاده کند و بتواند مهره‌هایی را برای مقابله با دشمنان داشته باشد.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار