استاد دبیرسیاقی یک شخصیت ملی و فراملی است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 174897
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۹:۳۶
رئیس حوزه هنری استان قزوین:
شاخص : رئیس حوزه هنری استان قزوین با اشاره به اینکه استاد دبیر سیاقی یک شخصیت ملی و فراملی بود گفت: توجه مرحوم دبیرسیاقی در عرصه‌های علمی و ادبی وی را به یک سرمایه فرهنگی در استان قزوین و کشور تبدیل کرد.

علی هوشمند رئیس حوزه هنری استان قزوین در گفت‌‌وگو با خبرنگار اجتماعی  شاخص، ضمن تسلیت درگذشت استاد محمد دبیرسیاقی به جامعه فرهنگی، هنری و ادبی و خانواده آن مرحوم اظهار کرد: استاد سیاقی یک انسان والا و خود ساخته بود و علی رغم اینکه در بستر دانشگاه حضور نداشت اما به واسطه علاقه‌ به ادبیات عمر ارزشمند خود را در این راه صرف کرد.

وی افزود: این استاد والا مقام با بیش از ۳۰۰ مقاله و حدود  ۱۰۰ اثر تالیفی و مکتوب در حوزه ادبیات، لغت شناسی و تصحیح متون، آثار خوبی در زمینه‌های مختلف فرهنگی و ادبی به جامعه عرضه کرد که نشان از تراز علمی وی دارد.

این مسئول با اشاره به اینکه استاد دبیر سیاقی یک شخصیت ملی و فراملی بود افزود: توجه مرحوم سیاقی در عرصه‌های لغت، تصحیح متون، ادبیات، مقالات علمی و فرهنگی وی را به یک سرمایه فرهنگی نه تنها برای استان قزوین بلکه برای ایران زمین تبدیل کرد.

هوشمند بیان کرد: وی تا پایان عمر خود همواره جلسات مدونی را با حضور بسیاری از شخصیت‌های ادبی قزوین برگزار می‌کرد و در آن فضای ادبی و فرهنگی از تجارب ایشان استفاده می‌شد.

رئیس حوزه هنری استان قزوین خاطرنشان کرد: استاد دبیر سیاقی انسانی بی نظیر بود و سخت می‌توان تصور کرد که دوباره روزرگار یک دبیر سیاقی دیگر به جامعه فرهنگ و هنر و ادب ایران تحویل دهد.

وی در انتها گفت: مراسم تشییع آن مرحوم امروز از مدرسه‌ای که دوران ابتدایی خود را در آنجا گذراند و امروز تحت عنوان “پژوهشکده دبیر سیاقی” نام گذاری شده به سمت امامزاده حسین(ع) خواهد بود و در مزار خانوادگی در بهشت حسینی خاکسپاری می‌شود.

به گزارش شاخص، سید محمد دبیر سیاقی متولد ۱۲۹۸ محله گلبنه قزوین در مؤسسه لغت‌نامه دهخدا و مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی مشغول به کار و مصحح بسیاری از متن‌های کهن فارسی بود.

مرحوم دبیرسیاقی نزدیک به ۸۰ متن ادبی و تاریخی را تصحیح و منتشر کرد که از میان آن‌ها می‌توان شاهنامه فردوسی، دیوان منوچهری، نزههالقلوب، فرهنگ سروری و سلطان جلال‌الدین خوارزمشاه و تصحیح لغت فرس اسدی طوسی را نام برد.

او در فاصله سال‌های ۱۳۲۶ تا ۱۳۳۴ در گردآوری لغت‌نامه با علی‌اکبر دهخدا همکاری داشت، از آن پس همکاری او با مؤسسه لغت‌نامه دهخدا و مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی تا ۱۳۵۹ که کار این اثر به پایان رسید ادامه یافت.

مرحوم دبیرسیاقی در حال نوشتن لغت‌نامه فارسی بود که به پایان نرسید، اما برخی از مجلد‌های آن چاپ شده است.

انتهای پیام/۱۰۰۳

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار