استفاده از اوراق قرضه برای هزینه های جاری اشتباه است/ گله‌گی بودجه‌ای وزیر بهداشت درست است/ نمی توان اطلاعات مالی ۸۰ میلیون نفر را ساماندهی کرد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 159764
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۱

به گزارش شاخص نیوز؛ علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در  اجلاس سراسری مدیران بیمه سلامت که امروز در بیمارستان قلب شهید رجایی برگزار شد، اظهار کرد: اگر آزمون وسع موفق بود باید نتیجه آن را در یارانه‌ها می دیدیم که ندیدیم، شاید در یک روستا بتوان آزمون وسع را انجام داد ولی امکان اجرای آن در شهری مانند تهران میسر نیست.

وی اظهار کرد: امکان این موضوع که در یک اشل ۸۰ میلیونی بتوان اطلاعات مالی افراد را ساماندهی کرد وجود ندارد؛ اکنون در شورای عالی فضای مجازی آمده است که دولت الکترونیک باید شکل بگیرد ولی تا محقق شدن موضوع چند سالی طول می‌کشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: موضوع سلامت در قانون اساسی یک حق در نظر گرفته شده ولی در کنار حق یک تکلیف برعهده دولت و جامعه وجود دارد.

لاریجانی با بیان اینکه باید منابع پایدار برای بیمه سلامت اندیشیده شود که امکان دارد بخشی از آن از یارانه‌ها اختصاص یابد، تصریح کرد: بعد از پنج  سال از اجرای برنامه تحول سلامت بد نیست که تجدید نظرهایی در مورد آن انجام شود و اشکالات رفع شود.

وی با بیان اینکه گلگی آقای هاشمی (وزیر بهداشت) را درست می‌دانم که برای بودجه باید وقت بگذارند، بیان کرد: اینکه بودجه‌ای اختصاص یابد ولی زمان تخصیص ۴۰-۵۰ درصد کاهش پیدا کند، برای دستگاه ها مشکل ایجاد می کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: استفاده از اوراق قرضه برای هزینه های جاری حتما کار اشتباهی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه موضوع سلامت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و مجلس به آن توجه ویژه‌‌ای دارد، ادامه داد: به دلیل تغییراتی در که در زندگی افراد ایجاد شده نمی‌توان بر اساس سیستم آزمون وسع، توانایی مالی و دیگر شرایط آنها را متوجه شد به همین دلیل باید سیستم و روش را عوض کنیم.

وی اظهار داشت: مجلس قدم‌های خوبی که وزیر بهداشت در حوزه سلامت برداشته است را به خوبی می‌بیند اما این طرح‌ها دارای نواقصی است که باید برطرف شود.

لزوم ایجاد کمیته دولت و مجلس برای حل کمبودها حوزه سلامت

رئیس مجلس شورای اسلامی ایران تاکید کرد: به نظرم باید کمیته دولت و مجلس تشکیل تا کمبودها در روش‌های اجرایی حوزه سلامت مشخص شود، برخی از کارها را می توان با کاهش هزینه انجام داد.

لاریجانی با بیان اینکه بخشی از کارها با را می توان با استفاده از ارزش افزوده و همچنین استفاده از یارانه‌ها انجام داد اظهار داشت: ما یک قسمت از یارانه‌ها را برای وزارت بهداشت در نظر گرفته‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: ما ۱۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه را در اختیار سازمان برنامه و بودجه قرار داده‌ایم تا آنها سهم هر وزارتخانه را از نظر بودجه‌ای پرداخت کنند و سپس بودجه سازمان‌ها را بپردازند.

رئیس مجلس با تاکید براینکه دیرکرد در پرداخت مطالبات دانشگاه ها و داروخانه‌ها یک مسئله جدی است اظهار کرد: وقتی مطالبات دیر پرداخت شود باعث ایجاد مشکلاتی می‌شود و این کار در انجام اعمال شاقه صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه برخی از یارانه مردم سهم سلامت شود و این مسئله کاملا قابل توجیح است، ادامه داد: اگر کمیته مشترکی تشکیل شود کمبودها و نواقص مشخص و کارهای خوبی انجام می شود؛ همچنین من جلسه‌ای را با دولت در خصوص مشکلات و چالش‌های پیش رو برگزار کرده‌ام.

طرح تحول سلامت با وجود برخی مشکلات بسیار اثربخش و مفید بوده

وی با اشاره به اینکه مناقشاتی در حوزه سلامت وجود دارد که باید هرچه سریعتر رفع شود، اظهار کرد: باید یک وفاق و همدلی بین نخبگان کشور شکل بگیرد تا کارهای حوزه سلامت به خوبی انجام شود و به نظرم طرح تحول سلامت با وجود برخی مشکلات بسیار اثربخش و مفید بوده است.

لاریجانی با بیان اینکه من به سهم خودم آماده‌ام تا یک وفاق و همدلی بین نخبگان کشور ایجاد شود، اظهار کرد: در بحث‌های مختلف کمبودهایی وجود دارد که همه باید پای آنها بایستند و نخبگان کشور باید طرح تحول را پذیرفته و در جهت کمبودها و نواقص آن تلاش کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه همه ما بر اساس قانون اساسی تکلیف داریم که طرح‌ها را بر اساس امکانات برنامه‌ریزی کنیم اظهار کرد: خوشبختانه امسال بودجه کشور به طور عاقلانه افزایش پیدا کرده است.

وی همچنین تاکید کرد: وزارت آموزش و پروش و علوم هم هر کدام نیازهایی دارند که بر اساس تکلیف باید بودجه مدنظر را برای آنها در نظر گرفت.

لاریجانی با اشاره به اینکه بخش سلامت و سیستم بیمه ای با کمک بیمارستان های دولتی بهتر می‌شود، ادامه داد: ما سطحی را که برای سیستم بیمارستان های دولتی است در نظر گرفته ایم که می توان از این روش برای بهبود حوزه سلامت انجام داد و این نوع کار فشار کار از روی وزارت بهداشت بر می دارد.
وی با اشاره به اینکه بیمه سلامت برای مجلس و دولت مهم است تاکید کرد: در حوزه سلامت یک ساماندهی باید انجام شود و بنظرم اگر کسانی می تواند نواقص را حل کنند به ما کمک کرده تا آرامش در حوزه بهداشت و درمان ایجاد شود.

لاریجانی با اشاره به اینکه نگاه ما به حوزه سلامت استراتژیک است، ادامه داد: در قانون بودجه اخیرا یک سری مسائل و گیرهایی را حل کردیم که باعث بهبود حوزه سلامت می‌شود و به طور کلی نگاه من به وضعیت بهداشت این گونه است که می توان آن را مورد ارزیابی قرار داد، مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس این موضوع را دنبال می کنند.

وی یادآور شد: من از حوزه سلامت حمایت می کنم و مشکلات شما و مردم دیده می‌شود.

منبع|: باشگاه خبرنگاران

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار