استفاده از پتانسیل و ظرفیت‌ فکری استان‌ها در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 62541
تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۴ - ۹:۰۰
معاون امور مجلس، استان‌ها و پشتیبانی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور تاکید کرد
شاخص : معاون امور مجلس، استان‌ها و پشتیبانی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در جلسه شورای اداری قزوین گفت: استفاده از شورای مشورتی صاحب‌نظران دانشگاهی و فعالان اقتصادی استان در قالب گروه‌های موقت از برنامه‌های سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، جلسه معارفه رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استانداری قزوین عصر روز دوشنبه با حضور علیرضا صالح معاون امور مجلس، استان‌ها و پشتیبانی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در سالن همایش استانداری قزوین برگزار شد.

معاون امور مجلس، استان‌ها و پشتیبانی سازمان مدیریت با توجه به انحلال سازمان‌ها برنامه‌ریزی کشور در سال ۸۶ اظهار کرد: در روند منحل شدن این سازمان جایگاه متفاوتی نسبت به ایفای نقش تصمیم سازی خود گرفته در حالی‌که سازمان برنامه‌ریزی کشور به صورت ادغام بخش‌ها کار خود را دنبال می‌کرده و این روند خیلی مورد تایید نبوده است.

صالح در ادامه توضیح داد: اولین لایحه داده شده به مجلس در سال ۹۳ بود که با پیشرفت فیزکی بالایی مورد هدف قرار گرفت و با همکاری مجلس شورای اسلامی به خوبی تحقق یافت و ۲۴۶ طرح تکمیل شدند.

این مسئول افزود: در سال جاری علاوه بر پیشرفت فیزیکی بحث تعادل و توازن منطقه‌ای نیز لحاظ  شده تا بتوانیم به شیوه سال ۹۳ به هدف خود برسیم.

معاون امور مجلس، استان‌ها و پشتیبانی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ابراز کرد: ارزیابی دوم آسیب شناسی یک هزار و ۷۰۰ طرح در استان‌ها بود که در راستای کار استان نبود.

وی با اشاره به سفرهای رئیس جمهور به استان‌ها اذعان داشت: طبق سفارشات رئیس جمهور ما موظف بودیم طرح‌ها و پروژه‌های را که قابلیت اجرایی شدن تا سال ۹۵ و دولت حاضر را دارند و مورد تایید استاندار و فرماندار منطقه هستند را بررسی کرده و تخصیص اعتبار دهیم.

افزایش ۵۰ درصدی اعتبارات در راستای محرومیت‌زدایی

صالح اضافه کرد: با توجه به کاهش زیر یک سوم درآمد نفتی در سال ۹۳ و مضیغه‌های تخصیص و نقدینگی بالا این سازمان وظیفه خود را در قالب تخصیص تملک و دارایی انجام داد.

این مسئول در ادامه گفت: در سال جاری نیز با توجه به کاهش درآمد نفتی اعتبار لازم برای محرومیت زدایی مناطق محروم را ۵۰ درصد افزایش داده‌ایم.

وی همچنین تاکید کرد: وعده رئیس جمهور کشور در مورد احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در دولت خود تحقق یافت چراکه در تاریخ ۱۳ اسفند ماه ۹۳ این قانون به دولت ابلاغ و در تاریخ ۱ اردیبهشت ماه ۹۴ سازمان برنامه‌ریزی کشور و به تبع آن در استان‌ها تشکیل شدند.

معاون امور مجلس، استان‌ها و پشتیبانی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور عنوان کرد: از ویژگی‌‎های شاخص مدیریت برنامه‌ریزی جدید نسبت به سال ۸۶ تفویض حداکثری اختیارات در مرکز و به مراتب لازم تفویض اختیارات استان‌هاست.

صالح افزود: تفویض اختیار سبب روانکاری می‌شود و کارها روند خود را در استان دنبال می‌کنند و نیازی به ارجاعات مرکزی نخواهند داشت.

این مسئول با توجه به محوریت سازمان مدیریت برنامه‌ریزی؛ در استفاده از توان استان‌ها اظهار کرد: استفاده از پتانسیل تمام ظرفیت‌های فکری استان از ویژگی‌های دیگر این سازمان است.

وی توضیح داد: در کنار سازمان برنامه‌ریزی یک مجمع شورای مشورتی از صاحب نظران دانشگاهی و فعالان اقتصادی استان در قالب گروه‌های موقت را در چارت سازماندهی قرار می‌دهیم تا بتوانیم با توجه به نقطه نظرات آن‌ها در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان استفاده کرده و چاره‌اندیشی کنیم؛ این در حالی است که خود شورای مشورتی رای آخر را صادر کرده و تصمیم می‌گیرد.

معاون امور مجلس، استان‌ها و پشتیبانی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور تشریح کرد: در بحث نظارت تملک دارایی و سرمایه‌ها صرفا گزارش مرکز کافی نیست بلکه سازمان برنامه‌ریزی استان نیز علاوه بر طرح‌های عمرانی در محدوده استان در ملاک تخصیص طرح‌های ملی نیز دخیل شوند.

صالح در پایان با توجه به انتساب ابوالفضل یاری به عنوان رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استانداری قزوین را شایسته دانسته و گفت: امیدواریم در کنار همکاری، همدلی و همزبانی مسئولین اجرایی دستگاه‌ها و نمایندگان مجلس و همراهی تیم مدیریت و برنامه‌ریزی استان بتوانیم گزارش عملکرد موفقی را داشته و به سمت جلو گام برداریم.

انتهای پیام/۱۰۰۳/پ۱/م

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار