از ساخت بیش از ۱۹هزار واحد مسکونی برای زلزله‌زدگان تا اهدای مسکن به محرومان - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 183081
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۹:۲۲
نبرد چهل ساله بنیاد مسکن در میدان محرومیت زدایی؛
شاخص : بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اولین نهاد سازندگی است که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با توجه به اهمیت مسأله مسکن محرومان با فرمان حضرت امام خمینی (ره) تشکیل شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، قزوین به عنوان یکی از ۳۱ استان کشور در شمال غربی ایران اسلامی واقع شده که مساحت ۱۵۸۲۰کیلومتر مربعی را به خود اختصاص داده است.

براساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۹۵، جمعیت استان قزوین به یک میلیون و ۲۷۳ هزار و ۷۶۱ نفر رسیده است و میزان خانوارهای استان نیز ۳۹۷ هزار و ۱۶۵ خانوار است؛ ۹۵۲ هزار و ۱۴۹ نفر از جمعیت استان قزوین در نقاط شهری و ۳۲۱ هزار و ۶۱۰ نفر نیز در نقاط روستایی زندگی می‌کنند.

به لحاظ خانوار نیز ۲۹۵ هزار و ۱۹ خانوار استان قزوین در شهرها و ۱۰۲ هزار و ۱۴۴ خانوار نیز در روستاها اقامت دارند.

پیش از انقلاب به نسبت امروز جمعیت کمتر بود اما امروزه متناسب با افزایش جمعیت اقدامات ویژه‌ای در جهت رفاه مردم انجام شده است.

بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اولین نهاد سازندگی است که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با فرمان حضرت امام خمینی (ره) تشکیل شد و با توجه به اهمیت مسأله مسکن محرومان به فاصله ۱۰ روز پس از استقرار نظام جمهوری اسلامی طی پیام مهمی در تاریخ ۲۱ فروردین ۱۳۵۸ اقدام به افتتاح حساب ۱۰۰ و تأسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نمودند.

همچنین اساسنامه قانونی این نهاد انقلابی در تاریخ ۱۹/۰۹/۱۳۶۶ به تأیید مجلس محترم شورای اسلامی و در تاریخ ۰۹/۱۰/۱۳۶۶ به تأیید شورای نگهبان رسیده است که به موجب آن وظایف اصلی بنیاد مسکن معین شد.

فعالیت‌های عمده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی

رسیدگی به محرومین و مستضعفین، توسعه عدالت اجتماعی، بستر سازی برای سازندگی کشور از جمله نکات اساسی است که گستره این ماموریت از جانب امام خمینی (ره) برعهده این نهاد مقدس گذاشته شد، مهمترین وظایف بنیاد مسکن در بخش‌های مختلف به شرح زیر است:

-بخش عمران روستایی (تهیه و اجرای طرح هادی روستایی، صدور اسناد مالکیت املاک روستایی و شهری، طرح بهسازی بافت با ارزش روستایی، طرح ساماندهی کالبدی سکونتگاه‌های روستایی، تملک و واگذاری زمین‌های روستایی، طرح بهسازی روستاهای نمونه و گردشگری)

– بخش معاونت بازسازی و مسکن روستایی (طرح ویژه بهسازی و نوسازی (مقاوم سازی) مسکن روستایی، طرح نظام فنی روستایی، بازسازی و طرح جامع مسکن روستایی)

– معاونت مسکن شهری ( مسئولیت برنامه ریزی، تامین زمین و انجام مطالعه‌ها و تهیه طرح‌های لازم برای احداث پروژه‌های مسکن برای افراد درآمد، تامین منابع اعتباری اعم از تسهیلات بانکی و منابعی از بنیاد مسکن و کمک‌های دولتی به حساب ۱۰۰، مدیریت ساخت مسکن مهر در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر، ساخت و طراحی ساختمان‌های اداری و رفاهی)

– شرکت‌های تابعه

طرح‌های هادی روستایی از جمله پروژه‌هایی محسوب می‌شوند که در راستای فراهم سازی زمینه توسعه و عمران نقاط روستایی تهیه و اجرا می‌شوند .

پایه چنین طرح‌های در کشور ما از سال ۱۳۶۲ و تحت عنوان، روان بخشی روستاها، در یکی از نقاط روستایی شهرستان شهرکرد و توسط وزیر مسکن و شهرسازی وقت به مورد اجرا گذاشته شد و در سال‌های بعد به خصوص از سال ۱۳۶۶ توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با جدیت تمام پیگیری شد.

در طول دوران انقلاب اسلامی طرح‌ها و برنامه‌های خوب و مدونی برای روستاهای استان به مورد اجرا گذاشته شده است.

از ابتدای تاسیس این سازمان در استان قزوین تا سال گذشته ۸۷۸ طرح هادی روستایی با اعتبار ۲۳ میلیارد و ۵۰ میلیون ریال تهیه شده است.

صدور اسناد مالکیت فعالیتی حقوقی و فنی برای تهیه و تنظیم مدارک و نقشه‌های لازم برای صدور اسناد مالکیت اماکن روستایی در روستاهای بالای بیست خانوار است که با هدف ساماندهی نظام مالکیت اراضی واقع در بافت مسکونی روستاها، امکان بهره‌گیری روستائیان از تسهیلات بانکی، افزایش ارزش حقوقی و اقتصادی املاک روستایی صورت می‌گیرد.

تاکنون ۱۷ هزار فقره پروانه ساختمانی توسط بنیاد مسکن استان قزوین صادر و ۵هزار و ۳۰۰ قطعه زمین نیز در روستاها واگذار شده است.

مطالعه و بررسی در زمینه تشخیص و تعیین نیازمندی‌های مسکن محرومان اعم از روستایی و شهری و فراهم آوردن موجبات اجرای آن با مشارکت، همکاری و خودیاری مردم و دستگاه‌های مختلف از جمله اقداماتی است که به بنیاد مسکن واگذار شده است که یکی از این امور سهمیه‌های قیر رایگان برای بهسازی راه‌های روستایی است.

۲۸۴ هزار متر مربع اجرای عملیات آسفالت گرم در ۷۳ روستا در سال‌های ۹۵ و ۹۶ انجام شد که می‌تواند در جهت آبادانی روستاها و کاهش مهاجرت روستاییان بسیار تاثیر گذار باشد.

از دیدگاه اقتصادی مسکن روستایی بر سرمایه گذاری، تولید و اشتغال روستا اثرگذار است؛ پیشینه مشارکت روستاییان در ساخت مسکن و وجود نیروی کار ساده و نیمه ماهر و دسترسی به زمین ارزان، امکان ساخت مسکن را به صورت تدریجی و با هزینه کم فراهم می‌کند.

لذا تقویت و توسعه بخش مسکن روستایی باعث بهبود ارتقای کیفیت زندگی، ایجاد اشتغال پایدار، توسعه روستا و تنوع بخشیدن به اقتصاد روستا، افزایش درآمدها و کاهش فقر و در نتیجه محرومیت زدایی شده است.

اصغر گونجی مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، در این باره می‌گوید: تاکنون ۳۱۸ واحد مسکن برای اقشار کم درآمد و محرومان استان احداث شده است.

وی با بیان اینکه تاکنون از ۱۰ هزار و ۲۷۰ متقاضی معرفی شده به بانک‌های جهت اخذ تسهیلات مسکن روستایی ۹ هزار و ۲۴۳ مورد به مرحله عقد قرارداد رسیده است، اضافه می‌کند: از سال ۷۹ تاکنون حدود ۱۵ هزار و ۷۲ متقاضی دریافت وام‌های قرض الحسنه، به میزان ۷۷ میلیارد و ۳۸۲ ریال تسهیلات ارائه شده است.

بازسازی مسکن روستایی

سوانح طبیعی مانند سیل، طوفان، رانش زمین و زلزله بسیاری از سکونتگاه‌های ایران به ویژه مناطق روستایی را تهدید می‌کند و با توجه به وظایف قانونی بنیاد مسکن در زمینه بازسازی و نوسازی سکونتگاه‌های آسیب پذیر، پس از وقوع سانحه، بازسازی این مناطق در دستور کار این نهاد قرار گرفته است.

مراحل بازسازی شامل اقدام‌های مقدماتی، برنامه ریزی، تهیه طرح‌های کالبدی، آواربرداری، تامین توزیع تسهیلات بانکی، تهیه و توزیع مصالح ساختمانی می‌باشد که با هدف بازسازی و نوسازی واحدهای مسکونی و تجاری شهرها و روستاها متناسب با ظرفیت‌ها، قابلیت‌ها به منظور احیای کالبد شهرها و روستاها، به کارگیری فن‌آوری‌های نوین ساختمان در فرآیند بازسازی و روستاهای آسیب دیده صورت می‌گیرد.

گونجی خاطرنشان می‌کند: با وقوع زلزله در مناطق آوج، آبگرم، الموت و تاکستان طی سال‌های گذشته حدود ۱۹ هزار و ۵۲۲ واحد مسکونی با ۲۴۰ میلیارد و ۹۰ میلیون ریال توسط بنیاد مسکن استان مورد بازسازی قرار گرفته است.

دولت جمهوری اسلامی ایران در مواقع بحران در سایر استان‌ها؛ نهاد و دستگاه‌های استان‌های دیگر را ملزم به همکاری جهت حمایت و کمک به استان بحران زده می‌کند که  بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان قزوین در زلزله گیلان غرب در استان کرمانشاه ۲ هزار و ۱۵ واحد مسکونی شهری و روستایی را بازسازی و نوسازی کرده که در دهه فجر سال جاری به بهره برداری خواهد رسید.

– صدور اسناد مالکیت املاک روستایی

صدور اسناد مالکیت فعالیتی حقوقی و فنی برای تهیه و تنظیم مدارک و نقشه‌های لازم برای صدور اسناد مالکیت اماکن روستایی در روستاهای بالای بیست خانواراست که با هدف ساماندهی نظام مالکیت اراضی واقع در بافت مسکونی روستاها، امکان بهره‌گیری روستائیان از تسهیلات بانکی، افزایش ارزش حقوقی و اقتصادی املاک روستایی صورت می‌گیرد.

-صدور اسناد مالکیت اماکن شهری

صدور سند مالکیت برای واحدهای مسکونی و املاک شهری در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت است که با همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور انجام می‌گیرد.

گونجی در این باره اظهار می‎‌کند: تاکنون برای ۵۶ هزار فقره سند روستایی و ۶ هزار فقره سند شهری در شهرهای زیر ۲۵ هزار جمعیت استان نیز سند صادر شده است.

وی ادامه می‌دهد: پیش بینی شده است در سال جاری هم برای ۳۳۰۰ واحد سند صادر شده که از این میزان هزار و ۱۰۰ سند آماده اعطاء به مالکین قرار دارد.

با توجه به بهسازی مسکن روستایی، بنیاد مسکن طرح ویژه مسکن روستایی (مقاوم سازی ۲ میلیون واحد مسکونی روستایی) را با عنوان طرح جامع بهسازی مسکن روستایی تهیه نمود.

این طرح با تغییر در ساختمان‌های بی دوام به بناهای بادوام، طی یک دوره مشخص ۱۰ ساله و ساخت ۲ میلیون واحد روستایی برنامه ریزی شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی می‌گوید : یک هزار و ۲۳۴ واحد طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی در استان در دهه مبارک فجر با ۲۴ میلیارد و ۶۸۰ میلیون ریال افتتاح می‌شود.

وی ادامه می‌دهد: از این تعداد ۳۹۲ واحد مربوط به شهرستان قزوین، ۱۷۲ واحد در تاکستان، ۳۹۶ واحد در بویین زهرا، ۹۳ واحد در البرز، ۷۳ واحد در آوج و ۱۰۸ واحد در آبیک بوده است.

به گفته این مسئول، تسهیلات بانکی در نظر گرفته شده برای واحدهای یاد شده به میزان متفاوت ۱۵۰، ۱۸۰، ۲۰۰ و ۲۵۰ میلیون ریالی بوده است.

 

انجمن خیرین مسکن ساز

بی سرپناهی منشاء رنج هر خانواده وبسیاری از آفات زیان بار جامعه بشری است؛ اقدام همه جانبه دولت وافراد خیر ونیکوکار درجهت رفع مشکل مسکن نیازمندان بطور مسلم چهره فرهنگی، سیاسی واقتصادی جامعه را تغییر خواهد داد.

با افتتاح حساب ۱۰۰ حضرت امام خمینی(ره) درجمهوری اسلامی ایران سنگ زیربنای رفع معضل مسکن در کشور نهاده شد.

درادامه واستمرار این اقدام تاریخی به منظور جلب مشارکت مردم وتسریع برای تحقق هدف مقدس حساب ۱۰۰ حضرت امام خمینی(ره) انجمن خیرین مسکن ساز ایران درسال ۱۳۸۳ تأسیس و ذیل شماره ۱۶۶۸۴ به ثبت رسیده است.

این انجمن هم اکنون با مساعدت بنیاد مسکن درمرکز ۳۰ استان کشور و ۹۲ شهرستان بصورت انجمن، شعبه ودفترنمایندگی با همت خیرین محترم مسکن ساز درحال فعالیت می‌باشد.

گونجی در این راستا بیان می‌کند: از سال ۹۵ همچنین با پرداخت تسهیلات بلاعوض به خانوارهای دارای ۲ معلول تحت پوشش بهزیستی براساس تفاهم نامه منعقد شده بین این نهاد با بنیاد مستضعفان و سازمان بهزیستی ۷۳ واحد با هفت میلیارد و ۶۷۰ میلیون ریال اعتبار احداث شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قزوین از افتتاح ۱۶ طرح هادی روستایی با ۱۸ میلیارد و ۵۷۱ میلیون ریال اعتبار به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی دهه مبارک فجر در استان خبر می‌دهد و می‌گوید: این طرح‌ها شامل هشت طرح در بویین زهرا، سه طرح در آبیک و ۲ طرح در آوج، یک طرح در شهرستان‌های قزوین، یک طرح در البرز و یک طرح در تاکستان است.

وی با بیان اینکه طرح‌های هادی یادشده برای ۱۶۰ نفراشتغال زایی داشته است اظهار می‌کند: هفت میلیارد و ۲۸۰ میلیون ریال از اعتبارات طرح‌های هادی روستایی از محل منابع استانی و ۱۰ میلیارد و ۹۳۱ میلیون ریال نیز از محل منابع ملی و قیر رایگان تامین شده است.

این مسئول می‌افزاید: ۱۰۷ مورد از این طرح‌ها با اعتباری بالغ بر۲۲ میلیارد و ۸۵۰ میلیون ریال در سال جاری صورت گرفته است.

گونجی ادامه می‌دهد: اجرای طرح هادی روستایی در ۳۶۱ روستا انجام شده که از این تعداد تاکنون ۶۵ روستا به اتمام رسیده و ۲۹۶ روستای دیگر نیمه تمام است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قزوین در ادامه می‌گوید: برای اجرای طرح هادی در ۳۶۱ روستا ۸۳۹ میلیارد و ۵۱۶ میلیون ریال اعتبار هزینه شده که ۹۹ طرح آن با ۸۹ میلیارد و ۸۶۳ میلیون ریال مربوط به سال جاری بوده است.

وی به اشاره به  سهمیه‌های قیر رایگان در نظر گرفته شده استان برای سال جاری می‌گوید: در سال جاری هم ۴۹۸ هزار و ۷۴ متر مربع در ۱۱۱ روستای استان انجام شده است.

انتهای پیام/ ۱۰۰۳

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار