استان قزوین دارای ۱۳۶۰ اثر تاریخی است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 160916
تاریخ انتشار: ۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۵
مدیرکل میراث فرهنگی قزوین:
شاخص : مدیرکل میراث فرهنگی قزوین با بیان اینکه استان قزوین به طور کلی ۱۳۶۰ اثر تاریخی دارد ابراز کرد: استان قزوین ۱۹ اثر در حوزه میراث طبیعی، ۱۸ اثر در حوزه ناملموس و ۸ اثر تاریخی دارد.

محمدعلی حضرتی مدیرکل میراث فرهنگی استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و هنر شاخص، اظهار کرد: بر اساس اعلام مرکز آمار ایران قزوین جزو مقاصد گردشگری کشور به شمار می‌آید که باید این جایگاه مقصدی را تثبیت کنیم.

وی افزود: “قزوین شاداب نزدیکترین مقصد” شعار امسال در نوروز ۹۷ است تا بتوانیم از فرصت نزدیکی قزوین به دو کانون جمعیتی تهران و البرز بهره ببریم و موقعیت مقصدی استان را ارتقاء دهیم.
این مسوول در ادامه گفت: سال ۹۶ یک سال پربار برای حوزه میراث فرهنگی بود چراکه برای اولین بار بیش از ۶۰ پروژه مرمتی داشتیم.

مدیرکل میراث فرهنگی استان قزوین اضافه کرد: در انتخاب این پروژه‌ها هم سراغ بناهایی رفتیم که از زمان شکل گیری تا الان هیچ تعمیر و مرمتی در آن‌ها اتفاق نیفتاده بود.

حضرتی ادامه داد: چهارطاقی حسن آباد یکی از بناهای مرمتی است که در کاوش‌ها به آثاری از دوره اشکانی برخوردیم که اهمیت بنا را آشکارتر کرده و می‌تواند یک حلقه ارتباطی بین الموت غربی و شرقی باشد.

وی با اشاره به اینکه کاخ گنبد، سلطان بیس و مسجد جامع عتیق از جمله دیگر بناهای مرمتی هستند گفت: در کاوشهای باستان شناسی به اثر آهن ۳ در منطقه سگزآباد رسیدیم.

این مسوول خاطرنشان کرد: سایت موزه سگزآباد تامین اعتبار شده که فاز اول آن اجرا خواهد شد و همچنین در منطقه زاغه آبیک هم مجوز کاوش گرفتیم.

وی با بیان اینکه استان قزوین به طور کلی ۱۳۶۰ اثر تاریخی دارد ابراز کرد: استان قزوین ۱۹ اثر در حوزه میراث طبیعی، ۱۸ اثر در حوزه ناملموس و ۸ اثر تاریخی دارد.

حضرتی عنوان کرد:  مهارت سنتی آینه کاری قزوین با شماره ۱۴۶۴، نظام سنتی تقسیم آب باغستان قزوین با شماره ۱۴۶۵، گره چینی قزوین باشماره ۱۴۶۶، کلش بافی شهرستان تاکستان با شماره ۱۴۶۷، علامت کشی قزوین با شماره ۱۴۶۸، جاجیم بافی دانسفهان ۵۲۵، مهارت شیشه گری فوتی قزوین به شماره ۷۸۶ و مهارت قفل سازی سنتی به شماره ۱۱۱ در فهرست میراث فرهنگی ناملموس کشور به ثبت رسید و شماره ثبت دو مهارت دیگر با عنوان شیوه تهیه قاق سنتی قزوین و دانش سنتی قاروق‌گیری یا تل‌گیری قزوین نیز متعاقبا اعلام خواهد شد.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار