گزارش مردمی از حضور گسترده مردم قزوین در راهپیمایی روز قدس/ همه آمده بودند
کد خبر: 106754
تاریخ انتشار: ۱۲ تیر ۱۳۹۵ - ۹:۳۹
حاشیه‌‌های راهپیمایی روز قدس در قزوین
شاخص : امسال هم مانند سال‌های گذشته مردم قزوین در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان برای ادای تکلیف شرعی و انسانی خود در راهپیمایی روز جهانی قدس حضوری بی‌نظیر و گسترده داشتند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، امسال هم با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان اشتیاقی در دل‌ها پدید آمد و روحی تازه در کالبد بشر دمیده شد تا دوباره عهد بندگی از سرگیرند و سرنوشتی تازه برای خویش رقم بزنند.

ماهی که نزول قرآن، عظمتی بی‌پایان بر آن بخشیده است؛ ماهی که خواب هم عبادت می‌شود و شیاطین در بند و گرفتارند تا هیچ بنده‌ای از رحمت بی‌پایان پروردگار محروم نماند.

هر بنده‌ای به اندازه‌ توفیقی که عنایت شده، بر سر این سفره گسترده پروردگار نشسته و از نعمت‌های بی‌شمار آن بهره‌مند شده است.

ماه مبارک رمضان از نیمه گذشت و شب‌های قدر پلی شد برای عهدی دوباره و به تعبیری تولدی دیگر از انسانی که به درگاه حق توبه کرده و  طرحی جدید بر شالوده زندگی‌اش نقش بسته است.

حال که این ماه پر خیر و برکت رو به اتمام است و خداوند تکلیفی دیگر در مسیر کمال بندگی مخلوقاتش قرار داده است، تکلیفی که انسانیت را معنا می‌بخشد و عبادت‌های ضیافت الهی را به ثمر می‌نشاند.

راهپیمایی روز قدس و حمایت از مستضعفین جهان تکلیفی است که اگر آن را ادا نکنیم شاید بتوان گفت؛ همسفر نیمه راه این مسیری می‌شویم که خداوند با لطف و رحمتش بر ما عنایت کرده است.

روز جهانی قدس مناسبتی رسمی در جمهوری اسلامی ایران است که از یک سال پس از انقلاب در آخرین جمعهٔ ماه رمضان و در حمایت از ملت مظلوم فلسطین برگزار می‌شود، هم‌چنین در این روز، گروه‌هایی از مسلمانان در سایر نقاط مختلف جهان حمایت خودشان را از مردم فلسطین به نمایش می‌گذارند.

۱۷۶۱۷۲۴

امام خمینی (ره) با نامگذاری روز قدس مانع از فراموشی فلسطین شد

بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی انقلاب با تدابیری هوشمندانه مانع از فراموشی فلسطین شد که تعیین روز جهانی قدس یکی از آن اقدامات مهم است، ایشان فرمودند؛ روز قدس فقط روز فلسطین نیست، روز اسلام است؛ روز حکومت اسلامی است.

«روزی است که باید جمهوری اسلامی در سراسر کشورها بیرق آن برافراشته شود. روزی است که باید به ابرقدرت‌ها فهماند که دیگر آنها نمی‌توانند در ممالک اسلامی پیشروی کنند. من روز قدس را روز اسلام و روز رسول اکرم می‌دانم، و روزی است که باید ما تمام قوای خودمان را مجهز کنیم.»

«روز قدس، روزی است که باید سرنوشت ملتهای مستضعف معلوم شود باید ملت‌های مستضعف در مقابل مستکبرین اعلان وجود بکنند، باید همانطور که ایران قیام کرد، و بینی مستکبرین را به خاک مالید، و خواهد مالید، تمام ملتها قیام کنند، و این جرثومه‌های فساد را به زباله‌دان‌ها بریزند.»

امسال هم مانند سال‌های گذشته بر خودم لازم دانستم که با سیل خروشان همسفران این راه همگام و یک صدا قدم بردارم علی رغم اینکه جدالی بر سر رفتن یا نرفتن در درونم به راه افتاده بود و از طرفی روزه‌داری و شدت گرمای هوا بهانه‌های خوبی برای نرفتن بود اما شال و کلاه کردم و نگران از اینکه دیر نکرده باشم خودم را به جمعیت رساندم.

مسیر خیابان ولیعصر را برای حرکت انتخاب کردم، نیروی انتظامی و راهنمایی و رانندگی از هر فاصله کوتاهی در مسیر مستقر بودند تا ترافیکی روان برای مردم به وجود آورند با وجود اینکه بر حسب وظایفشان نمی‌توانستند با جمعیت همراه شوند اما در همان حین مامورت زیر لب شعارهای اعلام شده را زمزمه می‌کردند.

چند قدم جلوتر جمعی از جوانان محصولات فرهنگی از جمله وصیت‌نامه‌های شهدا را به مردم اهدا می‌کردند، طنین شعارهای «مرگ برآمریکا»، « مرگ بر اسرائیل» و … در میان جمعیت طنین انداز شده بود.

photo_2016-07-02_06-13-24

مادر جوانی که با ۲ فرزند خردسالش گوشه‌ای از پرچم فلسطین را گرفته بود توجه‌ام را جلب کرد و در آن شلوغی به هم‌صحبتی کوتاهبرایش شدم، وی دلیل حضورش را این چینین بیان کرد: ما هر روز جنایت‌هایی که در حق بچه‌های فلسطین می‌شود را در تلویزیون مشاهده می‌کنیم.

بغض راه گلویش را گرفت و ادامه داد: برای حمایت از کودکان غزه و فلسطین و مردم بی‌گناهی که به خاک و خون کشیده می‌شوند، آمده ام .

رفته رفته بر شدت تابش آفتاب افزوده می‌شد و مردم با صبر و استقامت به راه خود ادامه می‌دادند، این بار با خانم دیگری برخورد کردم که با اعماق وجود شعارها را فریاد می‌زد، وی در حالی که پلاکاردی را سایبان خود قرار داده بود گفت: برای دفاع از مردم غزه و فلسطین و لبیک به آرمانهای امام راحل و انقلاب اسلامی و بیعت مجدد با امام خامنه‌ای آمده‌ام .

حالا دیگر آب‌پاش‌ها دست به کار شده و با پاشیدن آب سعی در خنک کردن مردم روزه‌دار که لبیک گویان به سمت میعادگاه نماز جمعه در حال حرکت بودند، داشتند.

photo_2016-07-02_06-14-51

مادر دیگری را دیدم که دو فرزندش زیر آفتاب غرق در عرق و خستگی بودند، از او پرسیدم آیا فرزندانتان در این شرایط خسته نمی‌شوند؟ وی با بیان اینکه کودکان بی‌پناه فلسطین همواره زیر آتش و خون هستند حالا چه اشکالی دارد فرزندان ماهم چند ساعتی را سخت بگذرانند، اذعان داشت: برای حمایت از بچه‌های بی‌گناه غزه و یمن به راهپیمایی آمده‌ام و  به بچه‌های یمن و غزه می‌گویم که از آنها حمایت می‌کنیم و بدانند که تنها نیستند و این راهپیمایی برای نجات آنها تاثیرات زیادی دارد.

مسیرم را به سمت پیاده رو تغییر دادم تا در سایه زیر دیوار نفسی تازه کنم، پدری مسن روی پله‌ای نشسته بود و تسبیحش را میان انگشتان حرکت می‌داد و به جمعیت نگاه می‌کرد. وی دلیل حضور خود در راهپیمایی روز قدس را اینگونه توصیف کرد و گفت: ما مردم ایران به این دلیل در مراسم روز جهانی قدس شرکت می‌کنیم که صدای مظلومیت فلسطینیان را شنیده ایم و طبق دستورات اسلام، اگر گوشه‌ای از جهان مظلومیتی وجود داشته باشد مسلمانان باید به آن‌ها کمک کنند.

این پدر مسن ادامه داد: به همین دلیل بود که امام خمینی(ره) این روز را روز جهانی قدس اعلام کردند تا جهانیان بفهمند عده‌ای صهیونیست در حال زورگویی به مسلمانان هستند، از زمان کودکی، جنایات اسرائیل علیه مردم فلسطین را به یاد می‌آورم که هنوز هم ادامه دارد.

photo_2016-07-02_06-15-57

کمی آن طرف‌تر دو خانم مسن را دیدم که مثل من در حال نفس تازه کردن بودند، دلیل حضورشان را پرسیدم و با بیان اینکه مردم فلسطین را به اتحاد و تبعیت از رهبر دعوت می‌کنند، اینگونه جواب دادند: وظیفه تمام مسلمانان جهان حمایت از ملت مظلوم فلسطین و شرکت در این راهپیمایی است و ما باید در این راهپیمایی شرکت کنیم.

آن‌ها ابراز کردند: امیدواریم که در سایه حمایت امت اسلام از مظلومان جهان، ملت ستمدیده فلسطین هر چه سریعتر از چنگال اشغالگران آزاد و سرزمینشان از وجود صهیونیست‌ها پاک شود.

نوجوانان و جوانان همان طور که وقتی در جایی صحبت از حق و حق طلبی به میان می‌آید پیشرو هستند در این راهپیمایی هم با شور و هیجان خاصی جدا از تیپ و سلایق مختلف یک صدا از مظلومان جهان دفاع می‌کردند.

photo_2016-07-02_06-16-53

به جمع گروهی از نوجوانان پیوستم و انگیزه حضورشان در راهپیمایی را جویا شدم که همه به اتفاق گفتند: آمریکا و اسرائیل را زیر پایمان له می کنیم، آمده‌ایم تا اسرائیل را مچاله کنیم …

محمد فرهانی دانشجویی بود که گوشه‌ای از پرچم ایران را به دست داشت، وی با اعلام حمایت از جوانان فلسطینی و توصیه آن‌ها به مقاومت گفت: با پیروی از ولایت و مقاومت، دشمن خوار و ذلیل می‌شود .

کارمند بازنشسته از شرکت‌کنندگان در راهپیمایی روز جهانی قدس در مورد انگیزه شرکت در این راهپیمایی عنوان کرد: ما طبق وظیفه شرعی خود باید از ملت فلسطین حمایت کنیم و رژیم اشغالگر قدس را از اراضی اشغالی بیرون برانیم.

وی با اشاره به ایستادگی و مقاومت ملت فلسطین در برابر رژیم صهیونیستی افزود: اگر ملت فلسطین به مبارزات و مقاومت خود ادامه دهند بدون تردید پیروز خواهند شد.

جمعیت به میدان آزادی رسید و تقریبا مسیری تا میعادگاه نمانده بود، غرفه‌ای توجه‌ام را جلب کرد و نزدیک‌تر رفتم.

photo_2016-07-02_06-17-40

جمعی از کودکان پشت میزها مشغول نقاشی بودند و وقتی متوجه تماشای دیگران می‌شدند با اشتیاق بیشتری مدادرنگی‌هایشان را روی کاغذ می‌کشیدند و نماهای متفاوتی از مسجدالاقصی و کودکان فلسطیتی را نقاشی می‌کردند.

photo_2016-07-02_06-18-34

از این غرفه که عبور کردم خانم میانسالی را در میان جمعیت دیدم که به دلیل مشکل جسمی و حرکتی روی ویلچر نشسته بود. وقتی پرسیدم آیا با این وضعیت جسمی، حضور در راهپیمایی برایتان سخت نیست؟ جواب داد: مشکل من مانع عمل به تکلیف شرعی‌ام نمی‌شود، دنیا دنیای مهربانی هاست ، انسانیت چقدر باید خار و ذلیل گردد تا تبدیل به داعش و اسرائیل شود. برای دفاع از مردم مظلوم فلسطین آمده‌ام.

photo_2016-07-02_06-23-33

حجت الاسلام والمسلمین اسماعیل صادقی یکی دیگر از شرکت کنندگان در راهپیمایی روز جهانی قدس در گفتگو با خبرنگار شاخص، در مورد حمایت از ملت مظلوم فلسطین گفت: حمایت از مظلوم، پایه و اساس دین ماست و طبق تعالیم قرآن هر کسی که صدای مظلومی را بشنود باید از وی حمایت کند.

وی افزود : ما با این حضور خود نه تنها از مظلوم حمایت می‌کنیم بلکه مشت محکمی هم به یاوه گویی‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی می زنیم.
صادقی ابراز امیدواری کرد که گروهک‌های تکفیری مثل داعش، النصره و تکفیری‌های وهابی با زوال رژیم صهیونیستی از بین بروند.

photo_2016-07-02_06-19-19

فهیمه بیگلری یکی‌دیگر از دانشجویان قزوینی بود که دلیل حضورش را اینگونه بیان کرد: من به این دلیل به اینجا آمده ام تا همبستگی خود را با برادران و خواهران فلسطینی خود نشان دهم و همچنین می خواهم عنوان کنم که روز جهانی قدس هنوز از حمایت سراسر مردم دنیا برخوردار است. فلسطینیان باید به مقاومت ادامه دهند و آماده باشند چراکه آزادی و پیروزی آنها نزدیک است.

عبدالله کمالی از جانبازان هشت سال دفاع مقدس، مردی  ۵۴ ساله‌ای بود که  در خصوص دلیل شرکت در راهپیمایی روز جهانی قدس گفت: ما ۳۶ سال پیش به فرمان خمینی کبیر لبیک گفتیم و باید این راه را ادامه دهیم و تا آخرین نفس این راه را ادامه خواهیم داد و به فرمایشات رهبر معظم انقلاب عمل خواهیم کرد.
وی همچنین در خصوص حمایت از فلسطین گفت: این وظیفه همه مسلمانان است که از برادران و خواهران خود دفاع کنند، این مظلومین چه در یمن و عراق یا فلسطین وسوریه باشند این وظیفه ماست که از آنها دفاع کنیم.

photo_2016-07-02_06-20-05

فاصله زیادی تا محل برگزاری نماز جمعه نداشتیم که مادر شهیدی با در دست داشتن قاب عکس کودکی فرزند شهیدش از مقابلم عبور کرد، خود را به او رساندم و جویای انگیزه‌اش شدم که بیان کرد: روز قدس روز اسلام است، همان‌طور که فرزندانمان برای پایداری اسلام و مسلمانان رفتند من هم برای ادامه راهشان و عمل به تکلیف شرعی خود به این راهپیمایی آمدم.

وقتی درخواست کردم فرزند شهیدش را معرفی کند از این موضوع امتنا کرد و گفت: خواست فرزندم این بود که ناشناس بماند و من هم نمی‌خواهم نامی از او و من برده شود.

ساعت از ۱۲ظهر گذشته بود که شعارها به پایان رسید و مردم برای اقامه نماز جمعه وارد مسجدالنبی شدند.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار