جیب خالی مردم و وعده هایی که عملی نشد
کد خبر: 98936
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ - ۹:۳۹
شاخص گزارش می‌دهد؛
شاخص : دولت تدبیر و امید بهتر شدن وضع معیشتی و کسب و کار مردم را به رفع تحریم ها و به فرجام رسیدن برجام وعده داده بود اما با گذشت چند ماه تغییر چشم گیری در معیشت و اقتصاد مردم ایجاد نشده است.

.

به گزارش شاخص،  یکی از شعارهای دولت تدبیر و امید بهتر شدن وضع معیشتی و اشتغال بود و رئیس جمهور همواره این تغییر را به رفع تحریم‌ها و به فرجام رسیدن برجام وعده داده بود اما با گذشت چند ماه از به نتیجه رسیدن برجام تغییر چشم‌گیری در معیشت و اقتصاد ایجاد نشده؛ این رفع تحریم ظاهری بیشتر از آنکه برای جامعه ایران مطلوب باشد به نفع کشورهای بحران‌زده غربی بوده است.

مردم انتظار بهبود شرایط اقتصادی و کاهش قیمت‌ها را دارند که انصافاً انتظاری منطقی است.

دولتمردان همواره این امید را به مردم می‌دادند با تحقق برجام مشکلات مردم رفع خواهد شد و تحولی عظیم در اقتصاد کشور رخ می‌دهد تا جایی که رئیس جمهور حل معضل کم‌آبی کشور را نیز منوط به اجرایی شدن برجام می‌دانست.

بسیاری بر این باور بودند که اقتصاد ایران پس از توافق به سرعت بهبود می‌یابد چرا که دولت مشکلات جامعه را با موضوع تحریم‌ها پیوند داده بود و راهکار خروج از تمامی این مشکلات را برداشته شدن تحریم ها عنوان می کرد.

اما از طرف دیگر مقام معظم رهبری بارها و بارها تاکید کردند که به برجام دلخوش نباشید، کلید حل مشکلات کشور در داخل و به دست جوانان این مرز و بوم است.

نکته قابل توجه این‌است چرا همواره هرچه را که رهبری انقلاب اسلامی بر آن تاکید می‌نمایند در بدنه دولت برخلاف آن رفتار می‌شود؟!

به پای درد و دل مردم نشستیم تا در فصل بهار که به گدا بهار مشهور است بپردازیم اما قصه آن‌طور که ما می خواستیم نبود و به گونه ای دیگر آغاز شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، وقتی در اتوبوس خط واحد نشسته بود خانمی که همسرش در یک شرکت خصوصی کار می‌کند این چنین سر صحبت را باز کرد که کاش تحریم‌ها برداشته نمی شد و اوضاع مملکت به روال قبل ادامه می یافت…

وی ادامه داد: همسرم در یکی از شرکت‌های شهر صنعتی البرز کار می‌کند و پیش از این حقوقش را کم و بیش و با چند ماه تاخیر پرداخت می‌کردند اما الان به قول آن آقایانی که می‌گفتند “بعد از تحریم‌ها دنیا گلستان می شود” حقوق همسرم را چند ماهی است که نداده‌اند و ما با دریافت یارانه امورات خود را می گذرانیم.

photo_2016-04-08_03-16-31

تا کی صورت خود را با سیلی سرخ نگه داریم؟!

وقتی از اتوبوس پیاده شدم نمی‌دانستم واقعا باید سراغ چه کسی را بگیرم، چشمم به خانم جوانی افتاد که در پارک منتظر همسر بود افتاد؛ با او سر صحبت را باز کردم، این خانم خانه‌دار گفت: من معتقدم برجام هیچ سودی برای قشر کارگر نداشته و هیچ دردی را دوا نکرده است؛ چرا که چند ماه پیش از رفع تحریم‌ها شرکت‌ها به روال عادی کار می‌کردند اما اکنون هر سرمایه داری با احتیاط عمل می‌کند و حاضر به سرمایه گذاری در کشور ما نیست، ما دست به دعا هستیم که همسرم از کار بیکار نشود و حقوقمان را به موقع دریافت کنیم.

وی گفت: اکنون که خبر قطعی یارانه‌ها را شنیده ایم ترسی بر جان ما افتاده که اگر یارانه قطع شود چطور از پس مخارج زندگی‌مان بربیاییم.

جیب خالی مردم و وعدهایی که عملی نشد

شهروند دیگری عنوان کرد: بعد از رفع تحریم‌ها قرار بود پول‌های میلیاردی وارد کشور شود پس چرا یارانه‌ها را قطع می‌کنند و چرا عده‌ای به نان شب خود محتاج هستند و عده‌ای در پول زیاد غرق شده‌اند؛ این سیاستمداران آیا مثل ما زندگی می‌کنند؟!

وی در ادامه گفت: آیا قطعی یارانه نیز قرار است مانند وعده‌های سر خرمن رفع تحریم‌ها باشد؟! این چه عدالتی است و چه کسی پاسخگوی صدای مظلوم مردم خواهد بود؟!

این شهروند گفت: هر کاری زمان‌بر است و انتظار نداریم که یک شبه همه چیز درست شود حداقل اگر شرایط بهتر نمی شود بحرانی تر از گذشته نشود.

دختر خانمی که در کنار مادرش ایستاده بود گفت: دهه شصتی‌ها از سختی‌ها و بی پولی‌های خود می گویند و خوشا به سعادت دهه هفتادی‌ها که همه چیز برایشان فراهم است… اما من که دهه ۸۰ هستم شاهد بی پولی خانواده‌ ام هستم و متاسفانه مجبورم در قبال هزینه هایی که مدرسه از ما می‌خواهند بگویم ندارم و پدرم حقوق نگرفته است.

این چه دنیایی است که ثروتمندها ثروتمندتر شده و برخلاف انتظار همه قشر متوسط نیز به قشر فقیر پیوسته اند؟!

download

امروزه یکی از دغدغه‌های مردم به خصوص پدر و مادرها اشتغال و ازدواج جوانان است، اما دیده می‌شود که اکثر جوانان به دلیل نداشتن شغل و درآمد مناسب تمایلی به ازدواج به موقع ندارند و این یک معضل بزرگ برای جامعه‌های امروزی شده است.

گرم صحبت با شهروندان بودم که خانم میانسالی وارد بحث ما شد.

وی از دغدغه های زندگی‌اش گفت و توضیح داد: پسر جوانی دارم که به تازگی ازدواج کرده و در یک شرکت مشغول به کار بود اما چند ماهی است که به علت تعدیل نیرو از کار بیکار شده است.

این مادر ادامه داد: پسرم مستاجر است و نیازمند پشتوانه مالی برای ادامه زندگی است چگونه می‌تواند بدون هیچ شغل و درآمدی به آینده امیدوار باشد، این موضوع موجب شده تا در اول زندگی با همسرش دچار مشکل شود و همین مسئله عامل بسیاری از طلاق‌های جوانان امروز است.

پدر بازنشسته ای که از بیکاری فرزندان تحصیل کرده‌اش گله‌مند بود ابراز کرد: سال‌ها با زحمت و هزینه زیاد فرزندانم  مدارج عالی دانشگاهی را کسب کردند اما اکنون که جویای کار شده‌اند هرروز ناامیدتر از روز دیگر می‌شوند و این موضوع بر روحیه آن‌ها تاثیر گذاشته و موجب افسردگی آنان شده است.

با یک حقوق بازنشستگی چطور می‌توان خرج یک خانواده ۵ نفره را تامین کرد؟!

پسر جوانی که برای دریافت تسهیلات به بانک مراجعه کرده بود، گفت: با توجه به بیکاری چندساله‌ام تصمیم به خود اشتغالی گرفتم در برای آغاز کار نیازمند سرمایه شدم که از بانک وام دریافت کنم اما متاسفانه با مشکلات فراوان و ضامن‌های معتبر مواجه شدم.

وی در ادامه گفت: جوانی که می خواهد شروع به کار کند از کجا سپرده تامین کرده و یا ضامن معتبر بیاورد.

پسرجوان ابراز کرد: از مسئولین می‌خواهم یک روز جای ما جوانان بیکار بنشینند و پس از آن هر چه بگویند همان خواهیم کرد فقط بگویند چه کار کنیم؟!

کلام پایانی؛

دولت باید درباره وضعیت معیشتی مردم و اوضاع اشتغال جوانان تدابیری بیندیشد که در نهایت وضعیت اقتصادی مردم بهتر شود تا با امید زندگی کنند.

امید است مسئولین در سال جاری که با شعار “اقتصادمقاومتی، اقدام و عمل” نامگذاری شده، به گونه‌ای مسائل را بررسی و حل کنند که دیگر نه جوانی بیکار بماند و نه پدری شرمنده فرزندش شود.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

یک پاسخ به “از گدابهار تا خزان زندگی مردم/ دولت تدبیر و امید وعده‌هایش اجرایی نشد/ چرا حل همه مشکلات کشور وابسته به تحقق برجام شد”

 1. دیان گفت:

  مردم نباید زیاد ازنتایج برجام نا امید باشند.
  چشم بصیرت باز کنند آنها را مشاهده خواهند کرد که همچنان نور خورشید در حال طلعلع میباشند.که برخی ار نتایج برجام شامل:
  -مشغول بکار شدن و بهبود زندگی چند هزار کارگر ایتالیائی و فرانسوی.
  -چرخش تولید شرکت های اروپائی خصوصا”ایر فرانس ، فیات ( همان شرکت صهیونیستی که آلفرد پسر مسلمان شده خودش را کشت ) ، شرکت پژو که بخاطر تحریم با ایران قطع رابطه کرد و قیمت ماشین را به دو برابر افزایش داد.و….
  -رفع خطرات و استرس مسافران و آقا زاده ها و خانم زاده ها و برادرزاده و خواهر زاده های ایرانی که بنده خداها هر بارکه قصد سفر به اروپا و آمریکا داشتند و با هواپیماهای فرسوده که مواجه میشدند همه اش ناراحت و افسرده میشدندو بنده خدا هامجبور بودند سفر خودشان را ۲تیکه کنند و اول یا به شیخ نشینهای خلیج فارس و یاترکیه مسافرت کنند و ادامه سفر خودشان را از آنجا دنبال نمایند . که الحمدالله با خرید این هواپیماهای پهن پیکر و قاره پیما مشکل این بندگان خدا هم حل شد.!!! مسافران روستائی که به دلیل نداشتن راه و وسیله نقلیه مناسب نمی توانند بیمار خودشان را به شهر برسانند و یا کشاورزان بیچاره که به دلیل نداشتن تجهیزات مناسب مکانیزه ضرر میدهند مشکل خودشان است ، میخواستند بیایند تهران سکونت کنند و جزء شهرنشینهای با درک و فهم سیاسی بالا شوند و از امکانات خوب هم بهره ببرند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار