ارتقاء سواد رسانه‌ای والدین سدی در برابر ناهنجاری‌های اجتماعی - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 102093
تاریخ انتشار: ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۳
رییس گروه مشاوره تحصیلی اداره‌کل آموزش و پرورش قزوین عنوان کرد:
شاخص : سید یدالله حسینی گفت: متأسفانه دانش ضعيف اغلب والدين نسبت به ظرفيت هاي فني تلفن‌ها هومشند و استفاده‌های اشتباه از اینترنت مي‌تواند فرزندانمان را به قربانيان تلفن همراه تبديل كند.

سیدیدالله حسینی،رییس گروه مشاوره تحصیلی اداره کل آموزش و پرورش قزوین صبح امروز در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار اجتماعی شاخص با اشاره به  آسیب‌های تلفن همراه برای کودکان ونوجوانان اظهار کرد: امروزه وسایل الکترونیکی همراه از قبل تب لت و گوشی‌های هوشمند به عنوان یکی از ابزارهای مهم زندگی انسان‌ها تبدیل شده و تقریبا تمامی مردم دنیا در هر سنی با آن آشنا بوده و از آن استفاده می کنند.

وی در ادامه افزود: گوشی‌های همراه با تمامی کاربردهای مفید، ارتباطی و آموزشی به عنوان ابزاری هستند که می‌توانند در صورت استفاده نادرست دارای آسیب‌های فراوان جسمانی و روانی باشند.

رییس گروه مشاوره تحصیلی اداره کل آموزش و پرورش قزوین، آسیب‌های ناشی از شبکه های اجتماعی را از معضلات جوامع بشر امروزی دانست و گفت: از جمله آسیب‌هایی که کودکان و نوجوانان را تهدید می‌کند استفاده نامناسب در حیطه شبکه‌های مجازی است که بسیاری از والدین را نگران کرده است.

محدودیت راهکار مناسبی جهت مقابله با استفاده‌های اینترنتی نیست

حسینی با بیان اینکه محدودیت راهکار مناسبی جهت مقابله با استفاده‌های اینترنتی نیست خاطرنشان کرد: محدودیت سبب ایجاد حساسیت در فرزندان خواهد شد و هرچه فضا سخت‌گیری بیشتری باشد بچه‌ها را حریص‌تر خواهد کرد.

رییس گروه مشاوره تحصیلی اداره کل آموزش و پرورش ابراز کرد: نوجوانان تنوع طلب هستند بنابراین کوچکترین مشکل در روحیاتشان می‌تواند سبب تحریک آنان به سمت لذت‌های آنی و زودگذر در شبکه‌های مجازی شود.

images (1)

وی افزود:  آینده‌نگری در نگاه یک نوجوان معنایی ندارد و بیشتر در زمان حال به سر می‌برند، به همین علت از روی تفکرهای احساسی به کانال‌ها، گروه‌ها  و سایت‌های مختلف ورود یافته و با مسائلی فراتر از سن خود ارتباط برقرار می‌کنند که این می‌تواند نقطه شروعی برای آسیب‌های اجتماعی باشد.

حسینی ممنوعیت استفاده از تلفن همراه را غیرممکن دانست و خاطرنشان کرد: برخی دانش‌آموزان با وجود کنترل موبایل در مدارس؛ مخفیانه تلفن همراه با خود به مدارس آورده و با انتقال اطلاعات مختلف در مورد سایت‌ها دانش‌آموزان دیگر را نیز تحریک می‌کنند.

رییس گروه مشاوره تحصیلی اداره کل آموزش و پرورش قزوین افزود: متأسفانه دانش ضعیف اغلب والدین نسبت به ظرفیت‌های فنی تلفنن‌های هوشمند و استفاده‌های مختلف اینترنتی و قیمت پایین و دسترسی آسان به سیم کارت‌ها و… همه نکاتی هستند که می‌تواند فرزندانمان را به قربانیان تلفن همراه تبدیل کند.

فرهنگ‌سازی برای استفاده صحیح از تلفن همراه

وی خاطرنشان کرد: به گفته بسیاری از محققان، آگاه‌سازی و ارتقای سطح فرهنگ جامعه و فرهنگ‌سازی خصوصا در زمینه استفاده از فناوری‌های نوین ارتباطاتی یکی از راهکارهای اساسی است.

حسینی اذعان داشت: بهترین راه حل برای پیشگیری از آسیب‌های تلفن همراه تجهیز خانواده‌ها به سواد رسانه‌ای و نحوه مدیریت و آگاهی دادن به فرزندان خود در جهت هوشیاری از خطرات اینترنت و شبکه‌های مجازی است.

رییس گروه مشاوره تحصیلی اداره کل آموزش و پرورش قزوین اذعان داشت: در استان حدود ۱۵۰ نفر کارشناس و مدرس آموزش خانواده در بحث انجمن اولیا و مربیان فعال هستند که درصورت تمایل والدین می‌توانند سیاست‌های آموزشی خود را در جهت آگاهی والدین به کار ببرند.

وی تشریح کرد: ایجاد فضاهای دوستانه برای فرزندان در خانواده‌ها می‌تواند نقش مثبتی در کنترل فرزندان داشته باشد و همچنین فقدان اطلاعات مرتبط در خصوص مضررات و درگیری خود خانواده‌ها در شبکه‌های مجازی مشکلات را دوچندان خواهد کرد.

حسینی بااشاره به اینکه دوستان و همسالان نقش مهمی در تربیت فرزندانمان دارد، خاطرنشان کرد:  هرگونه اختلاف و مشکل خانوادگی می‌تواند سبب تحریک فرزندان به سمت دوستان ناشایست بکشاند؛ لذا فراهم آوردن محیطی امن و دوستانه در خانواده‌ها بسیار مهم است.

راهکارهای مناسب در جهت کنترل و نظارت صحیح

رییس گروه مشاوره تحصیلی اداره کل آموزش و پرورش قزوین تشریح کرد: برنامه‌ریزی در خصوص اوقات فراغت دانش آموزان از طریق کلاس‌های تفریحی و آموزشی در خانواده‌ها، فعالیت در کارهای پژوهشی، حضور در ورزشگاه‌ها، کانون‌های تربیتی ، حسینه ها و مساجد در مدارس می‌تواند فرزندان را به این امور علاقه‌مند نماید تا وقت کمتری را صرف گذراندن در شبکه‌های مجازی کنند.

download

وی در خصوص هوشمندسازی مدارس تصریح کرد: بحث هوشمندسازی فراتر از تلفن‌ها و شبکه‌های مجازی است و متاسفانه مشاهده می‌شود که فرزندان استفاده از موبایل و شبکه‌های مجازی را می دانند اما سواد رسانه ای جهت هوشمندسازی را ندارند.

فضاهای مجازی ارتباطی با هوشمندسازی ندارد

حسینی تصریح کرد: فضاهای مجازی ارتباطی با هوشمندسازی ندارد چه بسا در هوشمندسازی هدف افزایش مهارت‌های کامپیوتری و استفاده از تکنولوژی ارتباطات باشد در حالی‌که ورود به فضاهای مجازی جزء وقت گذرانی به حاصلی نخواهند رسید.

رییس گروه مشاوره تحصیلی اداره کل آموزش و پرورش در خصوص  فیلترینگ شبکه‌های مجازی گفت:  یکی از سیاست‌های شبکه‌ها در جهت مدیریتشان بحث فیلترینگ است که در جهت مقابله با  کانال‌ها غیراخلاقی صورت می‌گیرد که می‌تواند راه‌کار مناسبی برای کاهش خطرات اجتماعی آن باشد.

وی در پایان تاکید کرد: اگر والدین روش مدیریت استفاده از اینترنت و تکنولوژی‌های روز را به فرزندان خود بیاموزند بسیاری از مشکلات و آسیب‌های اجتماعی کاهش می‌یابد.

انتهای پیام /

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار