تولید ۷۲ درصد پسماند‌ در حوزه کشاورزی
کد خبر: 111212
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۷
مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان قزوین:
شاخص : مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان قزوین گفت: 72 درصد از پسماند‌ها در حوزه سموم کشاورزی تولید می‌شود که در این حوزه با مشکلاتی روبرو هستیم.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، سیاوش شمسی پور، مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان قزوین ظهر امروز( یکشنبه) در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن جلسات این سازمان برگزار شد، اظهار کرد: فرهنگ‌سازی در حوزه محیط زیست اولین الویت کاری این سازمان است که اصحاب رسانه می‌توانند نقش به سزایی در این زمینه داشته باشند.

وی با بیان اینکه امسال ” اقدام و عمل، دولت و ملت و امیدوار و استوار” به عنوان شعار هفته دولت انتخاب شده است، گفت: پسماند به عنوان یک معضل کشوری و جهانی است که خوشبختانه در استان اقدامات خوبی برای رفع این معضل در حوزه‌های مختلف شده است.

این مسئول با بیان اینکه استان قزوین تنها استان دارای سایت امحای پسماند‌های صنعتی و ویژه است، تصریح کرد: با توجه به صنعتی بودن شهر قزوین سایت محمد آباد برای امحای پسماندهای واحدهای صنعتی در شهرهای مختلف استان راه‌اندازی و مورد استفاده قرار گرفته است.

شمسی پور در ادامه افزود: تا کنون ۴۲ واحد صنعتی فعال در استان پسماند خود را به این سایت منتقل می‌کنند و همچنین بسیاری از استان‌ها برای انتقال پسماند به این سایت پیشنهاد داده‌اند که این امر در حال بررسی و پیگیری است.

مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان قزوین بیان کرد: طبق شناسایی اولیه ۱۱۵ واحد صنعتی استان دارای پسماند صنعتی هستند  که باید برای انتقال پسماند واحدهای خود به این سایت مراجعه کنند.

وی در ادامه اضافه کرد:همه شهر‌های استان بجز مناطق الموت و آوج به دلیل فاصله زیاد از شهر قزوین موظف هستند که پسماند خود را به سایت محمدآباد انتقال دهند.

۱۴ شهر استان پسماند عادی خود را به سایت محمدآباد منتقل می‌کنند

این مسئول با بیان اینکه ۱۴ شهر استان پسماند عادی خود را به سایت منتقل می‌کنند، عنوان کرد: چند شهردیگر استان در حال ملحق شدن به این سایت هستند و ۲۰ شهر کوچک و بزرگ استان نیز ملزم به انتقال پسماند‌های خود به این سایت می‌باشند.

شمسی پور با اشاره به معضل پسماند روستایی در کشور ابراز کرد: استان قزوین برای رفع این معضل کارگروه پسماند روستایی را تشکیل داد که به صورت مستقل با همکاری مدیر کل دفتر روستایی آغاز به کار کرده و تاکنون نیز پیشرفت خوبی داشته است.

وی در ادامه افزود: پسماند روستایی بخش مرکزی آبیک، روستاهای شهرستان البرز و روستاهای بخش مرکزی قزوین برای انتقال پسماند‌های خود به سایت محمد اباد اعلام امادگی کردند که انتقال پسماند‌های آن‌ها تا چند روز آینده به این سایت منتقل خواهد شد.

این مسئول با اشاره به پسماند زباله‌های بیمارستانی اظهار کرد: تمامی مراکز بزرگ استان به سیستم امحای پسماند و زباله بیمارستانی مجهز هستند و تنها مشکلی که در این زمینه وجود دارد پسماند درمانگاه‌ها و مطب‌های در سطح استان است.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان قزوین در ادامه افزود: برای رفع این مشکل یک بخش خصوص در استان برای جمع‌آوری پسماند ۳۶۰ مطب و درمانگاه  اعلام امادگی کرده است که در منطقه کوچکی از سایت محمد اباد بیخطر سازی و دفن می‌شود.

۷۲ درصد از پسماند‌ها در حوزه سموم کشاورزی است

شمسی پور با بیان اینکه  ۷۲ درصد از پسماند‌ها در حوزه سموم کشاورزی است، تشریح کرد: در این حوزه با مشکلاتی روبرو هستیم که سبب به تعویق افتادن حل این مشکل در حوزه کشاورزی می‌باشیم.

وی در ادامه توضیح داد: در کارگروه استان این موضوع مطرح شده و بخش خصوصی دیگری اعلام آمادگی کرده که با الویت امحای قوطی‌های حاوی سم رها شده در مزارع و فضولات دامی و مرغی ورود پیدا کنند.

این مسئول با اشاره به پسماندهای الکترونیکی عنوان کرد: با توجه به مشکلات ایجاد شده ناشی از این پسماندها و اثرات مخربی که بر سلامت انسان‌ها و محیط اطراف کارگروه استان اقدامات لازم برای امحای این پسماند‌ها انجام داده است.

وی با اشاره به طرح جامع مدیریت هوای استان قزوین تصریح کرد: این طرح به مصوبه کارگروه سلامت و امنیت قضایی رسیده است و با تصویب شورای برنامه ریزی ۱۷ دستگاه باید در مسیر اجرای این طرح وارد شوند.

شمسی پور در پایان با بیان اینکه استان قزوین با موضوع ریزگرها مواجه است، خاطرنشان کرد: همه‌ی دستگاه‌های مرتبط باید در این حوزه با جدیت بیشتری وارد شوند و برای حل این مشکل در استان تمهیدات لازم را انجام دهند.

انتهای پیام/۱۰۰۳

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار