گره‌کور مشکلات خبرنگاران و رسانه‌ها در قزوین به دستان چه کسی باز می‌شود؟ - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 106039
تاریخ انتشار: ۴ تیر ۱۳۹۵ - ۳:۲۳
حاشیه‌های اولین نشست هم‌اندیشی مسئولان و خبرنگاران
شاخص : نخستین نشست هم‌اندیشی مدیرکل ارشاد و اعضای خانه مطبوعات با اصحاب رسانه استان در حالی برگزار شد که مدیرکل ارشاد قزوین فقط برای حل مشکلات پایگاه‌های خبری دعا کرد و گفت اجازه دهید مردم با حضور در کنسرت‌ها مشکلات خود را فراموش کنند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، نشست هم‌اندیشی مدیرکل ارشاد و اعضای خانه مطبوعات با اصحاب رسانه روز چهارشنبه دوم تیرماه سال جاری در سالن اجتماعات اداره کل ارشاد اسلامی قزوین برگزار شد.

عبدالعظیم موسوی رئیس خانه مطبوعات در ابتدای جلسه با بیان اینکه در تمام دنیا بین ۷۰ تا ۱۰۰ درصد هزینه‌های نشریات محلی از محل آگهی‌ها تامین می‌شود، اظهار کرد: با وجود وضعیت نامناسب اقتصادی کشور و تعطیلی کارخانه‌ها خبری از آگهی و تبلیغات نیست.

وی افزود: نشریات استان صورتشان با سیلی سرخ است و تملق کسی را نمی‌گویند تا پولی بگیرند، در فشار هستند اما با تمام این وجود همچنان شغل روزنامه‌نگاری از جایگاه مناسبی در جامعه برخوردار است و اگر بخواهند درگیر مسائل مالی شوند به ابتذال خواهند رسید.

این مسئول تاکید کرد: طبیعی است که خانه مطبوعات مدافع نشریاتی که شانیت خود را حفظ می‌کنند،  نه عده اندکی که جریان ابتذال را در پیش گرفته‌اند.

رئیس خانه مطبوعات در پایان به مشکلات بیمه خبرنگاران و روزنامه‌نگاران اشاره کرد و گفت: با تشکیل جلسات مشترک میان خانه مطبوعات، استانداری، ارشاد و بیمه به حل این مشکل خواهند پرداخت.

در ادامه نشست، مسئولین کمیته‌های مختلف خانه مطبوعات به ارائه گزارشی از وضعیت بخش‌های مربوطه پرداختند.

خانه مطبوعات هیچ بودجه مشخصی برای برگزاری دوره‌های خبرنگاری ندارد

خورگامی مسئول کمیته آموزش خانه مطبوعات با اشاره به اهمیت پرداختن به مسائل آموزشی رسانه‌های استان گفت: در ابتدای تشکیل خانه مطبوعات، ۴ دوره آموزشی فراخوان شد و با برگزاری ۲ دوره از آن ۳۶ نفر موفق به اخذ گواهی‌نامه مهارت فنی حرفه‌ای خبرنگاری شدند.

وی با بیان اینکه خانه مطبوعات هیچ بودجه مشخصی برای برگزاری دوره‌های آموزشی ندارد افزود: در حوزه عکاس خبری به دلیل نداشتن هزینه برای تامین استادان درخواستی شرکت کنندگان، دوره برگزار نشد.

مسئول کمیته آموزش خانه مطبوعات عنوان کرد: با کمک مرکز آموزش و پژوهش استانداری ۴ دوره آموزشی به صورت رایگان برگزار خواهد شد که جای تاسف دارد علی رغم اطلاع رسانی به مدیران رسانه‌ها تاکنون تنها۲۰ نفر ثبت نام کرده‌اند اما باید توجه داشت به دلیل کمبود نیروهای متخصص نیازمند به پرورش نیروهای جدید هستیم.

امیر یخچالیان مسئول کمیته رفاهی خانه مطبوعات استان ابراز کرد: با وجود اینکه صندوق قرض‌الحسنه خانه مطبوعات ماهیت حقوقی جدا دارد اما بیرون آمده از دل خانه مطبوعات است.

وی در ادامه گفت: صندوق قرض‌الحسنه خانه مطبوعات یکی از موفق‌‌ترین نهادهای صنفی است که در حوزه مطبوعات استان تا کنون شکل گرفته است.

یخچالیان عنوان کرد: از ۳ سال گذشته که این صندوق شکل گرفته بیش از یک میلیارد تومان وام به اعضا اعطا شده و از گردش مالی صندوق توانستیم مالکیت یک زائرسرا ویژه خبرنگاران را در مشهد مقدس خریداری کنیم.

تنها لغو کنسرت‌ها است که چرخ فرهنگ را پنچر کرده…

سعید عاشقی مسئول کمیته فرهنگی خانه مطبوعات که دل پری از حال و روز فرهنگ استان داشت، اظهارکرد: این روزها با شنیدن اسم فرهنگ خنده‌مان می‌گیرد چون چیزی از فرهنگ نداریم و وزارت فرهنگ هیچ کاری نمی‌کند، کنسرت‌ها مجوز می‌گیرند و پخش نمی‌شوند.

وی با بیان اینکه چیزی از فعالیت‌های فرهنگی کمیته در چنته ندارد، بیان کرد: اقدامات چشمگیری نداشته‌ایم که بخواهیم گزارشی بدهیم، همین بس که بگویم کنسرتی نداریم که خبرنگاران بروند تا روحشان جلا پیدا کند و بعد خوب و همدلانه قلم بزنند، هیچ خبری از فرهنگ نیست و این چرخ پنچر است.

مسئول کمیته فرهنگی خانه مطبوعات اذعان داشت: امکانی فراهم کردیم که اصحاب رسانه با کارت خبرنگاری به سینما و تئاتر بروند اما متاسفانه تئاتری در شهر نیست.

بخش دیگری از این نشست هم به بیان نقطه نظرات و مشکلات مدیران مسئول و خبرنگاران اختصاص داده شد که خبرگزاری‌ها و نشریات مکتوب و پایگاه‌های خبری به بیان آن‌ها پرداختند.

دغدغه‌های نشریات مکتوب بیشتر در زمینه آشفتگی اقتصادی و کسادی بازار آگهی‌های تبلیغاتی و یارانه کاغذ بود، اما پایگاه‌های خبری دغدغه‌های متفاوت‌تری داشتند که رضایی از پایگاه خبری صبح قزوین به تعطیلی شورای عمومی فرهنگی استان و ضعف فعالیت‌های فرهنگی از جمله نمایشگاه کتاب اشاره کرد و گفت: پایگاه‌های خبری از حمایت‌های قطره چکانی دولت فعلی که نصیب مطبوعات می‌شود هم محروم هستند.

photo_2016-06-23_09-25-09

امروز مسئولین از خبرنگاران فرار می‌کنند

ضرغامی سرپرست خبرگزاری فارس قزوین عدم پاسخگویی مسئولان به سوالات خبرنگاران را جزء مشکلات عدیده این عرصه دانست و بیان کرد: یکی از نمایندگان استان تاکنون حاضر به جواب حتی یک سوال از خبرنگاران ما نشده است.

همچنین وی در برابر نظرات عاشقی درخصوص لزوم برگزاری کنسرت، گفت: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری، این کنسرت‌ها نیستند که فقط  به عنوان کار فرهنگی اعلام‌میشود، اشاعه و ترویج فرهنگ ناب محمدی (ص) اصلی‌ترین کارهای فرهنگی است.

کپی برداری غیرقانونی از خبر،مشکل گره خورده بیمه خبرنگاران و رشد قارچ گونه نشریات جدید از دیگر دیدگاه‌های خبرنگاران و مدیران مسئول بود.

انتهای برنامه به توضیحات و پاسخ اکبر اسکندری‌نژاد مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قزوین به دغدغه‌های اصحاب رسانه اختصاص یافت.

وی تاخیر در برگزاری این نشست را ناشی از وضعیت نابسامان اداره ارشاد در قزوین دانست و گفت: اداره ارشاد ویران‌تر از آن بود که فکرش را می‌کردیم.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قزوین ابراز کرد: مطبوعات به عنوان رکن چهارم از دموکراسی باید در جامعه نقش‌آفرینی کنند.

وی گفت: با شرایطی که در جامعه جمهوری اسلامی حاکم است، متاسفانه فرهنگ وضعیت مطلوبی ندارد و جثه بسیار نحیف بودجه فرهنگ و بی‌توجهی مسئولین دولتی گواه ضعف در این بخش است.

کنسرت‌ها باید باشند تا کمر ملت زیر بار اقتصادی خم نشود!

با وجود اینکه مسائل مهم‌تری از دغدغه‌های اصحاب رسانه می‌توانست در اولویت سخنان مدیرکل ارشاد قرار بگیرد اما اسکندری‌نژاد ابتدایی‌ترین مباحث خود را به برگزاری کنسرت‌ها اختصاص داد و خطاب به علیرضا ضرغامی عنوان کرد: درست است که حساسیت در مورد کنسرت وجود دارد اما کمر ملت زیر بار فشارهای اقتصادی خرد می‌شود لذا نیاز به پژوهش ندارد که ببینیم آیا قزوینی‌ها عبوس و ناراحتند زیرا این موضع در کل کشور عمومیت دارد.

حال این سوال مطرح می‌شود که کمر خرد شده مردم زیر بار اقتصادی، توان پرداخت بلیط‌های گران‌بهای کنسرت‌ها را دارد؟! یا اینکه کنسرت‌ها نسخه مناسبی برای فراموش کردن مشکلات اقتصادی حاکم بر جامعه است؟!

این مسئول با بیان اینکه کنسرت‌ها موجب شادی مردم در این شرایط می‌شود، ادامه داد: برداشت من از فرمایشات رهبر معظم انقلاب این است که در دانشگاه‌ها لزوما به کنسرت نپردازند اما در مورد قاطبه مردم این چنین نیست و گواه صحبت من هم این است که اکنون در این شب‌ها انواع کنسرت در برج میلاد تهران و چند کیلومتری منزل ایشان در حال برگزاری است!

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص وضعیت مطبوعات در دولت تدبیر و امید اذعان داشت: دولت آقای احمدی نژاد ما را به لبه پرتگاهی برد که ناچار شدیم به برجام تن دهیم اما با وجود تصویب برجام، هنوز مشکل سوئیفت حل نشده است.

وی اضافه کرد: دوستان اصول‌گرا! صبح تا شب برجام را نقد نکنید چون خواسته یا ناخواسته دود آن به چشم همه خواهد رفت و در مطبوعات همه جانبه‌نگر باشید.

اسکندری‌نژاد با اشاره به ضعف حمایت‌های مالی دولت از مطبوعات گفت: دست تقدیر و نظام مدیریتی جمهوری اسلامی این گونه مقدر کرده که آقایان اصولگرا بیایند مملکت را به آستانه ورشکستگی برسانند؛ دعا کنید همین کمک‌ها هم قطع نشود.

اگر بخواهید خودم را می‌کشم!

این مسئول در واکنش به مزاح حسن رجبی نماینده کیهان که گفت: هر چه هم که مانده بود فیش‌های نجومی مدیران آن را به باد دادند!، بیان کرد: مدیران این دولت حداقل شهامت انتشار فیش‌ها را دارند اما در دولت گذشته دکل نفتی با جایش گم می‌شد.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در جواب چرایی عدم تشکیل شورای فرهنگ عمومی در استان، افزود: من برای تشکیل آن بارها نامه زده‌ام اما چه کنم؟ خودم را بکشم؟ اگر بخواهید این کار را هم می‌کنم!

وی ادامه داد: البته با توجه به اختلاف نظرهای موجود در شورای فرهنگ عمومی استان هم به هیچ نتیجه دندان‌گیری نخواهیم رسید.

اسکندری‌نژاد در پایان خطاب به مدیران مسئول پایگاه‌های خبری عنوان کرد: اگر بخواهیم به این نتیجه برسیم که این پایگاه‌ها مغفول واقع شده‌اند نهایتا فقط می‌توانیم برای شما دعا کنیم و کار دیگری از دست ما برنمی آید.

انتهای پیام /

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار