خودکفایی استان قزوین در تامین خون
کد خبر: 104628
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۳۹۵ - ۴:۰۵
مدیرکل انتقال خون استان قزوین خبرداد:
شاخص : مدیرکل انتقال خون استان قزوین با بیان اینکه استان قزوین در تامین خون به خودکفایی رسیده است گفت: اهدا کنندگان مستمر در استان 50 درصد هستند که هدف ما رسیدن به اهداء خون 90 درصدی در استان است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، محمد برادران  مدیرکل انتقال خون استان قزوین در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن اجتماعات سازمان انتقال خون برگزار شد با اشاره به اینکه در سال ۹۴ اهدای خون افزایش ۶ درصدی داشته است، اظهار کرد: از ۳۱ هزار و ۵۰۰ واحد خون اهدا شده در سال ۹۴ ، شانزده هزار اهداء کننده مستمر بوده‌اند.

مدیرکل انتقال خون استان با بیان اینکه اهداء کنندگان مستمر در استان ۵۰ درصد هستند افزود: هدف این سازمان افزایش آمار اهدا کنندگان مستمر و رسیدن به اهداء خون ۹۰ درصدی است.

بانوان خون سالم‌تری دارند

برادران در ادامه گفت: آشنایی با قوانین سازمان و آموزش‌های لازم به افراد در راستای رفتارهای ، راهکاری برای جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی محسوب شده و نوعی خودمراقبتی در اهداء کنندگان مستمر ایجاد خواهد کرد.

این مسئول با اشاره به اینکه بانوان ۶ درصد از آمار اهداء کنندگان خون در سال ۹۴ را به خود اختصاص داده‌اند عنوان کرد: از میان ۳۱ هزار واحد خون اهداء شده تنها ۱۹۰۰ واحد متعلق به بانوان بوده که این میزان باید افزایش یابد چراکه بانوان به علت نداشتن رفتارهای پرخطر و مشاغل خطرناک از خون سالمی نسبت به آقایان برخوردار هستند.

مدیرکل انتقال خون استان با بیان اینکه استان قزوین در تامین خون به خودکفایی رسیده است ابراز کرد: استان قزوین به عنوان معین استان‌های تهران و گیلان است که سال گذشته ۲۲ هزار و ۵۰۰ واحد خون در داخل استان مصرف و ۸ هزار واحد به تهران ارسال شد.

کمبود بودجه از مشکلات سازمان انتقال خون استان است

وی کمبود بودجه را از مشکلات سازمان انتقال خون دانست و گفت: سال گذشته ۷۴ درصد بودجه از طریق ستاد سازمان تامین شد و هزینه استحصال  هر واحد خون  ۱۶۰ هزارتومان است که برای تامین ۳۲ هزار واحد خون سالانه به ۵ میلیارد تومان اعتبار نیازمندیم.

برادران ادامه داد: سال گذشته تنها ۲ میلیارد بودجه به سازمان تعلق گرفت که با دریافت یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان اعتبار از تهران به ۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان رسید و در مابقی هزینه‌ها در راستای اقتصاد مقاومتی صرفه جویی شد.

مدیرکل انتقال خون استان خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه به جز تاکستان شهرستان‌های دیگر استان فاقد مرکز انتقال خون هستند سال گذشته پیشنهاد شد تا پایان فروردین ماه ۹۵ برای این شهرستان‌ها سامانه سیار راه‌اندازی شود.

این مسئول افزود: هزینه راه‌اندازی سامانه سیار انتقال خون یک میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که ۵۰۰ میلیون توسط ستاد انتقال خون کشور تامین شده اما متاسفانه تا به امروز باقی مانده آن از سوی مسئولین استانی تامین نشده است.

وی با اشاره به آمارهای ۲ماه اول سال ۹۵ عنوان کرد: در این مدت از ۸ هزار مراجعه کننده، ۶ هزار نفر موفق به اهداء خون شدند که نسبت به ۲ماهه ابتدای سال ۹۴ افزایش ۱۰/۵درصدی داشته‌ایم.

برادران در پایان گفت: طی این ۲ ماه در تعداد اهداکنندگان مستمر افزایش ۱۰ درصدی و اهداکنندگان خانم افزایش ۱۱ و نیم درصدی را شاهد بوده‌ایم.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار